bugün

Genellikle akşamüstü veya akşam vakti yenen yemeklerden sonra insanda oluşan uyuma isteği
göbektir o göbek...
özellikle ramazan aylarında iftardan sonra sıkça görülen uyku isteği. olur da uyunursa baş ağrısı, berbat bir mide ve daha da berbat bir ağız kokusu ile uyanılması muhtemeldir.
alternatif sofra toplamama bahanesidir....
hareket etmeye kalkıldığında dalağın kan toplayıp şişerek baskı yapmasına ve bu sebeple rahatsızlık vermesine neden olan durumdur.
geleneksel türk mutfağının o güzelim yemeklerinin sonucudur bir nevi.. yoksa her öğün ot yeyin ne bileyim cornflakes tabir ettiğimiz gevrekleri tüketin bakın bakalım bir yerinize bir şey çöküyor mu?
çok çok yemek yemenin sonucunda oluşan olay..
(bkz: rehavet)
soğuk bir soda ve sigarayla keyfi çıkarılası rehavet durumudur.
(bkz: yemekhanede her yemek yemeden sonra elinde kahveyle derse girmek)
üzerine sigara içilmesiyle de, uykuya dönüşür o ağırlık.
genelde ramazanda oruç tutan ve iftarda çok ve uzun süre yemek yiyen insan olayı.
çay vaktinin geldiğinin habercisidir. acilen 4-5 bardak çay tüketilmeli yanı sıra sigara içilmelidir. yoksa uyursun . uyursan üşürsün , üşürsen ölürsün, ölürsen sırtın tutulur, birine çiğnetmek zorunda kalırsın.
ağırlığın etkisiyle şööyle bi uzanıyım dersin sonucunda gece mide ağrısından uyuyamazsın.
kan akımının sindirim organlarına yönelmesi sonucu oluşur.
yemegin midede sindirime baslamasiyla birlikte vucuddaki kan mideye daha fazla pompalanir, beyinden gelen emir salginin baslamasi ve yiyeceklerin sindirimi yonundedir. dolayisi ile kanin mideye yuklenmesi ile diger organlardaki kan orani goreceli olarak duser. bu da vucudda kansizlik olsa ne gibi belirtileri oluyorsa ayni belirtileri kisa bir sure icin bize yasatir. kisin yemekten sonra daha bi usuruz mesela. kan kaybindan olen insanlar uykuya dalarlar bilinc gider vs. her organa yeterli miktarda kan gidebilmesi onemlidir vesselam yoksa gocertir!
Sakın yiyip uyumayın, yedikten sonra uyursanız kalpleriniz kılıf bağlar, katılaşır.hadis-i şerif. Nasıl katılaşır biliyor musun? Uyanırsın ki leş olmuşsun. Hiç ibadet zikir işlemez gönlün. Katı kalpler Allah' tan en uzak kalpler. Yemekten sonra uyumayın peki tamam da ben Allah Allah, yol yorgunuyum ya uykusuzum, açım, şimdi geldim yedim, şimdi yatıcam ya, sen de diyorsun şöyle yap böyle yap! Kardeşim bak ben sana söyleyeyim: 2 rekat namaz kıldıktan sonra, iki rekat bile kılsan ibadet yani, nafile niyetle uyuyabilirsin. veya diyor ki 100 Subhanallah de., bak ne güzel bir şey Subhanallah, eritir ha! Eritmez olur mu gökleri yerleri tartıyor 1 Subhanallah; ama Allah'ı düşünerek ha, reklamlar seyrederek değil. Zikir huzur üzere oturursun Subhanallah ne yapar biliyor musun? Eğer ki zaten zikri huzur üzere yapsa var ya tamamen tahlil yapar eritir! Zikir ne demek ya. Hararet, zikirde hararet var, yani şiddet var kuvvet var.

Yemekten sonra namaz ve zikirle meşgul olmak katılığının kalkmasına ve şükrün edasına ne olur? Vesile olur.
ağırlık çalışabilin diye...
Öküz gibi yedikten sonra, bu durumu sempatik göstermek için sarf edilen ve insanlık tarihi kadar eski bir söylem.