1. 1.
  ridaniye seferine giderken muş'ta yaptırdığı bir hayratın, sefer dönüşü harap bir halde olduğunu görünce, çeşmenin üzerine yazdırdığı söylenen şiir. doğruluğu tartışılır. türkçeye çevrildikten sonra kaldırıldığı söyleniyor.

  Kürde fırsat verme ya Rab. dehre sultan olmasın,
  Ayağını sıksın çarık, asla iflah olmasın,
  Vur sopayı al ekmeği, karnı bile doymasın,
  Ol çeşmeden GAVUR içsin, RUM içsin kürde nasip olmasın

  Vasiyetim oldur kim,
  Kürd bin kere yalvarsa; inanma kanma,
  Yakana bit, kapına kürt dadandırma.

  sebepsiz gelen artı ve eksi oylar editi: ne böyle bir bilginin doğruluğunu iddia ediyorum ne de böyle bir görüşüm var. sadece internette bulunan bir bilgidir.
  130 -45 ... xasimus
 2. 2.
  bir osmanlı padisahının boyle bir yorumda bulunması soz konusu degildir. osmanlı'nın en büyük özelligi bir cok milletten olusmasına ragmen huzur ve refah icinde yasamasıdır.
  18 -33 ... azman
 3. 3.
  bir Osmanlı padişahının mahalle karıları gibi devlet bünyesindeki etnik bir unsura bu tarz beddualar edeceğini düşünmek abesle iştigaldir. ki yavuz sultan selim devrinin divan şairleriyle başa baş gidecek güzellikte şiirler yazmış bir hükümdardır.
  14 -11 ... ishakmete
 4. 4.
  doğru olmama ihtimali yüksektir. eğer yavuz böyle düşünse yazmaz direk icraat yapardı.
  17 -4 ... ruznamce
 5. 5.
  doğru değildir zira bir osmanlı padişahı buna benzer bir olayla karşılaşınca light erkekler gibi şiir mi yazar? ortalığın mına koyar.
  19 -7 ... kafasiguzelsanatlarfakultesi
 6. 5.
  yavuz sultan selimin buyuk bir alim ve din adamı oldugu gercegi hatırlanırsa; asla iflah olmasın,karnı doymasın diye bir sey soylıyecegi tahmin edilemez. anca farsca ya da osmanlıca bilen bir ibnenin yazdıgı ve sultan selimdir diye nete verdigi gereksiz bilgidir.

  ha kötü mü yazmış ben bilmem kocam bilir..

  kaldı ki; osmanlıalr döneminde boyle bir sorun da söz konusu degildi. hiç okumayan tarih filmlerini izlesin bari. boyle bir sorun sadece türklere ait cumhuriyet kurma girişimlerinden sonra başlamıştır.
  8 -5 ... joneca
 7. 6.
  insana yavuz sultan döneminde yaşama isteği uyandıran bir şiir.
  19 -14 ... mokardes
 8. 7.
  doğru olma ihtimali yoktur zira o dönemde kürt mü vardı ki?!
  16 -11 ... laz vegas
 9. 8.
  yavuz sultan selimi sevme nedenidir.
  24 -16 ... chris barnes
 10. 9.
  yavuz'a değil kanuni sultan süleyman'a ait olduğu söylenir. zira yavuz sultan selim dönemin türkmen ayaklanmasını bastırmak için doğu'daki kürtleri türkmenlere kışkırttığı ve kürtlere türkmen katliamı yaptırdığı ortadadır. kaldı ki dönemin koşulları düşünüldüğünde yavuz'un kürtler hakkında böyle bir şiir yazıp sağa sola afişe etmesi kötü bir politik manevra olacağı için şehirefsaneden öte değildir. kanımca; doğu'daki kürt aşiretlerinin saray yardımıyla palazlanıp daha ileride osmanlının başına bela olmasının baş müsebbibinden beklenmeyecek şiirdir doğrusu.
  4 -4 ... kerameti kendinden menkul