bugün

31 mart 2019 yerel seçimlerine az bir zaman kala ortalık iyice kızıştı. anketler, tahminleri, yolsuzluk iddiaları, bazı adayların önünü kapatmak için yapılan ucuz numaralar vesaire...

benim tahminlerim:
istanbul
%49 binali yıldırım (cumhur ittifakı)
%47 ekrem imamoğlu (millet ittifakı)
%4 diğer

ankara
%52 mansur yavaş (millet ittifakı)
%46 mehmet özhaseki (cumhur ittifakı)
%2 diğer

izmir
%59 tunç soyer (millet ittifakı)
%38 nihat zeybekçi (cumhur ittifakı)
%3 diğer

bursa
%49 mustafa bozbey (millet ittifakı)
%48 alinur aktaş (cumhur ittifakı)
%3 diğer

antalya
%53 muhittin böcek (millet ittifakı)
%45 menderes türel (cumhur ittifakı)
%2 diğer

benim 5 büyük il için tahminlerim bu şekilde. istanbul'da ekrem imamoğlu sempatik bir isim bende kendisini beğeniyorum ama binali yıldırım'ın 2 puan farkla kazanacağını düşünüyorum.

ankara'da tüm engellemelere rağmen mansur yavaş 5-6 puan farkla alacak bu seçimi.

izmir'de chp adayı tunç soyer açık ara farkla kazanır.

bursa'da çok beğenilen ve bursa'nın modern yüzü olan nilüfer'i baştan başa yenileyen bozbey 1 puan farkla kazanır diye düşünüyorum. ama seçim bıçak sırtı yani tam anlamıyla kıran kırana geçecek bir derbi maçı gibi olacak bursa'da. sonuç itibariyle 1 ya da 2 puan farkla bozbey'in kazanacağını düşünüyorum.

antalya'da ise anketlerde birinci çıkan millet ittifakı adayı bu seçimi kazanır diye düşünüyorum. benim tahminlerime göre 5 büyük ilin 4'ünü millet ittifakı, istanbul'u ise cumhur ittifakı kazanır. ama istanbul'da bir sürprizde olabilir. yani imamoğlu'nun kazanma ihtimalide yüzde sıfır değil.

tabi bu sonuçlar sadece birer tahminden ibarettir. yanılma payı fazlasıyla olabilir.
istanbul > cumhur

Ankara > cumhur

Antalya > cumhur

Bursa > cumhur

kocaeli > cumur

gaziantep > cumhur

adana > cumhur

şanlıurfa > cumhur

konya > cumhur

-----------------------------------------

izmir > millet

Erdoğan seçimi 10 büyük şehirden 9'unda kazanır. 1 yıl içinde izmir'e de kayyum atarsa şaşırmam.
Dün gece yazmıştım.

Tespitim aynen doğru çıkmak üzere.