1. 1.
  Benim gayet hoşuma giden, yeni askerlik modelidir.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, yeni sistemle ilgili olarak ''Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak'' diye konuştu. Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarının da bugün Milli Savunma Bakanlığı internet sayfasına konulacağını söyledi.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bakan Akar'a soruları, AA Ankara Haberleri Editör Yardımcısı Dilara Küçükerdoğan ile muhabirler Aynur Ekiz, Burcu Çalık, Ayşe Boztepe, Aybüke inal, Yasemin Kalyoncuoğlu, ilkay Güder, Merve Yıldızalp ve Esin Işık yöneltti.

  Bakan Akar'a ise programda Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop, Binbaşı ilke Doğruoğlu, Binbaşı Rengin Gizem Mukanbay ile sivil memur Buket Kalender eşlik etti.

  işte Akar’ın açıklamalarından satır başları:

  YENi ASKERLiK SiSTEMi

  Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma... Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

  Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

  Dağılımı şöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

  Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

  Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.

  Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

  MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

  Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

  Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

  Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

  Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek.

  Kaynak (direkt kopyalandı) : http://www.hurriyet.com.t...u-bugun-basliyor-41142298
  -1 ... gethere
 2. 2.
  Bu şu demek.
  Lise mezunu olan herkes sözleşmeli er/uzman çavuş olacak.
  Kıytırık bir 2 yıllık bölüm okuyup askere gidende astsubay olacak.
  Komutanları beğenirse(!) Büyüsüne kapılmayın.
  Kalmak isteyen herkesin nitelik belgesine 100 100 100 verir geçerler
  Kimci neyci olduğuna bakmazlar
  4 ... mbappe for president
 3. 3.
  Haber linkindeki şemada lisans ve ön lisans mezunlarının bedelli verebileceğine ilişkin bir çizim yok. Bu kişilere de mi iki ay temel askerlikten sonra, erata uygulandığı gibi kur'a usûlü ile bedelli hakkı olacak?
  -1 ... maarif
 4. 4.
  içi boşaltılan TSK nın iktidar ordusu olarak revize edileceğinin ilanıdır bu model.
  -3 ... portatif
 5. 5.
  açıköğretim kapısına kilidi asar tarihe not düşüyorum.
  ... ibni maymun
 6. 6.
  Bedelli askerlik yapacağım için çok sanslıyım diyordum, ben daha askere gitmeden herkese bedelli çıktı amk. Neyse fikir güzel umarım pratikte de faydalanır insanlarımız.
  ... lm3allemm
 7. 7.
  Hâlâ anlamayanlar var. Adam gayet net anlatmış.

  Alın size şema;
  yeni askerlik modeli
  2 -1 ... neflodi
 8. 8.
  hay anasını avradına çaktırdıklarımın internet pisliği, kavgacı gürültücü dümbük ortalığı karıştırıcıları. herkes farklı bir bok söylüyor. şimdi lisans mezunları 12 ay yapacak gibi görünüyor tabloda. birisi de demiş ki değişmedi 6 ay yapacak. doğrusu hangisi anasını satayım?
  ... gaddar noyan