1. 1.
  Hep garipsedim bu insanları, hakkını arayamamalar, yapmacık tavırlar, her gün kullanılan farklı bir maske, açık aramalar, güvenilmez olmalar, haksızlık karşısında susmalar...ama sorsan en iyisi de onlar. insanların her gün mutlu görünmeye çalıştıklarını fark ediyorsun ama iliklerine kadar hissediyorsun onların da mutlu olmadığını. Bir şey oldu bizim insanlığımıza son yüzyıllarda. Çok az insanda gerçekten nahiflik ve sevgi kaldı, onlar da zaten kendilerini ruh emicilerden korumak için kamufle ediyorlar maske takmadan. Yaralanınca kanını emmek için bekleyen sözde ''yakın'' çevre, en ufak ayrışmada bağları kesen ''arkadaşlar'' varken insanlık hakkında iyi konuşamıyorum. iyi insanları kandırıyorlar bazen, o güvendikleri; kale gibi gördükleri yuvalarından çıkartıp işlerine gelince yumuşak karınlarına saldırıyorlar. bazılarımızı böyle kaybettik işte, kimisi intihar etti, kimisi hayata küstü. Aşka bile aptallık diyebilecek boyuta geldiler hatta, sanki günlük hayatımızda yaptığımız çoğu şey aptallık değil gibi. Aşk insanın en özünde olan saflığı dışarı çıkartırken hemde, en zararsız haliyle sevgiyi vücuda hakim kılarken.
  5 ... o brien
 2. 2.
  Çok sığ ve gitgide cahilleşen insanlar.

  Bu aralar can sıkıntısından çocukluk travmalarımı kurcalayıp, 90’lı yılların efsane realty showu sıcağı sıcağınaYı izlemeye başladım. Eskiden de çok fena suçlar işleniyormuş ama yapan kişi çatır çatır herşeyi yalansız eksiksiz itiraf ediyormuş. Sonra röportajlar var herkeste o kadar düzgün Türkçe o kadar güzel anlatım var ki sanırsın TRT muhabiri. Köylü insanlarda bile bi mahcubiyet, efendilik. Konuşurken kelimelerini seçiyorlarmış resmen. Şimdilerde insanların eline Metin versen içine ederler kadın erkek farketmeksizin küfür kıyamet, çirkeflik, inkar, hakaret ağza alınmayacak sözlerle bitirirler. insanlar Büyük şehirde doğup büyümüş ama konuşmayı kendisini ifade etmeyi bilmiyor. Yozlaşma budur.
  Birde insanlar gitgide gaddar ve merhametsiz oluyorlar. Garibim sokak hayvanları soğukta kışta aç kalmasın diye sayıları 3-5 i geçmeyen hayvanseverler mama, su bırakıyorlar sokaklara ama kendini bilmez, insanlıktan nasibini alamamış domuzlar mamaları çöpe atıyor, hayvanları tekmeliyor.
  3 ... lustral seyahat
 3. 3.
  Günümüz insanları günümüz insanlarıdır çok da düşünmeye gerek yok.
  O değil de insan aile evinde normalde yalnız kalamıyor ama ramazanda hiç kalamıyor bunu konuşalım. Nereye gidip ağlıyorsunuz?
  8 ... gecenist
 4. 4.
  çok kısa yazacağım.
  insanların çoğu narsist ve kaba.
  ... pembesoda
 5. 5.
  genelde 18. ve 19. yüzyıl felsefeci ve romancılarını okuyunca örtüşmesi muhtemel düşüncelerdir. çünkü insan her daim, her zaman insan.

  hobbs saolsun, benim insan hakkındaki temel düşüncem onun doğuştan bencil bir varlık oluşudur. akabinde anarşide varolamayacağı ve her zaman kendinden daha üst kurallara biat etmesi gerektiğidir.

  Özetle insan bencil, politik ama eğitilebilir bir hayvandır.
  3 -1 ... musiclover
 6. 6.
  Bi boka yaramazlar. Az ama öz insan pürüz çıkarsa da çözmesi daha basit olur. Bizim de günümüz insanı olduğunu unutmamak gerek tabi. Biz de bi boka yaramıyoruz.
  2 ... midesiz
 7. 7.
  Genel olarak insanlık gereksizdir .tek tek veya genel olarak bakıldığında görülebilecek şey budur .aynı zamanda toplum olarak bakıldığında insanların esasında ne kadar gerizekalı olduğunu görebiliyorsunuz .bir örnek vermek gerekirse : ortalama olarak üniversiteye giden kişilerin Iq su 100 ün üstünde çıkarken ,genele bakıldığında bu sayı düşmektedir. Türkiye ortalaması 88 , ingiltere 93 Fransa 90 vb. Satılabilecek çeşitli ülkelerde sonuçlar vardır. Yani aslında okumuş olanı aşağı çekecek kadar çok sayıda düşük iq lu insan var dünyada. Zekayı iq ile ölçmek kriter olmasa da bunun genel olarak zekayla doğru orantılı olduğunu düşünürsek durumu anlatır . ve bu insanlar seçiyor diye ülkeyi yöneten kısımlar çıkıyor, bu insanlar yüzünden iğrenç diziler ,filmler çıkıyor bu insanlar alıyor diye reklamlar yapılıyor .. kısacası gerizekalılar yönetiyor dünyayı .bu da dünyanın sonu oluyor ister istemez.zira insanlık doğa ile dost değil de doğanın üzerindeki parazit gibi yaşıyor.
  2 ... 8blackmamba24
 8. 8.
  iyi niyetin yerini kötü niyet almış, yardımseverliğin yerini bencillik almış, eleştirinin yerini hakaret almış, sevginin ve saygının yerini de nefret almış.

  Günümüz insanların özeti bu şekilde aslında.
  Kimsede sevgi, saygı, hoşgörü yok. Nefretten ve kinden beslenir hale geldik. Ne küçüğümüzü, ne de büyüğümüzü tanımaz olduk. Körü körüne kendimizi bitirir hale geldik ne yazık ki. Cidden sonumuz hiç iyi değil.
  2 ... goddesss of darknesss
 9. 9.
  O değil de şu an hepimiz günümüzün bir insanı değil miyiz ne kadar genç olursak o kadar mı günümüzün insanı oluyoruz Yoksa ortalama bir günümüz insanı çıkartıp ona göre mi eleştiriyoruz ona göre mi yargı kartlarımızı dağıtıyoruz Evet bence de biraz salaklaştılar bunlar hep teknolojiden televizyonları ipad'leri akıllı telefonları yapan Akıllı insanlar ancak kullanan insanları aptal yaparlar.
  2 ... zinna
 10. 10.
  Mağdurdurlar. Coronavirüs pandemisi, sebebiyle.
  4 ... kezi