1. .
  insanı sinir krizlerine sokabilen, güldürebilen, güldürüken düşündüren durum. "hiç yaşlanmayacağım" aksiyomuna kalpten inanan genç kişi olaydaki komedi unsurlarını tespit etmekten zevk alır.

  öncelikle eğer yaşlı kişi "dede" grubuna giriyorsa izlenen tv de çoğunlukla haber programı vardır. nedendir bilinmez, dedeyle aynı ortamda tv izlemekte olan birey kumandayı ele geçirdiği anda dededen gelen "haber aç haber, bakalım ne varmış; haber aç evladım..." tarzı cümlelere maruz kalır ve tüm kumanda kullanma özgürlüğü o anda elinden alınır. bir süre sonra kumandanın geçici sahibi kumandayı asıl sahibi olan yaşlı dedemize teslim eder ve yenilgiyi kabul eder.

  kimi dede-nine insanları ise olaydan hiç haberdar değildir. haber de izlese, film de izlese olayları tam olarak hazmedemez. bu yaşlı insanlarımız filmler de kimin katil olduğunu, kimin kimle nişanlandığını falan fark edemeyip absürd komedi filmlerini aratmayacak performanslar serigleyebilir: filmde dünyayı ele geçiren adama destek olmak, tv deki karakterle(örn: haber spikeri) diyalog kurmaya çalışmak, her ahberden sonra "vah vah, tüh tüh" şeklinde yakınmak gibi. sebebi televizyonla geç tanışmasıdır(sen de 40 yaşından sonra televizyon, bilgisayar gibi aletlerle tanışsan, kolay kolay sindiremezsin).

  bazı durumlarda da tv deki olayı yarım yamalak anlayan dede, durumdan hiçbir sonuç çıkaramayan anneanneyle dalga geçer ki tadundan yinmez.

  kimi yaşlılar da televizyon gibi fani şeylerle hiç ilgili olmazlar, ancak boş boş ekrana bakıp dururlar, bazen de uyuklarlar...
  ... ahenk