1. .
  özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcaklığın son raddesine ulaştığı 13:00 - 17:00 saatleri arasında peydah olan, iğrenç sessizlik, boşluk ve bunalımdır.

  tabii ki bahsettiğim bu sessizlik ve bunalım, yaşanılan yere göre değişir ama genelde aşağı yukarı her yerde aynıdır.

  sıcaktan dolayı dışarda kimse olmaz, olanlar da uzakta bir yerde ya tatildedirler, ya piknikte.
  eğer herhangi bir tatil yöresinde falan değilseniz, en koyu şekliyle hisseder, yaşarsınız bu sessizliği, odada dolaşan bir kara sinek, sanki dünya üzerinde sizden başka tek canlıdır, buzdolabının ve vantilatörün rutin sesi artık duymadığınız, algılayamadığınız iki şeydir, eğer biraz şehirden uzak bir yerdeyseniz, sürekli öten bir böcek sesi de, o rutin seslerden ve gittikçe büyüyen boşluğun değişmezlerinden biridir.

  açık pencereden yer yer giren rüzgar, serinlik yerine daha fazla nem taşır içeri, terli bedene bastıran uyku, göz kapaklarını ağırlaştırır fakat kolay kolay uyuyamazsınız, tüm enerjiniz çekildiği için hiçbir şey yapmak da istemezsiniz.

  duyduğunuz tek şey sıcak ve nemli bir sessizlik, hiçbir şeye benzemeyen iğrenç bir boşlukta yaşadığınız ise tam olarak bir bunalımdır.

  gündüz gözüyle, üstelik uyumadan kabuslar görülebilen saatlerdir...

  (bkz: üç maymun)
  4 -1 ... saipsiz
 2. .
  tatil beldesinde değilseniz tüm yaz boyu hissedebileceğiniz saatlerdir. tek istisnası gece vaktidir bunun, o da 21:30 - 00:00 arası.
  ... der meister
 3. .
  havanın sıcaklığının 10 binle çarpılıp,eger sahıl kesminde yaşıyorsanız buna nemde ekleyın, yalnızlıkla toplanmış halidir.
  ... green and green