bugün

uludağ sözlük yazarlarının şuan mecliste görüşülen başkanlık sistemiyle alakalı görüşleridir.

ben meclisten geçer ama referandumdan geçmez diyorum.
Çılgın mısın tabii ki geçecek. Daha önce nasıl her seçim onların istediği gibi gittiyse bu da öyle gidecektir. (istisnalar kaideyi bozmaz.) hatta bir bakmışın feto falan halife.
Herşeyin bu seçim için olduğunu düşünüyorum.
Akp desteklemesemde evet.
vatana ihanettir. başka bir şey demeye gerek yok.
Cehenneme tek yön bilet. Olurda başkanlık halktan onay alıp uygulamaya geçerse göreceğiz hepimiz. Bunun muhalif olup olmamakla alakası yok. Bu saçma sapan öneriyi akp değil chp mhp dsp vs kim getirirse getirsin düşüncem aynı olurdu. Zira gercek ortada kabak gibi.
Başkanlık sistemi ya hep ya hiç denilebilecek bir yapısı vardır. Ayrıca çoğunluğun azınlığı ezmesi gibi bir tehlikeyi de barındırır. Ayrıca bu sistem kutuplaşmanın düşük, oyları bir birine yakın biri sağ biri sol parti olduğu ve bu partilerin arasındaki farkın da az olduğu durumlarda işliyor. Ayrıca insanlar günlük işlerini eyaletlerde halleder, parlemento genel işlere bakar.
Ülkemizde öngörülen sistem ise bildiğin seçilmiş padişahlık hem cumhurbaşkanı hem başbakan hem başkomutan hem parti başkanı,hem de kararname çıkartabiliyor.E ne kaldı geriye?
Deniz baykal'ın da dediği gibi içinde bulunduğumuz durum anayasal sorun değil yönetimle yani iktidar ile yani erdoğan ile alakalı bir durum. Yönetim sorunu hali hazırda olan bir memlekette, hata üstüne hata yapan, herkes tarafından kandırılan insanlara bu kadar yetki vermek dünyanın hiçbir ülkesinde gerçekleşmez...

Açılım dediler, sonuç ortada, suriye politikasının sonuçları ortada, binlerce kişiyi devletin içine hukuksal açıdan binbir oyunlarla aldılar, sonuç ortada! Bu kadar saçma bir yönetimin hala iktidarda olması bile değişikken, bir de bu başkanlık mevzusu çıkarsa ortaya, gör şenliği...

Umarım, en kısa zamanda uyanırız millet olarak. Zira bu gaflet uykusu sonumuzu getirecek!
referandumdanda geçer meclistende
fakat yararlı olacağı konusunda şüphelerim var reise güvenimiz sonsuz ama sonra gelecek kişi ne yapar bilinmez .
Padişahım çok yaşa.
meclisten bir sekilde gecirecekler orasi belli. ancak referandum kisminda tökezleyecekler gibi geliyor.
yapilan anketler halkin cogunlugunun hayir dedigini gösteriyor ancak fark cok az.
yine bir oyunlar cevirmezlerse halktan onay almayacak gibi. kaldi ki akp icinde bile catlak sesler oldugu söyleniyor mhp zaten ikiye ayrilmis durumda. bir tek chp kararli. bu kararli tavri mümkün oldugunca bulastirmak, yaymak sarttir.
bilinmezliklerle, acabalarla yola cikilamayacak kadar zor bir sürece giriyoruz.
bu sisteme evet diyen ya vatan hainidir ya da geri zekali. baska bir aciklamasi yok.

Hepimiz bu ülkenin vatandasi olarak mümkün mertebe sartlarimizin el verdigi kadar bunu engellemek icin elimizden geleni yapmaliyiz.
Sistemin ne oldugunu bilmeyen cok insan var ve isin en önemli kismi medya kolu engelleniyor.
halkin dogru düzgün bir seyden haberi yok sandiga neyi düsünerek gidecek? tabi ki tek adam. bu zaten diktatörlügün daniskasidir ve biz bunu yasalarla tasdik etmek icin oy verecegiz. Gercekten utanc verici.
cevremizdeki insanlara bununla ilgili bilgi vermek bile cok sey ifade ediyor.
maalesef milletin cogu arastirmiyor, Her sey önüne gelsin istiyor. ancak bu sartlar altinda bu mümkün görünmüyor. daha simdiden tek adamin diktasina girmis bulunuyoruz. ohal sürekli hususi meseleler icin kullaniliyor. böyle bir baskinin altinda zaten böyle hayati bir degisiklik ne kadar saglikli olabilir? Herkes elini tasin altina koymali. Cünkü bu sefer gercekten hepimizi ciddi anlamda ilgilendiren hayati bir mesele söz konusu.
hakkimizda hayirlisi olsun diyecegim ama millet olarak o kadar yorulduk ki her seyden, herhangi bir konudan hayir beklersek ayip Olurmus gibi geliyor.
demokrasisi simitteki susama görece daha az olan bir ülkede başkanlık padişahlık manasına gelir.
selanı duyarız dilerim bizim selamız çok okundu.
Demokrasiyi sandıkta dahi bulamayacağımız günler çok yakın.
(bkz: bele vaziyetin içine soxum)
Partilerin yaptıklarını bir kenara bırakacak olursak. Bu kadar gücü sadece başkan olacak kişiye vermek çok büyük bir risk! Başkan fetöcü çıkarsa, pkk lı ya da başka bir terör örgütü mensubu nasıl indireceğiz onu!

Biri ikisi iyi çıktı hadi, eee hiç mi çiğ süt emmiş biri gelmeyecek başkanlığa, O zaman milletin hali ne olacak?

Eee bu iş öyle basit bi' şey de değil başkanın ailesinden biri kaçırıldı ve ülkeyi böleceksin dediler ya da başka bi' sebepten tehdit ettiler nasıl bileceğiz bu durumda ne olacak?

Verilen yetkiler çok fazla ben hiç bir insana kul olmam, ülkemde ki insanların da olmasını istemem fakat en can alıcı nokta başkan eğer yolundan saparsa neler olur?
Delinin attığı taş.

Ulan corç vaşington hep senin aklından çıktı bu yönetim şekli.
Elle tutulur tek bir yanı yok. Hayır
solun türkiyede tamamen etkisiz kalabilmesi için gerekli şeydir. zaten kıyamet kopsa kimse sol bir partiyi iktidar yapmaz da.

yahudinin oyuncağı olan sol görüş'e daima karşıyım ve karşı olacağım. bu yüzden başkanlığı destekliyorum.
adam gibi tartışabilsek şuanki sistemden çok daha iyi bir sistem olabilir. Ama şuan önümüze sunulan anayasa teklifi demokrasiyi amaç olmaktan çıkarıp diktatörlüğe giden yolda bir araç olarak kullanılmasına müsade ediyor.

Böyle bir başkanlık teklifine tabiki Hayır!
güncel Önemli Başlıklar