bugün

cümledeki " bir " i doğru yere koyamayan gencin bunadığında cümleleri neye benzer acaba..

add it: eksileyeceğine cümleni düzelt.
önemsiz bir ayrıntıdır zaman kendisine tokat gibi cevap verir yaşlandırarak .
köylüleri kıayorlar ya başlıklarda doğu da ya da herhangi bir köyde yaşlıya verilen değeri görsünbu kişiler. allah böyle evladı olan anne babayı evladına muhtaç etmesin. başlığı açan kişi neydim değil ne olucam demeyi unutma. allah seni öyle bir düşürür ki sonun o gereksiz yardıma muhtaç diye kınadğın huzur evlerine layık gördüğün ve hatta kanun çıkartılsın dediğin yaşlılardan beter olur. vicdansız acınası böyle insanlar. hayır duasına ihtiyacı olmayan allah korkusu yerleşmemiş kişilik.
çok doğal bir şey, ben de bazen bastonlarına tekme atıp kaçıyorum. düşüyorlar, bir de böyle arkandan el kol hareketi yapmaya çalışıp bağırıyorlar ama ses çıkmıyor, çok keyifli oluyor..
kişi olgunlaştıkça ve insan doğasında var olan bazı şeylerin kabul görmesi gerektiğinin farkına vardıkça bunun ne kadar yanlış bir zihniyet işi olduğunu anlayacaktır.
Insanlarin ruhunun yasli olmasindan kaynaklanmaktadir... Buyukannelerim 80 kusur yasinda, ikisi de evden cikmiyor, birisi cikamiyor otekisi sevmiyor disari cikmayi. Butun hayatlari bir kanepe bir koltuk olmus durumda.

2 senedir Chicagoda yasiyorum, ben hayatimda boyle bir sey gormedim. Resmen yaslilik yok olmus arkadas. Sabahin 7sinde spor salonuna gidiyorum, 70-80 yasinda kadinlar halter kaldirip barfix cekiyor... Sozlugun yarsindan daha dincler. Derslerimde 70 kusur yasinda bir adam var. UNiversiteye gelip ders aliyor. 80/90 yaslarinda hocalar var, hala takir takir ders anlatiyor arastirma yapiyorlar, cok da eglenceli kafa adamlar. cogu yasli kimse araba kullaniyor zaten, cogu da asyalilardan ve sisko zenci karilarindan daha iyi araba kullaniyor... Arkadasimin calisitigi hatanede 109 yasinda bir doktor var, adam artik ameliyat yapamiyor ama hala ders verip teshis yapabiliyor, klinige giriyor...

Demeye calistigim yaslilik kiside bitiyor. Genc kalabilen zihniyet, yaslilik ve emeklilik psikolojisine girmeyen kisiler hala takir takir, cogumuzdan daha genc bir sekilde yasiyor.
olması gerekendir, çünkü atamız bu vatanı yaşlılara değil, gençlere emanet etmiştir. otobüste yer vermeyin bunlara.
desteklemek yerine kınamayı gerektiren durumdur. yaşlıdır elinde olmadan kişiye muhtaçtır. yaşlıdır, yalnızlık onun için dayanılmazdır. ömrünün sonlarına yaklaşırken hangi insandır ki huzur evi köşelerinde çocuk ya da torunlarından uzak ölmeyi düşünebilir. yerine koyma olgusu olmazsa insanın anlaması imkansızdır. yerine göre tabi ki sinirleri bozulabilir bazen insanın ama bu sözleri sarfetmez insan olan. kimse bazı şeyleri söylerken kendi sonunu da düşünmez mi bilmem. o huzur evlerinde tanımadığı bir tek ziyaretçiden bile duygulanıp gözleri dolan amcaları dedeleri hiç mi anlamaz insan. insan anlar. yazıklar olsun gençliğimize. allah kimseyi o duruma da bu duruma da düşürmesin. amin.
yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu bir şehirde yaşayanlar için normal bir durumdur. çanakkale'de nüfusun önemli bir kısmını yaşlılıar oluşturuyor. bankamatiklerdeki, otobüslerdeki, yollardaki davranışları artık ciddi ciddi batmaya başladı bana. kendi yaşlılığımın da farklı olmayacağını biliyorum. ama ister istemez nefret ediyorum.
(bkz: hep genç kalacağım sanmak)