bugün

benzeri hataları tekrarlamakla sonuçlanır.
kendini asla suçlu bulmamak ve geri dönüp analiz yapmamaktan kaynaklanıyor olabilir. acı vericidir; hem kişi hem de karşısındakiler için.
dik başlılıktır. kafanın dikine olacakları bile bile gidersen yenilgiye mahkumsundur.
genel olarak salaklıktır. ancak bazen insanın elinde olmayan durumlarda vardır. bir daha yapmayacağını sölediği halde, 10 kez de başına gelse dersi aldım sanır ama aynı hatayı tekrarlar.

(bkz: bir daha sevmicem lan)
(bkz: cumhuriyet düşmanlığı)
büyük bir hata olarak insanın karşısına çoğu zaman çıkan önemli bir eksik.
ders: finansal yönetim

konu: finansal tablolar vs.

hoca: hayri yaşananlar.

anladın işte gerisini, zaten yeterince battım.
yattı balık yan gider hesabı diye düşünen insandır.
yapılan hatalardan iflah,ıslah olmayan insandır.
aynı hatalarda ısrar etmek.
yaşananlardan ders alın gençler , yaşadıklarınızdan dersler çıkarın , hiçbir şeye olmaz gözüyle bakmayın , en basitinden bir ilişkiniz varsa hiç bitmeyeceğini düşünüp hoyratça kullanmayın , aklınızın bir köşesinde hep belki 5 dakika sonra biticek düşüncesi olsun , 5 dakika sonra onu kaybedebileceğinizi düşünürseniz o 5 dakika geçireceğiniz en iyi 5 dakika olacaktır , sonra yine aynı düşünce ve yine aynı düşünce , mutlu olmanın yolu hep en kötüye göre hazırlanmaktır.

ben bu salaklığı yaptım , hayatta her zaman her şeyin en olumsuzunu düşünen ben ilişkimde düşünemedim , konduramadım ona gitmeyi , konduramadım ilişkimize bitmeyi , ama bitti , yaşananlardan dersimi çıkardığımda ben onda bitmiştim , iş işten geçmişti artık , bu çıkardığım dersin bana faydası olur mu , sanmam çünkü yeni bir başlangıç olmayacak , bu dersin bana verdiği pişmanlıktan başka kimseye ne faydası var ne zararı , eğer benim durumumdaysanız konunun başında dediğimi unutun , yaşananlardan ders çıkarmayın , kendi gözünüzde hatalı duruma düşmeyin , siz ders çıkardıkça kendi bataklığınızda boğuluyorsunuz ve elinizden tutacak kimse olmuyor , bekliyorum bir yüce hareket daha yapıp elini uzatır mı , beni ve bizi bu lanet bataklıktan çıkarır mı diye ama sanmıyorum olacağını , yapmayacaktır.

sonra benim gibi karalarsınız böyle sözlük köşelerinde , bir iki kişi sikler belki geçmiş olsun diye mesaj atar , iki hoş beş edersiniz , konu kalmaz konuşamazsınız , arkadaşlarınız da olsa fark etmez , bir yerden sonra konu hep oraya gelir , sokağa çıkamazsınız anılarınız aklınıza gelecek diye , yatağa tam yatarsınız kokusunu getirir bir rüzgar size , sonrasında anılar , anılar ve anılar...

uyku uyuyamazsınız , beklersiniz ki uykusuzluktan bayılana dek durayım , yastığa kafamı koyduğumda düşünmeye dahi vaktim kalmasın , bunu yaparsınız ve 3 saat sonra geri kalkarsınız , bazen rüyanızda bile gelir bulur sizi anılar , ki ben öyle rüya falan görmeyen biriyim , bazen mesaj attığını görüyorum rüyamda , hemen sarılıyorum telefona , ekranda saatten başka bir şey yazmayınca geri uyumaya çalışıyorum

çok zor ulan sözlük , terk edilmek çok zor , o ciğerin yanması var ya harbiden çok zor allah düşmanımın başına bile vermesin , siz siz olun bitene kadar dersinizi almaya çalışın , benim gibi bitmez demeyin sonunda biten siz oluyorsunuz , bırakın nasıl mutlu oluyorsa öyle olsun , onu mutlu ettikçe siz de mutlu olursunuz zaten , olmuyorsanız o ilişki hiç olmamış demektir , hatalarınızı affetmeye çalışın , şiddet ve ihanet olmadıkça kestirip atmayın ilişkinizi , yazıktır günahtır onca emeğe , sonuna kadar zorlayın , gururunuzu işin içine katmayın , arada söylenir bazı laflar , ağır gelebilir size , umursamayın , sizi mutlu ettiği anların yerine sayın.

başka ne anlatabilirim bilmiyorum , yazsam roman olur da boşverin , sevdiğim insanı yeterince yordum bir de sizi yormayayım , özet geçersek iş işten geçtikten sonra ders almayın , sadece acılarınıza acı eklersiniz , iş işten geçmediyse de her gün oturup onu daha fazla nasıl mutlu ederim diye düşünün , zira gittikten sonra her şey üstünüze yıkılıyor , altından kalkamıyorsunuz.
(bkz: fıtrat)