bugün

kanun var ancak uygulamada sıkıntı var.

şu güne kadar yaya geçidinde yayaya yol vermediği için ceza yiyen sürücü görmedim ben.

metrobüs duraklarında sigara içilmez tabelaları var ama içerde sigara içmeyen yok.

yasa kağıt üzerinde var, sen bunu denetlemezsen öyle avrupanın 100 sene geresinde olursun elbet.
Türkiye’den kaç bin km uzaklıkta bir ülkede bulunmuştum vakti zamanında ve sabah saat altıda normalde işlek ama sabahın erken saatinden dolayı pek kimsenin olmadığı yaya geçidinden bir adım atmamla önümden bir araba, daha bir sürat yapıp geçiverdi. Kendi kendime ‘bide medeniyet yuvası derler, bunlarında bizimkilerden pek bir farkı yok’ diye düşünürken o an yerimde kalakaldım çünkü plakası 34 ile başlıyordu. Adamlar medeniyetin ortasında bile ekşın arıyorken kimse bu davar kesiminden kibarlık beklemesin, anca bunlardan sonraki dördüncü yada beşinci jenerasyondan Umut edin.
gerçekten orta doğuluyuz biz ya.

aklımı kaçıracağım ben.

emmim yolun ortasına atıyor kendini elini kolunu sallaya sallaya. ah be embesil, arkadakinin durabilecegini kestiremezsem durmayacağım. olan sana olacak. trafiğin ortasına lambur lumbur yuvarlanıyorlar bugün, böyle bir şey görmedim. trafikteki onlarca insanın canını, kendileriyle birlikte tehlikeye atıyorlar. ben bu dehşeti on metrede bir neden yaşayayım ya?

bi yanlış anlaşılma var galiba, insanlar akan trafikte arabaların önüne atlıyor, eliyle dur falan yapıyor, aheste aheste hareketler...

karar yaya geçidini kapsıyor. yani yaya geçidini kullanırken geçiş önceliği yayadadır. oo garar çıhtı diye akan trafiğin ortasına koşmuyoruz. öyle bir şey yok.

kaldı ki, tekrar ediyorum orta doğuda yaşıyoruz. ne ışığa, ne trafik ışığına, işaretine, ne de insanların sağduyu ile bunlara uyabileceğine güvenirim. gözümle güvenliğinden emin olurum yolun. bir tane canınız var.
Hem araca yeşil yanıyor hemde yaya ya,araç yaya olanı bekleyince arkadaki araçlar kırmızıya kalıyor yeşil yandığı halde.yani şunu birine yeşil yanarken diğerine kırmızı yapamıyorlar sonra kaos çıkıyor.
temel trafik kuralları:
polis varsa polise,
ışık varsa ışığa,
aksi durumlarda kurallara bakılır.

kontrolörsüz yaya geçidinde yol hakkı yayanındır.

ilk okulda öğretiliyor ama bu ülkede kim öğreniyor tartışılır...
Trafik lambası yoksa vardır. Lamba varsa ona bakılır. Araçlara yeşil yanıyorsa sikmişim yaya geçidini. Evet. Teşekkürler.
Yayanin geçiş üstünlüğü karşilıklı saygiyla sağlanır. Yaşlı birini gorürsun durursun yada çocuklu anne falan.
Şimdi bakiyorum Adam yaya geçidinde skini taşağını yaya yaya geziyor. Üzerine suruyorum bu magandaların. Biraz götünu kaldır mk dallamasi.
uyulması gereken üstünlüktür. kural şudur: trafik ışığı vb yoksa, motorlu taşıt yayaya yol vermek zorundadır.

yani yayanın önce geçme hakkı vardır.

ancak, yayanın şu hakları da yoktur:

- yaya geçidi üzerinde telefonu kurcalama, oyun bitirme hakkı
- yaya geçidi üzerinde arkadaşına fıkra anlatıp, durup gülme hakkı
- yaya geçidi üzerinde durarak sohbet etme hakkı
- yaya geçidini en kısa yolu değil de köşeden köşeye kullanarak geçme hakkı
- yaya geçidi üzerinde sigara yakma hakkı
- yaya geçidini normal yürüdüğünün yarısı kadar yavaşlıkta geçme hakkı
- yaya geçidinde durup araç içindeki sürücü ve yolculara (özellikle kadın) mal mal bakma hakkı.

kuralda yazan şudur: yaya, yaya geçidini mümkün olan en kısa sürede boşaltmak zorundadır.

bunlar sadece benim yaşayıp gördüğüm durumlar. başka ilave yapmak isteyen varsa editleyebilirim.
Ülkemizde kusursuz işlendiğini sanan yayalar var. Geçen birisi artist artist konuşuyordu ben yaya geçidinde beklemem arabalar beklesin direk yola atlarım diyordu. Tamam sana yol vermek zorundalar ama Nasreddin hocanın da dediği gibi ya vermesse? En iyi ihtimalle hastaneye kaldırılırsın. O yüzden hiç gerek yok böyle aksiyonlara, yinede tedbiri elden bırakmayınız.
isviçre'de öğrencilere uygulamalı olarak yaya geçidi eğitimi veriliyor. Öğrenciler daha yola adımlarını atmadan çok önce trafikteki arabalar 2 yönde de aynı anda duruyorlar. isviçre'de de sürücüler elbette bir yerlere yetişmeye çalışıyorlar fakat insan hayatına verdikleri önem her şeyin üzerinde. Medeniyet gerçekten de harika bir şey. Merak edenler için video aşağıda...

https://www.youtube.com/watch?v=cLi9aHRtpFY
Genelde iplenmeyen öncelik. Ceza uygulamasının ilk bir iki haftası kurala uyuldu sonrası hikaye. Valla koşa koşa geçiyoruz yoldan.
Hadi şehir içinde neyse de otoban gibi trafiğin süratli aktığı yollara yaya geçidi koymak nedir kardeşim? Kazalara davetiye çıkarmaktır. Var böyle bildiğim baya yol. En düşük 90 la gidilen yolların ortasına yaya geçidi yapıyorlar. adam pat diye dursa gör sen artık zincirleme kazaları. Bazı sığır yayalar yol vermediğin zaman eliyle koluyla atar gider yapıyor. Sinirli Bi günüme denk gelecek kolunu alıp götüne sokcam Bi gün birininde neyse...
Biz sürekli uygulamayı eğitimden önce getiren bir ülkeyiz. Öyle olunca da yayaya yanan kırmızı ışıkta dahi öncelik benim diyerek geçmeye çalışanlar doluyor ortalık.
güncel Önemli Başlıklar