bugün

Uyuma sıkıntısı çeken insanlarda görülür.
düşünme işleminin limitlerini zorladığınız anlardan biridir.
kişinin yatağa girdiği andan itibaren hayalperest bir ruh haline bürünmesinden kaynaklıdır.
iyidir zeka açar, baskalarinin dedigi gibi şizofren yada gerizekali degilsinizdir.
sabah ezanıyla uyumak bundan ötürü oluyor işte...ne gevezeymişim.
Iç sesle yapilan muhabbetlerdir.
keskin zekidir ve dikkati dağınıktır.
düşünmek eylem olarak yapmakta eksik kaldığımız bir faaliyet olduğu için bir yerden başlamak gerekir. Kafasını yastığa koyduğu an uyuyan uyuz tiplere inat yaptığım, daha doğru yapmaktan başka çaremin olmadığı durum. ne hikmettir kişiyi en iyi kendisi anlar o yüzden o konular uzaarr gideeerrr.
derdini yarınlara bırakan üşengeçlerin çektiği çile.
her zaman başa gelendir. ulan tam birşey düşünüyorken kendimi yine olmaktan korktuğum yerde komşu kızın yatağında seks yaparken buluyorum. sonra, ulan yarınki ortadoğu dersini düşünürken ne ara mine ile sekse başladık diyorum.
en son, ulan ben buraya nasil geldim dedirtir.
Kötü bitendir. sonunda hep kendime ayar veriyorum. yoksa susmuyor. cidden kıllanmaya başladım.
Ertesi gün ne giyeceğinden başlanır ve tutulan takımın 7 yıl önceki bir mağlubiyeti hatırlanır ve iç çeke çeke uyunulur.
yılın tespiti seçilebilecek mevzudur. yıllardır kendi kendime bu olayın adını koyamaz idim.
Cogu kez "ulan ben bu konuya nasil geldim" diye dusundurtup, analizler sonucu " ha ever, dogru " seklinde dusunce zincirinin olusumu da o zincire eklenen halkalardan biri olur, loop'a baglar.
Bunca yildir zor uykuya dalan biri olarak sundan kesinlikle eminim ki, soguk yerler ile ilgili seyler dusunmek ( karli bir dagda gecen oyku mesela ) beni daha kolay uykuya daldiriyor.
bazen, yorgunluktan kırılsanız bile, beyninizin ufak şımarık bir çocuk gibi ''uyumicam ki, ehe'' şeklinde inat etmesiyle başlayan, günün muhasebesini, ertesi günün planlarını yapmak ya da içinizi hoş edecek olayları ve insanları hayal etmek suretiyle devam ederek içinden çıkılmaz bir hal alan durum. bunca zamandır bu illete maruz kaldığımdan kendimce bazı yollar geliştirdim. içinizden bir kişi bile ertesi gün işe uykusuz gitmek zorunda kalmasa kardır diyerek sizlerle paylaşayım:

- baktın düşünmekten uyuyamıyosun, kalk. derhal kalk. git evin içinde biraz dolan. televizyon (bilgisayara sakın bulaşmayın, daha fena oluyor) varsa aç, biraz izle. sigara kullanan birisiysen yak bir tane. sonra geri yatağa dön.

- illa bilgisayar açacam diyorsanız ve az buçuk anladığınız yabancı bir dil varsa, aç bir dizi, konuşulanlara konsantre olarak anlamaya çalış. bir süre sonra sızma ihtimaliniz yüksek.

- evde halletmeniz gereken bir iş söz konusuysa, o işin başına geç, o anda halletmenin imkansız olduğunu gözlerinle gör, sonra tekrar yatağa dön. vicdan azabı, uykuya dalmana izin verecek kadar yakanı bırakır.

- sabah karga bokunu yemeden uyanmam lazım, ben niye hala uyanığım amına koyim diyorsan, deme. bu seni paniğe sürükler, uyuman zorlaşır. yarın biraz uykusuz kalacağın gerçeğini kabullen, sinirden stresten sıyrıl. stres uykunun düşmanıdır.

- bu tavsiyelerin halihazırda uykusu olanların uyumasına yardımcı olur, uykusu olmayanın uykusunu getirmez. bunu aklından çıkarma.

- tavsiyeler işe yaramadığı takdirde, uyuyamamanın suçlusu benmişim gibi bana sövme.

- son olarak hepinize tatlı rüyalar...
sık sık yapılan eylem olup bir süre sonra ışıkları kapatıp iyice kafayı yemene sebebiyet verir.
Cıncık cıncık, herşeyi düşünürken buluverir insan kendini. Kişiler, olaylar, durumlar, film şeridi gibi, gözünüzden ve beyninizden geçip, kayıverir.
Kah kendinizi, biriyle kavga ederken, kah iş görüşmesinde, kah sevdiceğin yanında, kah doktorda, tahlil sonuçlarını beklerken görürsünüz.
Sınır tanımaz! Her türlü düşünce serbesttir!!!
son günlerde gördüğüm en iyi tespittir.

benim mevzular genelde hüzün içeriyor. bakkalla girdiğim ağız dalaşı, kavga etmemiz, mapus köşelerine düşmem, orda şişlenmem, cenazem arkamdan ağlayan çocuklarım falan. off bak gene laf lafı açtı hee. nasıl da ağlıyor oğlum. yakışıklı boylu poslu da adam olmuş kerata. şu yanındaki kız svgilisi mi lan acaba?

not: işte budur'a eklendi.
en son neden yatakta ters yatıyorum diye düşünüyordum, güzelde oluyor.
Beyin ve bilinçaltı birleşimiyle düşüncelerin daldan dala seyri atlar bazen bir bakarsınız ki cümleler gün içerisinde söylenemeyen cümleler olmuş. Ve söylenemeyenlere karşı cümleler kurgulanmaya başlamıştır. Örneğin, şöyle deseydim ya da neden sustum. Sonrasında aman boş ver denir. Uykusuzluğun etkisi altına alıvermiştir.
uykusu bir türlü gelmemiş olan insandır. napsın kendinden başka konuşacak kimsesi yoktur hayalde kurar bu tip insan.
Bir yandan uykusuna gel lutfen gel cok rica ediyorum gel diye yalvaran diger taraftan da kirk yil uyumasa kirk yil dusunmeyecegi seyleri dusunmeye baslayan ve bunlari itinayla birbirine baglayan yazarin icinde bulundugu durumdur.
Uyuma niyetli gözler kapandıktan sonra hayallerle başlar, ardından hayaller gün içinde yaşanan gerçeklerle bir şekilde bağdaştırılır ve tüm olumsuzluklar aslında hiç olmamış gibi varsayılarak uykuya geçilir.

Ayrıca;

(bkz: Şiir gibi başlık olmuş)
genellikle uykuya dalmadan önce farkettiğim durumdur. yatmadan önce okuduğum kitabın cümlesi yahut cümleleri seyahatimde uçan halı konumundadır.düşünceler diyar diyar dolaştırır insanı.