bugün

çoğu kez güvensizlik hissinden kaynaklanarak söylenen, inandırıcılığı olmayan söz.
(bkz: hipokrat yemini)
(bkz: anam avradım olsun ki)
(bkz: ant içmek)
toplumumuzda neredeyse manasını yitirmiş, düşünmeden, kalpsiz ve ruhsuzca söylenegelmiş; büyükçene, derincene, ağırcana söz.
bazen kendi haklılığını ortaya çıkarmak isteğen kişi kullanır.
bazen de çok yalan konuşan kullanır.
yalan yere yemin edenin vay haline.
yalan yere edildiginde kisinin serefini 5 paralik , ufkunu karanlik kilan eylem. eger bir yerde yemin varsa isin icinde mutlaka bir dumbukluk vardir , yalan da kol geziyordur.

dogrucu insan yemin etmez. gerek duymaz. budur.
Kaçınılması gerekir efenim! zira yedd-ül emin olmadan mal teslim almak akıl işi değildir
türk milletinin genelinin- genelleme geliyor dikkat- karakteristik özelliğidir. vallaha yeminlen diyorum allah kuran nimet çarpsın ki diye de devam edebilir eğer maksat sağlam bir etki bırakmaksa.
ama yaş ilerledikçe, insan o kadar arsız görür ki, yemin eden ama yemininde durmayan. işte o zaman jeton düşer: yemine inanılmamalı.

bir bankaya gidin. deyin ki yemin ederim size paranızı getireceğim bana 3000 ytl kredi verin.
vereceklerdir. *
eden insanın aslında pek de güvenilir biri olmadığını, en azından kendisinin kendisi
hakkında böyle düşündüğünü gösterir.

kendisinin güvenilir biri olduğunu düşünen, neden yemin etsin?
zaten sözü sözdür. doğrudur.

yemin etmek, birçok zaman, yalanı doğruymuş gibi göstermek için kullanılan maskedir.
içeriği yüzde yüz doğru ve yüzde yüz yalan olan ifadelerin inandırıcılığını pekiştirmek maksadı ile kişinin kendisini yine kendi eliyle peşin peşin Allah'a havale etme biçimi.
bugün kulak misafi olduğum bir diyaloğun konusu olmuş uzun zamandır ilk defa anıra anıra gülmemi sağlamıştır...

X: Yemin et lan!
Y: Vallahi billahi
X: Öyle olmaz oğlum tam yemin et!
Y: Tam yemin ederim!
şu şekildedir: (bkz: valla bak)*..
şerefli insanların işidir.

not: yazar burda ironi yaptı.
"Yemin ediyorum" demek ile yemin etmiş olmadığımız anlamına gelir. Müslümanların yemini; Vallahi, Billahi ya da Tallahi kelimelerini cümlenin başına getirilerek olur. Bunun dışındaki yeminler dinimizce kabul olunmaz ama önemli olan niyettir, buradan sonrası din felsefesine kaçar.
Not: Ülkemizce yemin etme eylemi sıkça ve gereksizce her defasinda ortaya sergilendiği için birçok kişinin algısında anlamının yitirilmesine sebep olmuştur.
Diğer versiyonu and içmektir. Bu sözün geçmişi, Türkler de mete dönemine kadar gider. Olayı anlatacağım bir ara. Şu an uykum var.
bir çok türü vardır.
1. si valla dır inandırıcılık katmak için yanına billa eklenir eğer karşıdaki hala inanmıyorsa tilla da 3. tamlama olarak eklenebilir.
bir şeyin üzerinede yemin edilebilir genellikle olmayan şeyler üzerine yemin edilir, babaannin prostatı gibi.
orta parmağın işaret parmağını kavraması yani parmak kıvırma oluyor,onu saklayarak yapanlar yeminin işlemediğine inanıyorlardır. hatta ayak parmaklarını kıvırmıyon demi diyip ayağınıza basan arkadaşınız illa olmuştur.
bir şeye bağlılığını bildirmek ya da bir şeyi bir daha yapmamak için edilen manevi söz.

Her babayiğit yemin edemez.

eder ama işte yerine getiremez.
güncel Önemli Başlıklar