bugün

günah. kaldırım yapın.
Ne tarafa yatırdığına bağlı
Ben sağa yatırıyorum mesela.
Altın, döviz ya da borsadan hisse alımlarında zaten değeri kadar parayı verip sahip oluyosun, banka faizinde böyle bir durum söz konusu değil. Banka dediğiniz zaten legal tefecidir, tefeci adam paranın vergisini verse o da banka olur.
Bir şeyin ederini ödeyip sahip olmak ayrı, mevcut olan parayı kiralamak ayrı.
Öyle bir şey ki elinizdeki telefon kredi kartı taksidiyle alınmış ise o da haramdır, çektiğiniz krediyle sahip olduğunuz araba da haramdır.
Tabi ben müslümanım diyorsanız.
Hayırlı forumlar,
Selam ve dua ile.
günah değildir arapların uydurduğu bir yalandır inanmayın.
Madem haramdan korkuyorsunuz, 5 yıl önce aldığınız arabayı ayni fiyata satın. Birisi tüccar ticareti birisi de tüccar olmadan ticaret yapmaktır. Parayı çalıştırmanın ve ekonomiyi canlandırmanın neresi günah ? Ver bakalım gariban adama 100bin sonra al bakalım alabiliyor musun? Faiz falan yok kardeşim, bu günden güne değer kaybeden paranın bir nevi dengelenmesidir bankada. Bunu ben kimseye anlatamıyorum. Zor da değil neden böyle oldu.
Günümüz dünyasının ekonomik dengelerini, 7.yy'ın Arabistan coğrafyasındaki değerlere göre yargılamak komiktir.

Hadi ben biraz safım, benim için önemli bunlar diyorsan. Yatırımı bir şey alıp satmak olarak düşünebilirsin. Nasıl çarşıdaki bir alışveriş günah olmuyorsa, yatırım yapmak da olmaz. imza: ünlü ilahiyatçı kotasız parti
helal yatırım yaparsan günah değildir. parayı bir iş girişimine yatırabilirsin, gayrımenkule yatırabilirsin, kıymetli madenlere yatırabilirsin ya da hisse ile bir şirkete ortak olabilirsin. bunlar benim bildiğim kadarıyla (yanlışım varsa düzeltilsin) helal yatırım çeşitleri.
Yatırım yapmak değil, yatırım yapmak zorunda kalacak kadar Geleceğe dair kendini güvende hissettirmeyen bir toplum düzeni yaratmış olanların yaptıkları günah.
Senden normal olandan katlarca fazlasının faizini alıyorlar bu ülkede zaten, hem de her sektörde. Sen de faizle gelir elde edebiliyorsan, onların senden yıllarca aldıklarının yüzde 10unu falan geri alırsın yani, çok da abartmamak lazım.