1. 1.
  ergun özbudun başkanlığındaki bilim kurulu'nca hazırlanan ve tartışmaya açılan yeni, sivil anayasa taslağıdır.

  daha açıklanmadan hakkında o kadar fırtına kopartılmışken, epey toz kaldıracağı belli olan taslak hakkında yorum yapanlar ve yapacakların, taslağı önce iyi bir okumaları ve kimsenin karnından konuşmaması tavsiye edilir.

  taslağın tamamı için;
  http://www.cnnturk.com/Turkiye/anayasa.asp
  2 -1 ... art ist
 2. 2.
  vatandaşlık tanımı bölümünde öngörülen şekliyle ulus devlet anlayışını yerle bir eden ve sevr anlaşması ile anadolu'da var edilmeye çalışan çeşit çeşit etnik yaratımın önünü açan bir anayasa olması korkutucudur. ama en azından alternatiflerden ikincisi şimdikine daha yakın ve güzeldir. ülkeye olan bağı sadece vatandaşlığa indirmek yanlıştır. türklük duygusu sadece vatandaşlıkla ölçülemez.
  2 -1 ... derberker
 3. 3.
  radikal gazetesi internet sitesinde 21:30 sularında sıcak haber olarak
  yeni anayasa taslağının 'tam metni' yayımlandı. linkteki sayfanın
  en alt kısmında taslağın devamının linkleri yer alıyor.
  (yukarıda tam metnin cnntürk linki verilmiş ancak
  daha okunaklı bulduğum için radikal linkini iliştirdim)
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232696
  ... meister writer
 4. 4.
  hazırlayan komisyon şu şekildedir:

  1. Prof. Dr. Ergun ÖZBUDUN (Komisyon Başkanı)
  2. Prof. Dr. Zühtü ARSLAN
  3. Prof. Dr. Yavuz ATAR
  4. Prof. Dr. Fazıl Hüsnü ERDEM
  5. Prof. Dr. Levent KÖKER
  6. Doç. Dr. Serap YAZICI

  Bu kişilerin ortak özellikleri ise akademik düşünceleri dahil her şeylerini radikal, yeni şafak ve zaman gazetesi dışında bir yerde kamuoyu ile paylaşmamalarıdır.
  4 ... ernest everhard
 5. 5.
  okuduğumuz da anlamış oluyoruzki eskisinden hiçbir farkı olmayan anayasadır. Gözlatı rejimi, hakların sınırlandırılması rejimi kesinlikle değişmemiş. Değişen tek şey egemenliğin ulusalüstü kurumlarla paylaşımı ve bağımsız kurumlar (yök,mgk, rtük vs.) ile yürütme arasındaki ilişkilerin düzenlenmesidir. Eski anayasada yer alan haklar ne genişletilmiş ne de sınırlandırma ölçütleri sınırlandırılmıştır. Kısacası yürütmenin deli gibi herşeye müdahale edebilidiği (milli güvenlik halinde zorla fikri ve bedeni olarak çalıştırılmak dahil) bir sistemdir.
  2 ... ernest everhard
 6. 6.
  madde 33/9'da bahsedilen "Uluslararası Ceza Divanı'na taraf olmanın gerektirdiği yükümlülükler hariç olmak üzere, vatandaş, suç sebebiyle yabancı bir ülkeye verilemez" ifadesi hukuk diline uygun değildir, zira hiçbir milletlerarası kişilik bir mahkemeye/divana taraf olamaz, ancak onu kuran sözleşmeye taraf olabilir. Bu madde "Uluslararası Ceza Divanı Roma Statüsü'ne taraf olmanın ... " şeklinde değiştirilmelidir.
  1 ... ernest everhard
 7. 7.
  eğitim ve öğretim hakkını tanımlayan 45. maddenin 6. fıkrası için iki farklı alternatif getirilmiştir. Bunlar şu şekildedir:

  Alternatif 1
  (6) Kılık ve kıyafetinden dolayı hiç kimse yükseköğrenim hakkından mahrum bırakılamaz.
  Alternatif 2
  (6) Yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir.

  Şimdi asıl olarak ilginç kısım şudur ki, yüksek öğretim öğrencilerinin ne giyeceğini anayasaya taşıyan komisyon, yüksek öğretim öğrencilerinin siyasi partiye üye olma ve ifade özgürlüğü kapsamını ise anayasada değil kanunda düzenlemeyi seçmiştir.
  4 ... ernest everhard
 8. 8.
  -türkiye cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı herkes türktür; yok!
  -türkiye devletinin dili türkçedir; yok!
  -askeri yargı; yok!
  -kılık kıyafet devrimi; yok!
  -laiklik; yeniden yorumlanacak!

  peki o yok bu yokta akp'nin anayasasında neler var acaba?

