bugün

hindistan,tayland,arabistan,rusya ve kuzey afrika ülkelerinin başı çektiği listedir.
Yunanistan, Rusya, Brezilya, Meksika, Polonya.
yugoslav ve arap ülkeleri.
birkaç istisna hariç latin amerika ülkeleri.
türkiye, arap ülkeleri.
Kuzey koredir.hayır adamlar uzay teknolojisi yaptıklarını falan sanıyorlar.
türkiye. el mahkum yaşıyoruz işte. bu ülkede yaşamanın zorluğu evden adım atar atmaz çıkıyor karşınıza. trafiği siktir ettim, daha otobüs beklerken bile bıkıyorsunuz yaşamaktan. dakikalarca vaktinden geç gelen otobüsü bekliyorsunuz. bir de akıllı durak yaptılar şimdi, 2 dk sonra gelecek otobüs yaklaşık 20 dk sonra geliyor mesela bu duraklarda. herhalde 10 ile çarpıyolar. zaten otobüs isimleri o akıllı duraklarda bir görünüp bir kayboluyor. herhalde sinyal çekmiyor diyorum ben.

otobüse biniyorsun kucak kucağa takılıyorsun insanlarla. tamam otobüslerde, metrolarda ayakta kalmak her ülkede var ama birbirinin sırtına çıkarak seyahat etmek sadece malum ülkelerde var. senin bunun için özrün de yok. otobüse binenlerin hepsi kendi vatandaşın ve bu sıradan bir günde böyle. metrobüse girmedim bile farkındaysanız, ben ne zaman binsem metrobüse body çalışmış teyzeler beni omuzları arasına alıp ayaklarımı yerden kesiyorlar. sağolsunlar.

hadi şimdi işine vardın diyelim. sabah kahvaltısını evden çıkmadan yaptıysan bu kadar hengameye acıkıyorsun gene, yapmadıysan zaten bir poğaça ile gizli işsizlik başlıyor. en iyi ihtimal 9 saat işte kalmanı bekliyorlar, verimli iş yaptığın belki 2-3 saattir. geç gelip işini vaktinde yapıp, vaktinde çıkmanı değil; işine vaktinde gelip, bütün gün facebookta takılıp akşam da geç çıkmanı bekliyorlar.

işten çıktın diyelim, halin olmaz ya aslında hadi oldu diyelim. dışarı çıkıp, iki üç muhabbet edip bir şeyler içeceksin arkadaşlarla diyelim. gideceğin yere varman çile, içeceğin içkiye hayvanlar gibi para bayılman çile, yemek yesen götüne girecek kazık bambaşka çile.

işten çıkıp direkt eve gitsen, haberlere yetişir misin bilemem ama hadi yetiştin diyelim. mevzu hep belli, birileri çalıyor, birileri harika hayatlar yaşıyor, birileri 1000 odalık evlerinde estetikli eşleriyle, mağdur olmuş kızlarıyla para sayarken; bazıları tek göz odalarda kömür yaktıkları için zehirleniyor, bazıları da o odalarda eşleri tarafından öldürülüyor, dövülüyor.

bu anlattıklarım da türkiyede sıradan bir gün ha. sen gel de böyle ülkede yaşamaktan keyif al.
çin, hindistan, kenya.
Ortadoğu ülkeleri, afrika ülkeleri, Çin, ve ekonomisi, demokrasisi(defol sisi seninleyiz mursi vıy vıy vıyy) düşük ülkeler.
Türkiye diyenlere defolun gidin o zaman demek istiyorum.
Millet yazmış da yazmış. Yaşanılmayacak olsa kimse yaşamazdı zaten. Demek ki bir şekilde yaşanılıyormuş. Tabii memlekette milletin sırtı pek, altı kuru, karnı tok olunca...Aç ne yemez tok ne demez derler.
Gerekirse her yerde yaşanılır. He, yaşam kalitesi ayrı bir konu.
eger bi kadinsan arap ülkeleri.
Eger cok titizsen mısır ve hindistan. Kalabaligi sevmiyorsan çin.
soğuk havayi sevmiyorsan rusya.
türkiye.
Bir türksen kesinlikle türkiye.
venezuela.
Suriye,Irak,Afganistan,Pakistan...