bugün

sözlüklerde özellikle de ekşi sözlük haricindeki klonlarda yapılması mantıksız olan eylem. neden mi?

- silinen yazarın geri dönmesi hem zor değil, hem de engellenemiyor
- yazar alımları sık açıldığı için, daha önceden fake bi hesap aldığı için silinmek yazara koymuyor.
- silme işleminin zaten zoraki yapılması da silinmeyi zorlaştırıyor. (zoraki den kasıt yazarların modlar tarafından silinmek istememesi ve müsamahalardır)
- moderatör sayısının azlığı ve gammazların çokluğu sözlükteki herşeyin gammazlanıp çoğunun ertelenmesine yol açıyor. bu nedenle de yazarların büyük bir kısmı silinebilecekleri şeylerden dolayı madur olmuyor.
- kısacası isteyen yazarların tekrar gelmeleri kesin olduğuna göre silmek mantıksız. çaylaklık süresini uzatırsın olur biter.
not: aklıma geldikçe devam edeceğim.
vardır hatta çok mantıklıdır yazar silmek, uçurmak veya her ne deniliyorsa.

madde madde açıklayalım hemen;

1) eğer ki bir yazar/kullanıcı diğer sözlük yazarlarına karşı hakarette bulunuyor veya ağır küfürler ediyorsa bu yazar sözlükten uzaklaştırılır.

2) eğer ki bir yazar/kullanıcı sözlük formatı/sözlük kurallarına uymuyor ise önce çaylaklık ile ödüllendirilir, bu davranışlarını devam ettiriyor ise sözlükten uzaklaştırılır.

3) eğer ki bir yazar/kullanıcı sözlük içerisinde "kral benim lan" mantığına sahipse ve bu mantığı çerçevesinde "her istediğimi yaparım" diyorsa bir problem yoktur, ancak her istediği başkalarının haklarına saldırı oluyor ise bu yazar sözlükten uzaklaştırılır.

4) eğer ki bir yazar/kullanıcı birden fazla hesap almaya çalışıyorsa bu yazar sözlükten uzaklaştırılır. (p.s : fark edilmesi çok da kolay bir olgudur bunun, sanmayın ki "hahah, olsun lan bi hesabım daha var" dediğinizde moderasyon bunu anlamıyor, emin olun bu sizin tarihçenize işleniyor)

işbu giride belirtilen sebepler gayet mantıklı ve düzgün düşünebilen bir insanın anlayabileceği maddeleri içerir.

işin bir diğer boyutu olan "uçurulan yazarların entrylerinin sözlükte barınmasıdır" ki bu konu da uludağ sözlük moderasyonu tarafından belirlenmiştir, kimseyi uzaktan yakından ilgilendirmez.
(bkz: perde takmanin mantigi)
(bkz: haddini bilmeyen yazar) bilmelidir. *
fake nick almayı teşvik eden bir mantık olmasına rağmen adam gibi adam olmayı sağlaması yönüyle gayet mantıklıdır. kişiliği henüz oturmamışlar istedikleri kadar nick alıp zaten yapacaklarını yaparlar. bu bağlamda kişiliğin oturmasına ya da olumlu yönde gelişmesine katkı yaptığı söylenebilir.
aynı kişinin farklı bir kullanıcı adıyla geleceğini bile bile yapılan sözlük klanlarının en büyük sorunudur.

not: uzun süreli çaylakları tavsiye ediyorum...
(bkz: rüyada ayakkabıyı kapı önünde görmek)
bu işin uzun çaylaklıkla çözülebileceğini sanmıyorum. biliyorsunuz ki, sözlüğün biri 10 bin tane yazar aldı ve çoğu 1 senedir çaylaktı. e şimdi 1 kişi düşünün, kısa bir süre içinde farklı farklı nicklerle her hangi bir sözlüğe yazar olmuş. 1 sene çaylak kalacağını da biliyor, ama en az 10 tane hesabı var. e bu adam yakalanmaya da bilir, modemi resetleyip ip değiştirirse çok basit bir iş bu. 10 tane hesaptan aynı şekilde, ip resetleyek farklı konularda 10 ar tane entry girer. 1 sene çok uzun bir süre. her ay 1 yazarlığından 10 tane entry girse, yıl sonu 2 ay tatil bile yapar bu kişi.

şöyle denilebilir; yazarı sileceğimize kazanmaya çalışalım. seri şekilde küfür ve hakaret eden bir yazar varsa zaten silinmelidir bunun aksini kimse söyleyemez. seri şekilde her hangi bir konuda ortalığı karıştıracak başlık açıyorsa o zaman çaylaklıkla halledilebilir. onun dışında boş gezenin boş kalfası insanları yıldırmak o kadar kolay değildir.
bir yazarı silmek, ona sen git yeni bir hesap al öyle demektir. çok uzun süreli yazar olarak kalmak isteyenler, nicklerinin markalarına güvenenler, ve nicklerine kıyamayan insanlar zaten belirli bir üslup ve düzende yazıyorlar. onlar için bırakın çaylaklık meselesini silik olma durumu söz konusu bile değil.

hatta bu yazarları yanlışlıkla çaylak yapsanız mod kızarda bizi siler diye itiraz bile edemeyecek kadar korkanlarını biliyorum ben.

böyle ortamlarda her yazarın en çok korktuğu uzun süreli yazamama ve kendini ifade edememe durumunun ortaya çıkmasıdır. bugün bir mod çıkıp bana ettiğim bir hakaret yüzünden * * benim 30 gün çaylak ya da silik olma konusunda bir tercih yapmamı istese düşünmeden silin derim. zira ben 30 sözlüğü açıp da yazmadan duramam.

şimdi diyecek ki bazı akıllı arkadaşlar çaylakken de yazı yazabilirsin;

doğrudur. ama ;

"ben neyleyim yazdığımda sol frame de gözükmeyen entryi"...

itaat ederim.
güncel Önemli Başlıklar