bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kaçak olanları için 2 yıl öncesine kadar sorumluları, finans sağlayanları, eğitmenleri sorumlu tutulup cezalandırılıp kapatılabiliyordu. ama 2 yıl önce mecliste baya bir tartışmadan sonra sadece para cezası getirildi. ( 3 ay hapis o da para cezasına çevrilebilir). yani hükümetin tarikatlar karşısında oy uğruna taviz vermesi sonucu artmaya devam ettiler kaçak olarak. bakmayın siz, adı kaçak, herkes biliyor, kimse işlem yapmıyor.
  şimdi bugünkü gibi acı bir olay yaşandığında da bakanlar vs, suçluluk duygusuyla olsa gerek, acılar üzerinden siyaset yapmayın diye gürlüyorlar.

  bir de efendim demokratik ülke aileler buralara gmndermeyei tercih edebilirler diyenler yok mu.

  hiç kimse çocukları toplayıp kafasına göre eğitim veremez, hangi konuda olursa olsun. kanunen yasaktır.
  3 -1 ... telashe
 2. 2.
  insanların yatılı olarak, kuran öğretisini öğrendikleri yerdir demek istediğim fakat daha ziyade kuran okumayı öğrendikleri, yanında da bonus olarak iç-dış beyin yıkama kazandıkları kurumlar. şahsi olarak bir kursun yatılı olması kafamda garip düşünceler dolanmasına sebep olmakta, şöyle ki hiç yatılı catia kursu görmedim örneğin.
  3 -1 ... sig adam
 3. 3.
  konusu gecen kur'an kurslarının diyanete baglı olmayan kurslar oldugunun belirtilmesi gereken yerlerdir, zaten diyanete baglı kur'an kursları yatılı degildir. bu kurslar genellikle tarikatlar* tarafından acılır ve gercekten cocuklara cok degisik bir islam ögretilir.
  1 ... arka plan
 4. 4.
  cemaatlerin öğrenci yetiştirmek için tercih ettikleri yapılanma. bunların yalnızca evlerde eğitim verenleri de mevcuttur. genelde lise ve üniversite öğrencileri yurtta eğitilirler, ortaokul çağındaki çocukların yurtta tutulması yasaklandığından evlere dağıtılıp orada eğitime devam edilmektedir.

  adı kuran kursu olmasına rağmen bu tarz yerlerde yalnızca kuran öğretilmez. hadis, fıkıh, akaid, arapça falan da öğretilir.

  diğer yatılı okullardan farklı olarak kuran kurslarında kalan çocukların aileleri başka bir şehirde falan olmak zorunda değildir. ailelerinin yaşadığı bir şehirde kuran kursuna katılanlar yalnızca hafta sonları gönderilirler evlerine.

  yaz dönemi de yurtta kalır çocuklar, yani öyle 3 ay yaz tatili falan olmaz. tam aksine sene boyunca verilen toplam izin 60 gündür. ve iznin hepsi birden verilmez, 3 gün 5 gün izne gönderilir çocuklar, tabi bu durum ailesi başka bir şehirde yaşayanlar için geçerlidir.

  okullar açılınca okula da devam ederler, bir yandan da yurtta temizlikti dini dersti falan derken geçer gider çocuklukları. ha kötü mü olur çocuğun bunları yaşaması, orası tartışılır. fakat şahane memleketimin güzide gerçeklerinden biridir.
  1 ... kuru pilav
 5. 5.
  kur'an kursu olmayan sadece yatılı cemaat yurtlarıdır.
  dinin güzellikleri dışında herşey öğretilir. öncelikle sorgusuz itaat öğretilir ki şakirtler dünyanın gerçeklerini algılamasın, sadece denileni yapsın.
  halbuki islamiyet akıl dinidir, islamiyet sorgulanarak öğrenilir.
  bu yurtların yatılı olmasının nedeni belki de geçenlerde haberi çıkan imam gibilerine genç kız bulmaktır.
  bu kadar çirkinliğin önüne hep din perdesini çekiyorsunuz ya ahirette nasıl hesap vereceksiniz bilmem.
  2 -2 ... xargn
 6. 6.
  insanların çocuklarını neden gönderdiklerini bi türlü anlayamadığım sözde din ve kuran eğitimi veren psikolojik işkence merkezleri.

  Sanki başka bir yerde kuran öğrenilemiyor. Ben gitsem 1 ay sonra ateist olurdum.
  3 -1 ... kirikminare
 7. 7.
  yatılı kafa yıkama kuyucukları denilse daha iyidir. bu çocuklar buradan çıkıp nasıl ülkemin aydınlık geleceği olucak diye düşündürür.
  devlet binalarının olmadığı dağbaşlarında bile (anadoluda çok sık rastlanacak manzaradır),
  kimi tarikatların bölge halkını örgütleyerek kurdukları kara kuyulardır. kara kuyu demişsek mecazen, lakin bu binayı beldeye girdiğinizde hemen tanıyabilirsiniz, beyaz boyalı, üç katlı -ki köyde belki tek katlı binadır- bembeyaz boyanmış; hocaları istanbul'dan buraya taşınmış örgütlenme abideleridir.
  kız çocuklarını liseye orospu olur diye göndermeyen, evlerine gittiğinizde önünüze 2 kap yemek koyamayacak denli fakir yurdum insanları nasıl olmuşsa hem kızlarını bu yatılı karanlık kurslara gönderirler, hem de tarikata elde avuçta ne varsa verecek şekilde örgütlenmişlerdir. kendi gözümle, çuval çuval mahsüllerini tarikatın kamyonuna yüklediklerini görmesem bunların olacağına inanmayablirdim. ve tabii ki buradan kıssadan hisse yapabiliriz: akp ye oy verme nedenleri nelerdir?
  3 -2 ... olricc