bugün

(bkz: tanırım iyi cocuktur)
yaşar büyükanıt ne kadar militarist ne kadar değil bilemiyorum! ama zaten milatirst olması da şaşılacak bir şey değildir, çünkü yaşar büyükanıt bir askerdir. adı üzerinde asker. dünyanın her yerinde bu böyledir.

edit: bazı arkadaşlar yaşar büyükanıtı anlamamız için 1984'ü okumamız gerktiğini söylemiş. evet, 1984 ve george orwell'in iyice okunup bellenmesi gerektiğini düşünüyorum. ama yaşar büyükanıtı anlamak için değil! özellikle komünizmi savunan arkadaşların okuması ve anlaması gerekir. zira george orwell 1984 romanında militarizmden ziyade bilimsel sosyalizm'in eleştirisini yapmak istemişitir. 1984'te kurgulanan dünya stalin'in hayal ettiği dünyadır. bilimsel sosyalizm insan soyunun dünyada yaşayabileceği iki cehennemden birdir; bir diğeri de malum iran vari rejimlerdir.
üstüne söyleyecek söz bırakmamış nitelikte bir girdiyle açılış yapmış başlık ancak durunamıyorum.

sessiz kalınamıyor. tarafsız olunamıyor. militarizmin en iyisinin(!) bile kafatası dağları, ceset tarlaları yarattığı düşünülürse ve günümüz şartlarında üçüncü dünya ülkelerine biçilen militarist kılıf idrakimizde belirirse kendisini ve ilkelliğini açık bir tarzda ortaya koyan militarizmdir diyebilirim.
yasar buyukanit pasa maalesef militarist bir anlayista olmadigindan mutevellit hakkinda yorum yapmanin abesle istigal olacagi konudur. sayet kendisi militarist olsa idi 28 nisan gecesi yayinladigi muhtiranin geregini yapardi. cumhuriyete sozde degil ozde bagli cumhurbaskani isteriz dedi, olmayinca sesini cikarmadi, ne mutlu turk'um diyene vecizesini kabul etmeyenler dusmanimizdir dedi, yine geregini yapmadi. hal boyle iken yasar pasa'ya militarist demek pek bir gulunc oluyor. hadi be yasar pasam biraz aksiyon lutfen up up up. turk devleti'nin varligina ve ulusun hayatina kast edenlere karsi yetkinizi kullanin da gelecek nesiller sizi buyuk bir komutan olarak ansin.