1. 1.
    içteki hainleri kıtır kıtır kestiği için.
    1 -2 ... haylaz sirin
  2. 2.
    Devlet sınırlarını genişletip hazineyi tıka basa doldurduğu için. Bir de şah ismail'in icabına baktığı için. Yaşasaydı daha çok şeyler yapardı ama ömrü vefa etmedi.
    1 ... selia
  3. 3.
    devlet hazinesini ağzına kadar doldurmuş, tahtı devraldığında 2.375.000 km kare olan osmanlı topraklarını sekiz yıl gibi kısa bir sürede 6.557.000 km kareye çıkarmayı başarmış biri olmasından dolayı.
    2 ... entente cordiale
  4. 4.
    Hazineyi bana mı doldurdu amk. Benden 500 sene önce yaşamış sevabı ve günahları ile görmüş gitmiş. ben bugüne bakarım.
    1 -2 ... benimhalaumudumvar
  5. 5.
    Daha büyük toprak politikasının zarar olduğunu anlayan Osmanlı padişahları daha sonra bu politikayı değiştirmişti zaten. Daha geniş toprak anlayışı 200-300 lü senelerde bitmişti aslında. ingiltere vardı artık bir etrafı sömüren büyük topraklara ulaşan onlar da gittiği yerin yer altı kaynakları için bunu yapıyordu yani bu büyük genişleme politikasına bu yüzden başladı yani Osmanlı mantığında değildi bu durumda.

Osmanlı neden yıkıldı sorusunun çoğu yavuz selim ile başlar kanuni ile devam eder. Yıkımın en büyük iki padişahı Yavuz Sultan Selim ile kanuni sultan Süleymandır. Zaten toprak olarak da Süleyman dan sonra büyük oranda hep gerileme başlıyor.

Tarihe düz bakanlar için yavuz sultan selim ile kanuni sultan Süleyman en iyi 2 padişah

Tarihe geniş olarak bakanlar için ise en kötü padişahlardır. Bunu tek ben mi diyorum? Hayır tabi ki. Halil inalcık da bunu söylüyor ona göre de Osmanlıyı bitiren sürece götüren padişah yavuz sultan selim tabi bunu birçok faktörle sağlıyor.

Her neyse yavuz sultan selim harika padişahtı diyip geçelim gerçek tarihler insanlarca pek hoş karşılanmaz.
    -2 ... keyf kahyasi