bugün

yayaların asla kullanmadigi, kazalari aza indirmek, yayalara üstünlük sağlayabilmek için düşünülmüş trafik hedesi
avrupa'da uygulanan güzel hödö. yaya geçidine ayağınızı koyduğunuz an diğer araçlar duruyor efendim. *
ulkemizde ne oldugu tam olarak bilinmeyen garip cizgiler. uzaylilar tarafindan gonderilen bir mesaj sanirim.*
ülkemize avrupa'dan veya hemen yanımızda yavru vatandan gelen insanları şaşkına çeviren boya ziyanıdır.

normalde yayalar buraya bastıkları anda araçlar dururken, türkiye'de kornalar çalınır ve küfürler edilir.
Caddelerde yayaların karşıya geçmesi için ayrılmış bölüm.
türkiye de sadece olası bir kaza anında anlam kazanan trafik işaretleri, bir yaya ya araç çarpması sonucunda olay yerinde yaya geçidi varsa suçlu araçtır yoksa yayadır, bundan başka da bir işe yaramazlar.
güzel yurdumda bir insan evladına bu alanda yol vermeye kalkışan bir sürücü, öncelikle arkasından gelmekte olan arabanın sürücüsü tarafından korna vasıtasıyla taciz edilir. akabinde tacizci sürücü araçtan kafayı çıkarıp bağırmaya başlar. arabadan inip küfürler savurarak üzerinize doğru koşan versiyonlarına da rastlanmıştır. yol verilen yaya kardeşlerimiz ise inanmayan gözlerle bakarlar ve bakarlar. elle yapılan bir buyrun işareti akabinde titrek ve ürkek adımlarla yaya geçidini arşınlarlar. bir nevi medeniyetle imtihanımızdır. lakin ''buna gelene kadar daha neler var birader'' serzenişleri karşısında yapılacak tek hareket de malesef boyun bükmektir.
kaldırımların şu an olduğundan daha alçak olması halinde yayaların kaldırımda dahi gitmekte zorlanabileceği bir ülke olan türkiye'de yol üzerindeki bu çizgiler, sürücüler için hiçbir şey ifade etmemektedir, tıpkı diğer birçok trafik işareti ve kuralı gibi.
tez zamanda yollardan kaldırılması gereken tehlikeli çizgilerdir. yaya geçidi var arabaların durması lazım deyip çıkıyorsun yola ve korna sesleri, küfürler işitiyorsun.
dolmuş şöförlerinin yolcu indirip bindirdiği, korsan taksilerin müşteri beklediği, yayaların ise pek kullanmadığı alan.
kullanan var mı acaba ben kullanmıyorum da ama ne işe yaradığını bilirim o kadar değil.
anadolu insanının amatörce, canlı bir şekilde izleme olanağı sunduğu action dolu hareketlerini sergilediği alan ve sahadır.
ülkemizde yaya yerine öcelik arabada olan geçitlerdir.
yurtdışında yayanın adım attığı anda arabaların durmasını sağlayan şeritlerdir. bu duruma fazla alıştığım düşünüldüğünde türkiye'ye döndüğüm ilk günlerde ya bol bol küfür yiyeceğim ya da ezilme tehlikesi geçireceğim.*
http://galeri.uludagsozluk.com/g/yaya-ge%c3%a7idi/ türkiye'de böyle geçmek isterken küfür yediğim yer.
izmit'de araç park ve indi-bindi yeri olarak kullanılan yer.
ayrıca sürücülerin o çizgileri görünce hızlarını arttırmasına diyecek söz yok.
medeniyette yayalara geçiş önceliğinin tanınması gerektiğini gösteren işaretlerdir. türkiye' de ise sanırım yol güzel gözüksün diye yapılıyor. bir çeşit motif gibi yani.
mesela bu ülkede bir şoför size yaya geçidinde yol verdiğinde kendinizi teşekkür etmek zorunda filan hissedersiniz, şoföre karşı bir sevgi/saygı uyanır içinizde, ne iyi adam lan filan diye düşünürsünüz.
http://31.media.tumblr.co...nqKYm1s2yegdo1_r1_400.gif
birbirinden ilginç çeşitleri olan geçitlerdir.

kılçık:
görsel

piyano:
görsel

üç boyutlu:
görsel

ayak izi:
görsel

parmaklık:
görsel

gün sayma:
görsel

çit:
görsel
caddelerde yayaların karşıya geçmemesi için ayrılmış çizgi müsveddesi.
Türkiye cumhuriyeti sinirlari icerisinde formalite icabi cizilmis cizgilerdir.

Yaya gecidinde durup yol verdim diye arkamdan anama bacima sovmek nedir lan! Zihniyetinize sokayim sizin!
türkiye'de çalışmayan çizgiler. yeri gösterince de korna öttürüyor ibne.
yurtdışına ilk kez çıkanlari dumura uğratma aparatı.
araçla yaklaşılırken hız azaltılmalı; geçiş için bekleyen yaya varsa, - trafik güvenliği riske edilmeden- yol verilmelidir.
yaya iken de "nasılsa yol verdi amcıkağızlılar." diye düşünülerek, kordonda gezilir gibi geçilmemeli; hızlı adımlarla ve her iki yön de kontrol edilerek geçilmelidir.
bunu kullanmak için bi işaret dili falan geliştirmeliyiz. öküz ile sürücü ayırt edilebilsin. yaya geçsin diye bekliyorsun, alışmış vatandaş öküzlere, hala bekliyor kenarda. korna çalıyorsun, veya selektör yapıyorsun, bu sefer de yanlış anlayıp geçmiyor.
ülkemizde maalesef uygulanamayan trafik geçidi.
ya nolur hızlı yürüyün şunun üzerinde. yol verdiğime pişman oluyorum bazen.