bugün

yazarların belgeselde izlemeyi sevdiği hayvan sorusudur.
çekene bağlı. bbc'nin böcek dünyalarına ve küçük boyutlu hayvanlara son yıllarda yapmış olduğu belgeseller, dünyaya onların gözünden bakış bu aralar hem göz zevkini hem bilgi açlığını doyuruyor.

onun dışında kaliteli çekilmiş her belgesel yine zevkle izlenir benim için.
Zürafalar. Çok hoş değiller mi ya.
Yılan ve it. Evet.
Afrikalı kabile insanları.
bal porsuğu.

arsız karakterli her canlıya ilgi duymuşumdur.hayretle izlerim arsız insanları/hayvanları.
istediğini her şartlarda alır bal porsuğu.cesurdur aynı zamanda.
yılmaz,pes etmez.yılan zehirlerine karşı bağışıklığı vardır.

birde kendime bakıyorum.
ne arsız olabiliyorum,ne cesur,ne de her zehire panzehirim var.
bir bal porsuğu kadar bile olamıyorum be.
koala, çok sevimliler lağn *
timsah. çok tehlikeli hayvanlar vesselam.
yunuslar, çitalar ve kar maymunları.
(bkz: felidae)
hepsini seviyormuşum onu anladım.
tersiyerler. o surattaki bir hayvanın etobur olması ilginç.
görsel

(bkz: komodo ejderi)
AT VE YUNUSLAR.
ed stafford ve bear grylls efendim.
Tavsiye edilir.
Sırtlanlar. Sürü halinde gezip aslanın elinden alıyolar yemini.
Köpek balığı ve puma.
bal porsuğu.
(bkz: insan)
Özellikle şu tüp bebek senaryoları gibi böyle acayip şeyleri anlatırlar ya televizyonda ya da insanın anne karnında oluşumu falan bayılırım.
böcekler de dahil hepsi.
Ceylan ve geyik
Çok üzülüyorum bunlar yakalanınca ama doğanın gereği tabi.
(bkz: panda)
(bkz: zürafa)
(bkz: aslan)
(bkz: zebra)
(bkz: su aygırı)
(bkz: çita)
Yılan ve mirket.
çitadır. hayvan daha 6. ayında dünyanın hızlı hayvanı oluyor fakat her şey hız değil tabi ki avını ağaca çıkarana kadar çoğunu kayıp ediyor.
maymun. asdfasdf bak yine aklıma geldi piçler.*
Soyadımdan dolayı Aslan.
anket kuşudur efendim.

görsel
(bkz: aslan) biliyorum çok klasik ama aslan ve savan belgeselleri asla eskimez hep sarar.
kermit.
Rakun.

Sincap.

Orangutan.

Timsah.

Penguen.

Gözü kör bi tane fare gibi bişe var o.

Uçan sincap gibi bişe var o.

Yarasa.

Gözü kocaman çok komik bi hayvan var o.

Değişik balıklar.

Kartallar.

Köpek balıkları dışında hepsini seviyom galiba bi de filler bi de su aygırları. Çamurlu kanlı belgeselleri sevmiyom bi de çiftleşme belgesellerini sevmiyom hiçbirinin.
Segerengeti düzlüklerinde işleri karıştıran tüm hayvanlar.
rakun ve maymun. çok tatlı lan bu hayvanlar.
yılanlar.

bana çok benziyorlar sürekli sürünüyorlar.
Aslandır.tüyleri çok güzel.gözleri ve bakışları da çok etkileyici.ormanlar kralı olması da hoşuma gidiyor.seviyorum.
Kara hayvanı olarak kaplan izlemeyi seviyorum ama diğer hayvanlara karşı da net bir cevabım olamaz.

Su altı belgeseli izlemeyi daha çok seviyorum kara belgeseline nazaran ve deniz canlısı ayırt etmeden hepsinde zevk alarak izliyorum.
bal porsuğu.

alemin en delikanlı hayvanı. tam bir derbeder. ne kadar darbe yesede ayakta kalıyor. gerçek bir alfa.
Havada kartal, safaride aslan, asyada kaplan, atlar, denizlerde full hepsi fakat özellikle köpek balıkları.
Maymun. Çok komikler.
görsel
Hipopotam, Gergedan, Komodo Ejderi.
(bkz: Kaplan), (bkz: Kedigiller).
Arktik canlılar.

Boz ayı, kurt, ren geyiği, moose, kutup ayısı...
Penguen yürüyüşleri hoşuma gidiyor sevimli hayvanlar bir tane alıp derin dondurucuda beslemeyi düşünmüşlüğüm var.
kunduzdur efendim, ben böyle teknik çalışan başka hayvan görmedim, resmen kendi barajını inşa ediyor yeni bir ekosistem yaratıyor bravo sana kunduz bravo.
Köpekbalığıdır.
Bufalo. Özellikle aslan sürüsüyle karşılaşan bufalo..
böcekler ve yılanlar.
(bkz: komodo ejderi)
Böcekler.

Devasa olsalar son derece korkunç görünürler.

Mucizevi canlılar aslına bakarsak.

Birbirlerine suikast kuruyorlar. Mesela şuan adını hatırlamıyorum parazitimsi bir böcek başka bir böceğin yumurtlamak için seçtiği yere ondan önce yumurtlayıp, diğer böcek yumurtladıktan sonra, benim şerefsiz dediğim böceğin yumurtaları sonradan yumurtlayan böceğin yumurtalarını yiyerek, yumurtlanan yerden çıkıyor.

Sonra tek gayesi çiftleşmek şerefsizin. Aynı kürtler gibi doğup çiftleşecek bir canlı arıyorlar.

Örümcekler inanılmaz güzellikte ve son derece dayanıklı ağlar kurabiliyorlar. Uçan bir canlıyı ağına kıstırdıktan sonra hızlıca gidip onu döndüre döndüre ağa sarıyor, uçan canlı etkisiz.

Orkideler tam olarak Kezban, arılar da abaza. Bir orkide sırf tohumlarını saçabilmek için kendi aralarında belirlemiş oldukları arıları cezbedecek kokular yayıp arı çiftleşmek için gelip, tohumu üzerine yapıştırdığında, orkide bu sefer itici bir koku yayıp ''rahatsız edilmek istemiyorum'' mesajı veriyormuş ve bu sayede başka bir arı çiftleşmek için uğramıyormuş.

Ateş böcekleri ısıya göre ışık saçıyor.

Aslında doğa çok mucizevi bir yer, biz bilmiyoruz.

Buraya izlemiş olduğum hemen hemen her belgeseli yazabilirim ama kimse okumaz.

Sanıyorum antiloptu çiftleşmek için bütün sürüdeki erkek antiloplarla dövüşüp kazanmak zorunda. Eğer kazanırsa sürüdeki tüm dişi antiloplar sıraya giriyor.
görsel
Jaguar.
Seyrederken ürperdigim hayvandır aynı zamanda. Bakışlar oldukça vahşi ve donuk.