bugün

kuran-ı kerim; m.s. 611
Bizzat isa imzalı Barnabas incili.
Bostan ve gülistan.

1958
Türk Şiiri, 1974. Eğer ki kadıköy bit pazarına giderseniz çok daha eski kitapları bulabilirsiniz.
Sahip olduğum en eski kitap 1959 basımı necati cumalı'nın mine adlı tiyatro eseriydi.

Kitap konusunda eski fetişim olmadığı için arkadaşıma hediye ettim.
Elimdeki kitap diline bakılırsa 1000 yıllık...ama yaldizlarina süslemesine bakılırsa 300-350 yıllık... Kenarına arka sayfasında aileden yazılan doğum tarihlerine bakılırsa 200 yıllık... Eser 7 uçmak: cennet gibi kelimeler geçiyor... sanırım üç yüz sene önce başka bir kitaptan istisah (nüsha çıkarma, çoğaltma) yapılmış.
20. Yy ın siyasi tarihi isimli kitabın oldukça eski bir basımı. Ama tarih belirsiz.
görsel
Fransız yazar Felicien Challaye’nin 2. Basım dinler tarihi kitabıdır. Totemizimden islama kadar varolan çeşitli dinlerin oluşum, ritüel, ibadet ve geleneklerinden örnekler veriyor. Taksim’deki sahaflardan almıştım.
1938 basımı Nutuk.
Aile yadigarı kur'an meali. Yıl belli değil ama bayağı eski. Bir ara ciltletmem lazım.
Nutuk. 1934 basım.
Ufkumun açılmasını küçük yaşlarda sağlayan en yakın arkadaşımın abisinin verdiği, hala da sakladığım, aşırı yıpranmış, Boris Vian, bir kara kedi için blues kitabı. ilk baskı.
Dedemin kitapligindan kalma atasözleri ve deyimler kitabi. O kadar eski ki sayfalar sapsari cevirirken bile kopabiliyor.
Jean-Jacques Rousseau mektuplar. Fransızca 1760 basımı. kapağı deri kaplı biraz yıpranmış. Sayfalar çok temiz.
1980 basım bir kitabım var. adını hatırlamıyorum. editlerim bir ara.
80 küsür yıllık vardı yanlış hatırlamıyorsam 3 4 tane kadar.
Bacon - denemeler ilk baskı inkilap yayınevi.
1964 basimi kavak yelleri resat nuri.
Bazen de 1400 yıllık kitaplardır. Sınavda kitaba açık bakmak serbest amma ve lâkin okuyan yok.

(bkz: Kuran ı kerim)

görsel

Babamın rahmetli dedesinden kalan kur'an-ı kerimdir ayrıca. Mekanı cennet olsun.
1979 yaşar kemal - ağrıdağı efsanesi
1985 mark twain - tom sawyer'in maceraları

ilk gözüme çarpanlar bunlar, daha ayrıntılı bir şekilde bakmak lazım.
tesisat- f. sönmez / 1956
Şehname - 1945.
Necip fazıl kısakürek imzalı çile.
Ilkokul 3 hayat bilgisi kitabim.
1965 basımı dünya klasikleri serisi var Yeşil bez ciltli. Yan yana dizdigimde 5. Piyade bölüğü ictimaya çıkmış gibi oluyor.