bugün

Abi yerine amca denmeye başlanması.
saçlarda seyrek seyrek çıkmaya başlayan beyaz saç taneleri. aynı şekilde sakal ve bıyıktada.

az biraz başlayan eklem ağrıları

bayır yukarı çıkarken çabuk yorulma nefessiz kalma.
insanlara daha çok katlanabilen biri olursun. Annene daha az kızarsın çocukluğunda, gençliğinde sana yaşattıları için. Eski sevgililerini afferdersin, en önemliside babanı affedersin. Bedenin küçülüp zayıfladıkça kalbin büyüyüp güçlenir. Sabretmeyi öğrenirsin.
Erkek çocuklarına ‘’yakışıklı’’ diye seslenmek bunlardan birisidir.
Kulak içinde çıkan kıl.
Hafiften Kırışan kazayağı ve de şakaklara kar yağmasıdır. Bir anda ne oluyoruz bilader daha genciz demeye kalmadan usulca bir minik el sizin elinizden tutar ve dede/nine der ruhunuz duymaz valla.*
Bir kaç yıl öncesine kadar nefes almaktı, şuan nefes alan ölüler bile görüyorum.
önceleri 6’ya, 7’ye varmadan bırakmazken şimdilerde 3’ü, 4’ü görünce götünü tavana vurmak. (Anlamışsınızdır umarım)

önceleri iki fasıl arası 10 dakikayı geçince “ara uzun oldu” derken, şimdilerde en az bi 20 dakikanın geçmesini beklemek.

önceleri sayısal değerler önemliyken, şimdilerde “nicelik değil, nitelik önemli” kandırmacasına sarılmak.

önceleri nefes almasını yeter şart görürken, şimdilerde “aldığı nefesi içinde ne yapıyor?” diye irdelemek.

önceleri ikna etmek için türlü oyunlara girişirken, şimdilerde ikna olmuşlara ve inanmışlara yönelmek.

önceleri boncuk boncuk terlerken, şimdilerde terletmenin de keyifli olduğunu bilmek.

şehirlerarası otobüs yolculuklarında uyuyamamaktan şikayet ederken, şimdilerde 20/30 dakikalık metrobüs yolculuklarında bile uyuyabilmek.

eskiden balkona çıktığımda “hava çok güzel. bir kadıköy/beşiktaş yapayım, gözüm iki insan görsün” derken, şimdilerde “amaaan çıkıp ne yapacağım? zaten bir izin günüm var. yatayım en iyisi” demektir.
Bir şebnem ferah şarkısında dediği gibi "gözlerimin etrafındaki çizgiler, artık belli oluyor."

Çok gürültülü müzikleri kafam kaldırmıyor, daha sağlıklı gıdalar sevmeye başladım, öyle gezme tozma değil de daha faydalı şeylere vakit ayırır oldum.
Ayran aşkı.

Son 1 yıldır en iyi ayranı nasıl elde edebilirim diye denemeler yapıyorum.
güzel kadınların hakkınızda hiçbir şey hissetmemeleri, saçlarınızın ağırmaya başlaması, enerji ve heyecanınızı kaybetmiş olmanızdır.
'' keşke '' kelimesini kullanmatan bıktım. siz siz olun hala gençken ileride '' keşke yapsaydım '' diyeceğiniz şeyleri, tabi ki suç teşkil etmedikçe, yapın.
keşkeler bana sadece üzüntü getirdi. hala suyun üstünde kalmaya çalışsam da geçmişin eksiklikleri canımı yakıyor.
Çiçekli her yerde fotoğraf çektirme arzusunun peyda olması.

WhatsAppta durum paylasmak.

Gece 00:00 dan önce uyumaya başlamak.

Artırılabilir.
Erken uyumak.
Hp düşüyor.
Aşık olamamak
Çabuk yorulmak.
merdiven çıkamamak.
en bariz örneği dedem.
artık 7. kattaki lema teyzeye çakamıyor.
"yarı yolda tıkanıyorum evlat" diyor.
e dede normal diyorum.
nerdeyse 100 e merdiven dayadı.

edit piaff: lan çakamıyor yazmışım, töbe töbe "çakımıyor" olacaktı.
kaldırım serçesi: gene yanlış yapmışım. "çıkamıyor" bi de teyzenin adı lema değil, leman. lema diye teyze mi olur.
Eskiden ortamlara girince sabahlardım, şu an uyku çöktü.
Dayanamaz oldum.

Bunlar hep yaşlanma belirtisi..