1. 1.
  guru: hintçe de öğretmen veya usta anlamına gelmektedir..

  zozan: kürtçe de yayla anlamına gelmektedir..

  suflör: sahnenin görünmeyen bir yerinden, sahnedeki oyunculara, rollerinde unuttukları sözcükleri fısıldayarak anımsatan görevli.

  khan: türkçede kağan anlamına geliyor, hindistanda yaşayan müslümanların büyük çoğunluğunun soy ismidir. gırtlaktan ğan diye okunuyor (amir ğan). endonezya ve pakistandan sonra 185 milyon ile dünyadaki en kalabalık müslüman topluluğun hindistanda olduğunu belki bir çok insan bilemiyor..1947 bağımsızlık sonrası baş gösteren Hindu-Müslüman şiddet olayları sonucu, her iki taraftan da bir milyon insan öldü; on iki milyon kişi de insanlık tarihinin en büyük kitlesel göçünde, yaşadıkları yerlerden oldu

  çingenelerin kökeni: hindistan ve pakistan sınırında bulunan pencap denen bölgeden anadoluya gelerek buradan tüm dünyaya yayılan halktır. gittikleri yörenin dinine mensup olmalarıyla tanınırlar..bjk'li quaresma'da çingene kökenli portekizlidir..hitler yahudilerin yanı sıra 450.000 çingene de katletmiş..

  kürtler: zagros dağlarından mezopotamya ovası başta olmak üzere kuzey batı tarafına yayılan zerdüşt dinine mensup irani-hindu bir halktır..zerdüşt geleneklerinden gelen kürtlerin dünyanın en güzel kur'an okuyan insanının mısır doğumlu abdulbasit abdussamed'in kürt kökenli olması ayrı bir ironi..

  hoybun (kürtçe: Xoybûn), 5 Ekim 1927'de Lübnan'da kurulan Kürt milliyetçi örgütü.

  parslar(orjinali): arapçanın etkisiyle p-f ile yer değiştirip farslar oluyor. farsiler, iranlılar, sasaniler, ahamenişler, persler hepsi aynı halktır..(darius: en eski iran hükümdarlarından..)

  andre agassi: ingiliz asıllı bir anne ve iran Ermenisi-Süryani asıllı babadan dünyaya gelen Amerikalı tenis tarihinin en iyi oyuncularından biri.

  freddie mercury: Müslüman orduların iran'ı fethettiği sırada kendilerini fetihlerden korumak için Hindistan'a göç etmiş irani Zerdüşt bir grup olan pars kökenli bir şarkıcı queen grubunun solistidir..

  yahudi asıllı global insanlar: sigmun freud, albert einstein, kirk douglas, karl marlx, natalie portman, franz kafka,

  arap kabileleri: dürziler, kıptiler, filistinliler, berberiler, nusayriler

  nusayriler: şia islamın bir koludur yani müslümandırlar, suriyede 3 milyon, türkiyede 1 milyon, lübnanda 100.000 nusayri bulunmaktadır (türkiyedeki nusayriler hatay ve adanada bulunuyor) aslında hataylıların çoğunluğu nusayridir. yani beşar esad ile haluk levent aynı kökenlere mensuptur..

  osmanlının son dönemlerinde yaşandığı iddia edilen soykırımlar:
  süryani soykırımı(1914-1924): 150.000-300.000 arası (failleri doğudaki müslüman kürtler)
  rum soykırımı(1913–1922): 450.000-750.000 arası (failleri jön türkler)
  ermeni kırımı: (1914-1923): 1.500.000 civarı (failleri osmanlılar)
  1 ... ritmo
 2. 2.
  hezeyan : abuk sabuk konuşma, saçma sapan sözler etme, saçmalama
  hoyratça: kabaca, hırpalayıcı
  muamma: bilmece
  ... ritmo