1. 1.
  tarihi devirlerin başlamasını sağlayan buluştur.en önemli buluşların başında gelir. yazıyla; milletlerin sözleri, kültürleri sonraki nesillere aktarılmıştır.
  3 ... tifosi
 2. 2.
  bu cümle söylendiğinde akla gelen ilk anahtar kelimeler: ilk çağ, mezopotamya ve sümerler'dir. yazı, asur ticaret kolonileri çağı'nda, tüccarlar aracılığıyla anadolu'ya geçmiştir.
  ... madrid ulku ocaklari reisi
 3. 3.
  günümüzden yaklaşık olarak 5500 yıl önce bulunmuştur.
  1 ... patlak fermuar
 4. 4.
  Tarih yazı ile başlar. ilk yazı türü çivi yazısıdır. Taşların ya da toprak tabletlerin üzerine resimler ya da harfler ile özel bir teknikle yazılır. Çivi yazısı çok eskiden bulunmuştur. Bu yazı türü papirüsün bulunması ile son bulmuştur.

  ilk yazıyı M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler buldular. ilk yazıları şekiller üzerine kurulu yani her varlık ve olay için bir şekil kullandılar.Tarihte ilk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikleri ile Sümerlere dünyadaki ilk hukuk devleti denilmiştir.
  3 ... akliiselim
 5. 5.
  m. ö. 3200 yılında sümerliler tarafınca bulunmuş olup günümüzde eline her kalem alanın '' kitap bastıracağım ben de '' sloganına kapı aralamış bir yazgı...
  1 ... keskin ustura