bugün

Yemek sıkıntısı çekmeyecekdir. başka da artısı yok.
Rahat edecek kişidir. He gezip tozma olayında bir nebze kısıtlanabilir belki ama yemek, temizlik gibi konularda da mülteci gibi yaşamayacaktır.

Yaşadım. Biliyorum.
Gerçek üniversite hayatını yaşayamayacaktır.
gerçek üniversite hayatının olmadığı gerçeğini anlayamayacaktır. şanslıdır.
aydın gibi ''su içersem terlerim o yüzden su içmeyeyim'' diyebileceğiniz bir şehirdeyseniz pek de rastlamayacağınız adaydır.
yemek sıkıntısı, yatak, temizlik problemi gibi sıkıntılar çekmeyecektir ama üniversite hayatı tam anlamıyla olmayacaktır.

başka şehirlerde okuyan arkadaşları ve hatta akrabaları facebook'ta, kafede sohbet sırasında "şöyle yaptık böyle yaptık" diye anlatırken kendisi sadece bakacaktır.

yaşıyorum, oradan biliyorum.

bazen kendimi kötü hissediyorum be sözlük.
Yanlis yapmistir. Universite hayati ailenin yaninda yasanmaz. Biraz zorluk cek, kendi ayaklarinin ustunde dur. inan ki bilmedigin bir sehre gidip yasadikca orayi tanimanin verdigi tat yoktur. O yasadigin sikintilar da tatli gelir cunku artik ozgur bir bireysindir. Tek basina cok sey ogreneceksin hem de cok sey. Sakin aile yaninda universite okumayin tabi maddi sikintiniz yoksa.
dünyanın en akıllıca tercihini yapmış öğrencidir. gören de şehir dışında sabahlara kadar eğleniyoruz zanneder. ulan hepimiz parasızlıktan sürünüyoruz.
Eğer yaşadığı şehir istanbul, Ankara gibi şehirlerse doğru yapmıştır. Ailenin yanında kalınması gayet de artıdır her açıdan. Yok ailesi onu çok kısıtlıyorsa o sırf kurtulayım diye üniversiteye gidiyorsa amaç bozmuştur zaten. Üniversite insanın kendini tamamladığı, geliştirdiği, yetiştirdiği yerdir, aileden kurtulup gezmekse amaç saçma bir bölümle güzel bi şehirde sürtebilir. Bu da başka bi açısı olayın .
hayatını rahat sürecek, ama o şehir dışındaki sürünme keyfini yaşamayacak, tek başına ayakta kalmayı çok geç öğrenecek insandır.
Lise kafasindan hic bir zaman cikamayacak adaydir.
eger bazi konularda ailesinden baski yoksa yapilabilir. herkes segir disinda okumak ister ama kendi sehrinde okumak buyuk kolayliktir.
üniversiteye gitmenin sadece okul okumak olmadığını anlayamayacak insandır. bir yerde kendi aileni kurmadan önce yaptığın staj gibidir. gelen parayı kontrollü kullanmak, kendi işini kendin görmek, vb. konularda çok ciddi artılarını görebilirsiniz. yoksa dersler falan problem değil. olağanüstü bir durum olmadığı sürece zaten o okuldan bir şekilde mezun oluyorsun. yeter ki o kapıdan içeri gir. hepsini birden yürütebilmek mesele.
benim bu kişi. belki yaşadığı şehir dışında okuyan öğrenciler kadar rahat olmasak da gayet güzeldir. hele ki benim gibi düzeni, temizliği çok seven bi insansa çok rahattır. düzenin bozulmaz, sen okula gittiğin için ailen sana fazla yüklenmez, üniversitede olduğun için artık tahmin edilen kadar da karışmazlar gelmene gitmene. yemek hazır, çamaşırlar ütülü, odan aynısı gibi ve anlaşamadığın insanları çekmek zorunda değilsin. dersten yorgun argın çıkınca evine gitmenin rahatlığı paha biçilemez. çok arkadaşım var; beynimiz sulanmış halde dersten çıkınca bile kaldığı eve gitmek istemeyen. o yüzden güzeldir yaşanılan şehirde üniversite okumak.
yaşadığı ortamı seviyorsa en mantıklısını yapmış adaydır.

(#24272054) numaralı entrimi merak edip okursanız, eğer çok mecbur kalmadığınız ve oturduğunuz yerdekinden daha iyi bir üniversite kazanmadığınız taktirde bahsettiğim gibi sırf kaçmak, eğlenmek, ortam değiştirmek, yeni insanlar tanımak vs. gibi nedenlerle terk etmeyin oturduğunuz yeri.
baska sehirlerde kendi,ayaklarinin ustunde ustunde durma palavrasini deneyimlemeyecektir. lan duyanda hepiniz baska sehirlere ayak basar basmaz irgatlik yapiyosunuz sancak. babadan gelen parayi futursuzca yemek nezamandan beri ayaklarinin ustunde durmak oldu. yok hayati ogrenmek falan kismen dogru, sonucta yanlizsin. yanlizlik derken abartmayin bunuda. dunyanin obur ucuna dilini bilmedigin insanlaarin arasina gitmiyon amk. kisiye bagli bu isler, istersen dunyanin obur tarafina git. icinde yoksa bi bakmissin yurtta tum gun film izliyon. ne anladim baska sehirde olmaktan. para israfi!
üniversite hayatı yaşayamayacak ya da yaşamaması muhtemel olan çaylak.
gece 3'de arkadaşlarıyla kampüsün soğuk çimlerinde uzanıp bira içeceği meçhul olan insan.
Aynı şehirde değil de en azından 2 saat uzaklıkta olsa başka yerde okumalı insan. 20 saat uzaklıkta okudum. Zorluklar oldu. Parasızlık 5 yıl suren yurt yaşamı farklı kültürlerin onlarca insan... Ama özgürlüğü de yaşadım. Anne yemeğine hasret te kaldım. Cebimde burs yatmadan önceki gün bir lirayla da kaldım. izmirden gelen zeytinyaginin antep lahmacunun çanakkale sen gelen peynirin tadına orada baktım. Güzeldi Bursada okumak...

Eşit : oruçlu olduğum belli oluyor bu yazıda sanirsam
akıllıca olanı yapmış adaydır. en azından ben öyle yaptığımı düşünüyorum. hem çok masraf olmaz, hem rahat ederim yemek, temizlik derdim olmaz. hem istanbul'da yaşıyorum daha ne olsun?
ailesi rahatsa eğer, yani baskıcı değilse, bir de istanbul'da oturuyorsa en doğrusunu yapmış olandır. yani benim durumum o. he aile baskıcı ise arkanıza bakmadan kaçınız efendim. üniversite yılları 1 kere gelir hayatta, heba etmeyin.
Başka yere gidicek kadar iyi puan yapamayan vasat yazardır.
güncel Önemli Başlıklar