1. 1.
  içine hapsolunan balondan bir hücreyi kalemle patlatmak demek. (bkz: sait faik abasıyanık)
  2 -2 ... david addison
 2. 2.
  hangi yönetmendi hatırlamıyorum ama ve lakin şöyle bir şey hatırlıyorum bu söze benzer nitelikte ''yönetmen olmasam, kesin tanrı olurdum.'' aslında ikisi de bir yerde aynı şeyler ya neyse...

  (bkz: ingmar bergman)
  ... elmakebabi
 3. 3.
  Beynin hava alır, rahat duramazsın. gündüzün en yakın olduğu an karanlığın en yoğun olduğu an. umutla bekliyoruz, tüm insanlık için.
  ... sessiz geveze
 4. 4.
  Bu sözler sait faik'e ait. Eskiden yazmaya karşı bir ön yargı vardı. Şimdi çok basit işleri bile yazıyorum. Bir sürü not defteri, defter, ajanda var. Aslında sözlük bu iş için güzel bir yer.

  Yazmaya biraz da bir hocanın tavsiyesiyle başlamıştım. Okul yıllarında yazmak bizim için ya ödev yazmaktı ya da Türkçe, edebiyat dersinde klasik konulardı.

  Yıllardan beri birçok şeye muhalifimdir. Ama bunu sözlü olarak ifade ediyordum. Hayatta yanlış giden şeyler vardı. Ama bir türlü işin içinden çıkamıyordum. Bakınız belki de sessiz geveze adını almanın sebebi de budur. Bir yere kadar ifade edebiliyorsunuz.

  Sonra okuldaki sorunlar artık gittikçe artıyordu. Hâlâ yapılan hatalardan dolayı birçok şeye yine karşıyım. Çünkü beni bu hale sizler getirdiniz. Belki de adam akıllı bir yönetiminiz olsaydı ben de çıldırmayacaktım.

  Neyse efendim bu sorunlar gittikçe artınca ben de danışman hocaya gidip dedim böyleyken böyle. O da bana yazıp yazmadığımı sormuştu. Ben de o an yazıyorum cevabını vermiştim. Peki dedi o zaman yazdıklarını getirebilir misin okumak istiyorum diye. Ben de tabi saklamıştım o aralar. Sonra birkaç kez daha hatırlattı.

  Ölüm, takıntılar, okul, ev, çevremdekilerle sorunlar. Lan başlarım bunları böyle anlat anlat değişmiyor o zaman en iyisi yazmak dedim ve başladım yazmaya. Sayfalarca, günlerce yazdım. Ama değişen ne var?

  Türkiye'de bilim, eğitim mi gelişti, insan haklarında mı ilerledik, ekonomim mi düzelti. inanın hâlâ birçok şey beynimin daha çok hava almasına neden oluyor. Sinirleniyorum ama elimden de bir şey gelmiyor. Onun için yazmak artık bu işin doğal akışı olacak. Ve son olarak da yazmasam gerçekten çıldıracağım.
  2 ... sessiz geveze