bugün

"ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. her biri bir yörüngede yüzmektedir." diyen ayet. güneş yörüngede yüzmekteymiş. *
kardeşim ayetin sonundaki ''yesbehun'' kelimesinin 3 anlamı var yüzmektedir seyrederler giderler hem bunun tefsiri mealden meale değişir.
ilginçtir. soruya güvenilir kaynaklardan cevap alınca buradan aktaracağım.
Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. yani çıkarılan sonuç herşeyin bir yaratıcısı ve idare edicisi vardır.
orada yesbehun kelimesi geçer ve bu kelimenin birebir karşılığı seyrederdir. yani devamlılığı ve belirli istikamette gitmeyi, yani bildiğin gitmeyi ifade eder. yüzmek kelimesi yesbehun kelimesinin karşılığı olacak en son kelimedir ve bu ayetin ifade ettiği anlam bütünlüğü içinde kullanılabilmesi söz konusu bile değildir.
maddiyatı güçlü, maneviyatı olmayan kişilerin asla anlayamayacağı ayettir.
ona kaldıysanız, uzay araçlarına da gemi diyorlar.

çok zekisin çok(!)...
arapça benzetmenin çok geniş olduğu bir dil. O yüzden tam olarak bilinemez. aynı surelerin başındaki elif lem mim, elif rem ra, tâ ha şifreleri gibi.
salakların akıllarınca dalga geçtiği ayet, ben de diyorum ki "bütün ateistler bok içinde yüzüyor" şimdi burda ateistlerin bokun içinde kulaç attıklarını mı kastediyorum? hayır fikirsel olarak bok gibi düşüncelerin oluşturduğu istikamette gittiklerinden bahsediyorum oldu mu şimdi?
sözlüğün ne kadar gerizekalı insanlardan oluştuğunu gösteren ayet. yüzmek fiilinden bahsetmiyoruz sayın spastikler. güneşin döndüğü br yörünge mi var amk? bundan bahsediyoruz.

edit: hakikaten gerizekalısın lan. ahahahhaha. yüzmek kelimesini eleştirdiğimi sanmışlar. kesin bunlar da bilmiyordur güneşin bir yörünge etrafında dönmediğini. sonra müslümanlar cahil deyince auuvvv. ne auvv amk. *
tüm kainat bir yörüngede yüzüyor. sadace güneş değil.

güneş kendi ekseninde döndüğü gibi samanyolu galaksiside bir yöründe döner.

--spoiler--
sözlüğün ne kadar gerizekalı insanlardan oluştuğunu gösteren ayet. yüzmek fiilinden bahsetmiyoruz sayın spastikler. güneşin döndüğü br yörünge mi var amk? bundan bahsediyoruz.
--spoiler--
http://biltek.tubitak.gov...ori_id=3&soru_id=3060
(bkz: yasin suresi 38 ayet)
evrenin genişlemesini yörünge diye yutturmaya çalışan müslümanları ortaya çıkarmış olan ayettir.
düzeltiyorum sorun yüzmesi değilmiş güneşin dönmediğini sanmasıymış. o daha içler acısı.
iftiracı müslümanları ortaya çıkarmış olan ayet. kim güneş dönmüyor dedi amk? kendi etrafında döner de yörünge etrafında dönmez. gel de anlat bu arapçılara.
Yasin süresinin 40. Ayetidir.

Diyelim ki birden fazla anlamı olan kelimenin içinden sadece 'yüzmek' anlamına geliyor. Ne oldu kardeşim, hata mı buldunuz? E bravo o zaman size.

görsel

o zaman neden uzay gemisi deniyor? bi de bu yönünden bakmak lazım.
500 yılının astronomi bilgisini, daha doğrusu bilgisizliğini aktaran ayet. bunları esas alıp kafa kesiyorlar iyi mi?