bugün

hamam çok sevdiğim yerlerden biridir ancak, bundan 3 yıl önce çalıştığım otelin termal bölümünde gördüğüm sahne, bende şok etkisi yarattı.

işe yeni başlamıştım. zaten otelde kalıyorum, ilk izin günümde plan yaptım. sabahtan fitness a gider, oradan hamama giderim hatta masaj yaptırırım iyice dinlenirim diye.

güzelce kahvaltımı yaptım, sporumu yaptım. biraz dinlendikten sonra doğruca hamam bölümüne gittim.

hamam bölümünde de 3 bayan çalışıyor. anahtarlara, temizliğe ve içecek satışına onlar bakıyor. masaj yapan sürekli içeride herhalde diye düşündüm çünkü o 3 bayanın üçünün de görev tanımlarında masaj yapmak olabileceğini düşünmemiştim..

güzelce girdim havuza. güzelce oturdum. güzelce yıkandım.
tam masaj sormaya gidecekken sol tarafta, kemerli bir girişi olan, kubbeli bir oda gördüm. kapısında masaj salonu yazıyor.
içeri girdim, kocaman bir göbek taşı var.
sesler duydum. sola bakınca şok manzarayla karşılaştım.
temizlik yapan teyze, 5-6 tane bayanı soymuş, duvara dayamış. baştakine ağda sürüyor. çekmeden diğerine, onu çekmeden diğerine diye diye hepsini bir güzel ağdaladı. döndü başa, cart cart, hiç acımadan çekiyor.
2 dakikada 5-6 bayanın tüm ağdası yapıldı. ağdalar göbek taşının üzerinde eridi...
"masaj için gelmiştim kim yapıyor" diye sordum, "ben" dedi temizlikçi / ağdacı teyzem.
"o zaman ben bi havuza gireyim, öyle geleyim" dedim ve koşarak uzaklaştım.
Babaannemin hikayelerde bana anlattığı dev analarını göstermek istemesi üzerine gittiğimizi düşündüğüm yer idi hamam. kaç yaşındaydım bilemiyorum, ama göğsü dizinde teyzelerin kese yapışları kovaladı çocukluk gecelerimi.