bugün

hdp'nin oluşturulan 'mutlaka meclise girmesi gerekli' algısıyla çoğu sol görüşlü insandan oy alacağı da bu senaryolardan biridir. tabiri caizse aman meclise girsin diye çok yüklenilecek ve hdp yaklaşık %11-12 oy alacaktır.
bizim senaryomuzu yazan yazmış zaten dedirten başlıktır. haa sen 2.kurtuluş savaşını başlatmaya hazır mısın halk olarak, önce ona karar vereceksin, sonrası kolay...
Seçime çok az bir zaman kala mevcut iktidarı mağdur gösterecek bir olay yaşanacak ve her zamanki gibi oyları toplayacaklar.
seçimlerde haklılığı tam görülecek senaryolardır.

kola kutusunun senaryosunu direkt takip etmek isteyenler için;
@1 zaten benim
@2 kemik hdp tabanı
@3 eski chp'li artık yeni mhp veya ap seçmeni

Not: beyler alınmayın tespit yapıyoruz.
Kim gelirse gelsin memleket ile ilgili zerre umudum yok.hdp ile akp'yi siktir et zaten.biri terörist öbürü yardakçısı. Chp dersen memleketi bölmeye dünden razı.(bkz: Yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesinin desteklenmesi). Genel bşk yrd gürsel Tekin ve sezgin Tanrıkulu zaten. Adamların Atatürk ile zerre ilgileri kalmamış.CHP'nin kuruluş felsefesine bakın bir de şimdinin chp'sine...zaten kk da dememiş miydi"biz 1930'ların chp'si değiliz" diye. Adamlar 90 yılda chp'yi sosyalist -komünist çizgiye taşıdılar.ayrıca bir de kk "devri sabık yaratmayacağız" diyerek akp'nin yaptıklarının kar kalacağı sinyalini verdi.
Mhp dersen 15 yıllık dinazorlar ile siyaset peşinde. Genel başkanı tv' ye çıkıp konuşmaktan aciz. Tv ekranlarında hitap yeteneği olan lider vasıflı adamları yok! Sinan oğan'ı da harcadılar zaten.
7 haziran secimlerden bahsederken ,partilerin hazineden aldiklari secim yardimindan da bahsetmek gerekir.

akp = hazine 200+cumhurbaskanligi ödeneginden 50 = toplam 250 trilyon
chp= hazineden 100 = toplam 100 trilyon
mhp= hazineden 50 = toplam 50 trilyon
hdp = hazineden 0 = toplam SIFIR ,bu sartlarda kim bana demokrasiden bahsedebilir. hdp % 10 antidemokratik uygulamayi yerle yeksan edecektir.
yazarların seçim tahminlerinden farklı olarak, kim kimden oy koparacak, kim oyunu arttıracak gibi görüşleridir.

not:aşağıda yazdığımız olaylar tamamen hayal ürünüdür, herhangi bir savcımızın veya vatandaşın suç duyurusunda bulunmasına gerek yoktur.

öncelikle adetullahtandır * seçime olabildiği kadar tarafsız baktığımızı biliniz.

Hdp ne olacak ?

hdp barajı aşacaktır, bu akp'yi tek engelleyecek hdp'dir söylemine inanıyor musunuz bilmiyorum ama kusura bakılmasın nah engelleyecektir (buna başkanlık yazısında değinicez). hdp'nin mhp dışında her partiden oy koparacağını düşünüyorum, gerek bu yukarıdaki söyleme inanan solcular (tabiri caizse tatlı su solcuları) , gerek şimdiye kadar radikalleşmemiş kürt vatandaşları ve gerekse akp tabanındaki kürtlerin ufak da olsa bir kısmı. bu son iki grubun tek gerekçesi 'ya adamlar bişeyler başardı, sonuçta bizim için uğraşıyorlar' olacak.

Mhp ne olacak ?

mhp de barajı aşacaktır, yine mhp de hdp'den başka her partiden oy koparır fakat en büyük darbeyi akp'ye vuracaktır çünkü akp'nin asıl akp olan %34'lük kısmının belki de %10luk kısmı eski mhplidir ve artık güdülen akp siyasetinden rahatsızdır.
mhp chp'den de oy çalabilir mi ? evet, chp'nin marjinal duruşu ulusalcıları inceden rahatsız ediyor ama onların artık başka bir ulusalcı partileri var o da anadolu partisi. dolayısıyla chp'nin bu rahatsız kısmı çok ufak da olsa mhp'ye kayabilir ama asıl kayacakları yer anadolu partisidir.

Chp ne olacak ?

şu anda seçimdeki en gariban parti bu çünkü genç tabanı aşırı laçka solcu ve bağlama çalan selo hayranı, yaşlı taban ise çok ulusalcı hatta milliyetçi. bu da chp'nin her yere oy kaçırabileceğini gösteriyor fakat oyunu çoğaltması sadece hdp'ye gönderdikleri genç kısmı geri almak suretiyle olur, bunun dışında mantıken bir partiden oy çalamaz fakaat; emekli söylemi gülünse de çok önemlidir, ülkede 10 milyon emekli var, hepsi seçmen ve hepsinin tek derdi geçim sıkıntısı. bu söylemlerine gençleri ekleyebilmek için yapması gereken tek şey işsizlikle ilgili vaatlerde bulunmak. yani özetle akp seçmeninden bir tek emekliden oy çalarlar, onun dışında ağırlıklı olarak oy kaçmasını engellemek olmalı. son bir engel de anadolu partisi, chpli yetkililer şunu bilsin ki bu parti sadece ve sadece sizden oy çalacak, çok olmasa da sizi üzecek.

Akp ne olacak ?

akp'nin 400 mv alabileceğini düşünen varsa gerçekten en yakın sivri cismi götüne soksun, tartışmaya gerek olmayan bir konu olduğunu düşünüyorum ki zaten c.başkanı da 335'e indi. Bunun dışında akp'nin tek başına iktidar olma şansının da gayet yüksek olduğunu biliyoruz, aslında baktığınızda hdp barajı geçemeyip koltuklarını akp'ye hediye etse bile 400 sayısına gelinmiyor dolayısıyla akp'nin şu andaki tek çabasının hdp'ye barajı aştırmamak olduğunu düşünen arkadaşlara götümle gülüyorum.

elbette barajı aşmamalarını yeğlerler fakat bunu bir amaç olarak belirlemek çok saçma, yaptıkları milliyetçi söylemler sadece ve sadece tabanlarındaki milliyetçi insanların rahatsız olduğunu bilmeleri ve bunları kaybetmemeye çalışmaları. lakin bir koala'nın bile farkedebileceği şekilde akp milliyetçi tabanının bir kısmını çoktan mhp'ye hediye etti, ben daha da edecek diye düşünüyorum.

özet olarak akp, mhp ve hdp'ye biraz oy kaçıracak burası kesindir chp'den korkması gereken tek konu ise emeklilerdir onun dışında tabanda chp'ye dönüş olmayacaktır.

not:başkanlık sistemi yazısı da hazırlanmaktadır.