1. 1.
  (bkz: yavuz sultan selim)
  -2 ... imhotep
 2. 2.
  mete han ve fatih sultan mehmet handan sonraki en büyük en dirayetli türk liderdir. dedesi fatih çocukluğunda iyi bir lider olacağını anlamış ve ona: yarın gidip trabzonu alacağım sen de büyüynce oranıın başına geçip devletimizi doğu yönünde genişleteceksin çünkü sen abilerin gibi değilsin yavuz bir delikanlı olacaksın diye vasiyet etmiştir. yavuz sultan selim han da çok sevdiği dedesinin vasiyetine uymuş trabzonda sancak beyi olmuş abilerini taht kavgasında yenmiş veşah ismail belasını def etmiştir.
  3 -3 ... kuran meali
 3. 3.
  bizim zamanımızda pepe mi vardı edim aslan mı vardı kayuu mu vardı. gerçi o riçi riçler şekerkız kendiler şirinler silvestirlar tomlar jeriler vs vs vs lerin tadı başkaydı ama sonuçta çizgi filmler çok aptalca olmadığı sürece keyifli yani. haftasonu sabahları erkenden uyanıp izlediğimiz zamanlar vardı itiraf edelim.

  --spoiler--
  celadet ve adalet timsali yavuz sultan selim(rahmetullahi aleyh),mısır seferinden sonra fethettiği beldede adalet ve ooriteyi tesis için,bir süre kalmak ister.bunun için hazırlıklar yapılır ve padişahın otağ-ı hümayunu kurulur.sultanın çadırını temizlemekle görevli kadınlardan biri,akşamları çadıra dönen yavuz'u o gün ilk defa yakından görür ve o andan sonra onun sevgisiyle yanmaya başlar.zamanla bu sevgi,bir sevda olur mısırlı kadının yüreğinde.o,düştüğü derdin çaresizliğini bilir;fakat bununla birlikte çare aramaktan geri durmaaz.
  bir cuma günü koca yavuz çadırından çıktıktan sonra bir tanıdığına yazdırdığı kağıdı, sultanın yastığının yanına iliştirir.kağıtta "derdi olan neylesin?"yazmaktadır.sultan, gece istirahatına çekildiğinde yastığının yanında bulduğu kağıtta yazılı bu ümitsiz cümleye,bir karşılık yazıp yastığının altına bırakır.kadıncağız sabah "acaba sultan cevap yazdı mı?" heyecanıyla-belki de biraz ümitle-yastığının altına bakar ve kağıdın arkasına bir şeyler yazılmış olduğunu görür.sırdaşına okuttuğu bu notta "derdi olan söylesin!"yazmaktadır.kadıncağız en azından derdini anlatabileceği düşüncesiyle biraz da olsa sevinir,ümitlenir bu cümleyle.fakat padişahın celadeti onu korkutmaktadır.koca yavuz'a böyle bir şeyi söylemek kolay mıdır?!.. bu defa kadın "korkuyorsa neylesin?"yazılı bir kağıdı bırakır sultanın yastığının altına ve ertesi günü sabırsızlıkla bekler.ertesi sabah sultanın "hiç korkmasin,söylesin" yazısını okuyunca kadının ümidi biraz daha artmıştır.hiç olmazsa kendini yakıp kavuran derdini söyleyecek,kabul görmese de,derdinden bir nebze olsun kurtulacaktır.kadıncağız tüm cesaretini toplayarak akşam çadırın önünde sultanın gelmesini bekler.birazdan koca yavuz,bütün haşmetiyle görünür;halinden,duruşundan kadının ona bir şeyler söylemek istediğini anlar "söyle!" der kadına.edeple el pençe duran kadın titremeye başlar ve dizlerinin bağı çözülür.padişah gür sesiyle tekrar "söyle!" diyince kadın,heyecandan sadece; "efendim!" der ve gerisini getiremez;koca sultan'ın celadetinden duyduğu heyecanla yere yığılır ve ruhunu oracıkta rabbi'ne teslim eder.herkesi bir telaş ve heyecan sarsa da,gözler koca yavuz'dadır.meseleyi günlerdir hisseden yavuz'un bu tablo karşısında yüreği yanar,gözleri dolar ve şöyle der: "hakiki aşk odur ki sevdiği uğruna kalbi durdurur."
  --spoiler--
  1 ... ulkercikolataligofretsevmem
 4. 4.
  yavuz sultan selim II. murattan itibaren başlayan şair padişahlar dizgesini devam ettirmiştir. türkçe, arapça, farsça gibi dillere oldukça hakim olan ve edebiyatları ile de ilgilenen yavuz sultan selim mahlas olarak "selimi" ismini kullanmıştır.
  farsça küçük bir divanı;

  gözlerün fitnede ebrun ile enbaz mı ki,
  dil asılmağa iver zülfüne canbaz mı ki,
  bizi kahr eyledüğün lütfuna ağaz mı ki,
  neyiki şive mi ki cevr mi ki naz mı ki.

  bu selimi kuluna cevri revan eyledüğün,
  bunca sıdkun rehi aşkında yalan eyledüğün,
  yüzinü gösterüben yine nihan eyledüğün,
  neyiki şive mi ki cevr mı ki naz mı ki.
  2 ... koncuy idiqut
 5. 5.
  kürtlerle işbirliği yaparak güneydoğuda tek bir türk evladı bırakmayan han(!).

  (bkz: bıyıklı mehmet paşa)
  (bkz: idrisi bitlisi)
  (bkz: selimname)
  2 -1 ... karsisav
 6. 6.
  katliamlarıyla ünlü olan bir handır. kendisinden pek haz etmem.
  1 -3 ... einsteininsaci
 7. 7.
  Durumumuz yoktu anlamayadık kardeş dedirtmiştir. Ha bu arada ülkemizde yavizi anlayamayan çok cahil var, bu yüzden keşke ölsek de dedirtmiştir.
  -1 ... dinobacyooo
 8. 8.
  öyle bir gavs ki kardeş katili.

  Fakat başarılı bir liderdir.
  -1 ... strategy
 9. 9.
  gavs-ı ekber nedir moruk? böyle yaparsan tabi anlayamayız amk.
  2 ... tomoe the youkai
 10. 10.
  Osmanli imparatorlugu yikilana kadar tugrasi hazinede muhurlu kalan en cok ganimeti toplayan duzeni dirligi sağlamis kanuninin tahtini yapan padisahtir.
  -2 ... huptirik