  aralarında çok değerli(!) eğitim kurumu, demokrasi yanlısı bilgi üniversitesi'nin de hocalarının olduğu akp'li anayasa hazırlayıcı takımın müthiş çalışmasını irdelemeye çalışacağız. içerisinde atatürk'ün ve devrimlerinin olmadığı bir anayasanın ülkemizi ne kadar aydınlık(!) yarınlara taşıyacağını göreceğiz.

  bu soroscu anayasa hocalarının ilk bombası türklük kavramı yerine türkiyelilik kavramını oturtması olabilir. nerelisin? türkiyeliyim ağbi hesabı. tabii ki türklük gibi faşist bir kavramı niye destekleyelim ki. 3000 yıllık kimliğimizden vazgeçmemizi bir takım etnik süprüntülerle, batılı liberal dostlarımız istiyorsa elbette vazgeçeceğiz.

  senelerden beri akp'nin ve onun temsil ettiği zihniyetin herşeyin başında türk düşmanı olduğunu bu partinin en önde gelen isimlerinin türk olmadığını ve türklük kimliğiyle çatışan isimleri bünyelerinde barındırdığını söyledik. bazıları bizi alaya aldı. şimdi diyorum ki ey akp'ye oy veren bilumum vatandaş! bundan sonra kendine türk dersen en büyük ikiyüzlü ve yalancısın.

  sivil anayasanın bir güzelliğide bu ülke için, cumhuriyetin kurumları tarafından yetiştirilmiş askerlerin, generallerin sudan bahanelerle sivil yargı önüne çıkarılabilecek olması. ben ırak'ta yapıldığı gibi saddam'ı nasıl bir kürt hakime yargılattılarsa, güneydoğu da mücadele eden türk subaylarını da kürt hakimlere yargılatmalarını öneriyorum. tabii amerika'nın ancak ve ancak ırak'ı işgal ederek yaptırabildiği bu uygulamayı ülkemizde akp eliyle yapıyor olması da kadayıfın kaymağı gibi bir ironi. işgal kuvvetlerinin ırak'ta çıkartamadığı petrol yasasını utanma ve sıkılma duygularından yoksun bir şekilde, hayasızca, onaylaması için a. necdet sezer gibi bir cumhurbaşkanına gönderen akp partisinden de bu beklenirdi.

  tabii biraz da dinci seçmene ekmek atmak lazım. islamı hayat tarzını temsil eden ve kadın hakkı olarak sayılmak şöyle dursun ve fakat kadının özgürlüğü karşısındaki en büyük tehdit olan türbana da üniversitelerde yer vermeli. dininin kendisi için yemek pişirmek, çocuk doğurmak ve erkeğini memnun etmek gibi görevler verdiği ''müslüman'' kadını, sanki inandığı din buna izin veriyormuş gibi, üniversite sıralarında erkeklerle yanyana otursun, kendine meslek edinme gayesi içine düşsün.

  efendiler! böyle bir anayasa ancak bir işgal ülkesinde çıkartılır. hırvatistan kendi komutanlarını yargılaması için bastıran ab'ye rest çektiği için üyelik sürecini dondurdular. biz de ise ordu düşmanlarının en büyük destekçisi siyasi iktidar durumundadır. milli kimliğimize, tarihimize, cumhuriyetimize, devrimlere düşman herkes, sayıları ne kadar çok olursa olsun kendi yarattıkları felakette helak olacaklardır. unutmayalım ki türkiye cumhuriyeti yıkılırsa hepimiz bu duvarın altında kalırız ve bu topraklar öyle kolay kolay kimseye de yar olmaz...
  4 -6 ... shalamar
 9. 9.
  dünya'nın tüm anayasaları kurucu meclisler eliyle yapılır. Peki neden kurucu meclis, neden yeni anayasa? Çünkü efendim yeni anayasa; mevcut sistemin değiştirilmesi yeniside diğerinden tamamıyle farklı bir sistemin oturması, vatandaş ve devetl kurumları arasındaki yeni bağlantıları oluşturacağı gibi mevcut kurumlar arasında da yeni bağlantılar oluşturur. Bununla yetinmez bireyin mevcut ilişkilerini şekillendirerek yeni bir toplumsal sözleşme yapma amacı kurar. Bu nedenle anayasalar birkaç küçük demokratikleşme(me) ifadesiyle yapılmaz, mevcut anayasa değiştirilir. Anayasa'yı değiştirdin mi de babalar gibi değiştirirsin. Hadi gözünü ne büyümüş onu anlamadığım hukuk katilleri ( bunu anlıyor ama kitabından anayasa öğrendiğimiz özbudun hoca bunu nasıl anlamıyor, güç bu kadar mı büyük; aldıkaçtı olma, onar olma hevesi bu kadar mı baskın?
  ... ernest everhard
 10. 10.
  türkiye'nin kabuletmesi halinde, (0) durumundan (-) durumuna getirecek olan anayasa taslağıdır.
  -1 ... 10ur