bugün

yazarların okurken, seyrederken, izlerken, dinlerken, hissederken kendilerini sanatsallaştıran yapıtlardır. bana göre;

(bkz: mustafa kemal atatürk) - (bkz: türkiye cumhuriyeti); atatürk tarihin gördüğü en büyük liderlerden biridir zira önderliğinde kurulan cumhuriyeti şeriat düzende kurmak isteseydi, cumhuriyet kadar sevilmezdi ve yaşamazdı.

(bkz: eyfel kulesi);Gustave Eiffel önderliğinde ki 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirerek böyle bir eser meydana getirmişlerdir.

(bkz: ali ekber çiçek) - (bkz: haydar haydar); bu türkü belkide tarihin gördüğü en senfonik türküdür.

(bkz: metallica) - (bkz: master of puppets); tüm dünyaya heavy metali sevdiren Üç buçuğuncu dakikasındaki kompleks enstrümetal bölümle dikkat çeken bir parçadır.

(bkz: the beatles); Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubunun hemen hemen tüm parçaları takdire şayan birer sanat eseridir.
(bkz: mustafa kemal atatürk) (bkz: nutuk)
(bkz: can gox) (bkz: melancholy man)
(bkz: can gox) (bkz: wrong side of the road)
(bkz: john denver) (bkz: country roads)
(bkz: johnny cash) (bkz: hurt)
musa heykeli (yakından gördüm mikelanjelo iyi iş çıkarmış) bir de brazzers işte.

ek: beşe tamamlayamadım bu kadar çıktı.
. Mehmet akif ersoy un safahatı
Freddie mercury nin herhangi bir albümü.
Peyami safadan mahşer.
Fatih terimin galatasarayı.
Paramparça aşklar ve köpekler filmi.
1-la primavera
2-9. senfoni
3-bulantı- sartre
4-tutunamayanlar-oğuz atay
5-kanun-ibni sina (okumadım tabii ama 300 yıl boyunca tıbbın temel kitabı olmuş.
(bkz: requiem for a dream) psikolojik gerilim tarzında yapılmış en sert filmdir. 3 gün etkisinden kurtulamazsın.
(bkz: eminem) ne derseniz deyin, ırkınıza ait olmayan birmüzik tarzında gelip de zirveye yerleşmek takdire değer.
(bkz: franz kafka) öldükten sonra bütün eserlerinin yakılmasını vasiyet eden adam, benim gözümde aşmıştır.
(bkz: apple) apple son beş yılın ve gelecek yirmı yılın tartışmasız en iyisi olacaktır. düşünsenize aynı özelliklere sahip iki ürün var ortada. daha fazla vermek pahasına yine elma olan ürünü tercih ediyorsun. marka değeri bu olsa gerek.
(bkz: turgut özakman) evet, şu çılgın türkler serisi beni hüngür hüngür ağlattı. büyük adamdır vesselam.
(bkz: mustafa kemal atatürk)- (bkz: cumhuriyet).
(bkz: mimar sinan) - (bkz: Selimiye Camisi).
(bkz: dostoyevski) - (bkz: suç ve ceza).
(bkz: Albert Einstein)- (bkz: izafiyet Teorisi).
(bkz: babam)- (bkz: ben).
Suç ve ceza - dostyevski
Mısır piramitleri - anonim
Şeytanın fisildadiklari - emre yılmaz
Istiklal marşı - mehmet akif ersoy
This love - maroon 5.
jrr tolkien- yüzüklerin efendisi
christopher nolan- inception
queen- bohemian rhapsody
a.conan doyle- sherlock holmes
peter jackson- lotr serisi
-mısır piramidleri