bugün

Türkiye'nin en komik kadını. O ince ince yasemince de ne kadar guldugumu eskiden unutamam.

(bkz: kakılmış)
(bkz: yasemince)
kızı eylül'ün benimle dans edermisin yarısmasına katıldıgı,kadın tiyatrocu.
ince ince yasemin 'de sürahi nine , itilmiş le kakılmış ve bir sürü tiplemesiyle gönüllere taht kuran ve o zamanlarda okula gelip taklitlerini yapan öğrencilere rastlanılan tiyatrocu.
kemal sunal ile varyemez filminde oynamıştır. kemal sunal 'ın eşi rolünde oldukça iyi bir performans sergilemiş hatta onunla tanınmış oyuncu.
yakın bir zamanda tekrar bir program hazırlayan fakat reyting kaygısına takılan sonuç olarak kaldırılan ve eski şöhretinden kavak yelleri esen oyuncu, eski tadı yakalayamamıştır.
levent kırca ile, televizyon semalarını terk etmiş usta oyuncu.

(bkz: olacak o kadar ve yasemince geri gelsin kampanyası)
arkadaşımın annesi bir gün migrosa gider bu hanımı görür...
yanında da köpekleri vardır. şöyle bi diyalog geçer aralarında:

y.yalçın:(köpeğe)aa ne o öyle küçücük.
a.annesi:yaa senin gibi işte. *
eski başbayanlarımızdan.*
kızı diyabet hastası olduğu için dondurma yiyemediğini gerekçesiyle, dondurma reklamlarının yasaklanmasını isteyen ünlü kişidir.
kızı inanılmaz derecede annesine benzer.. eylül dü sanırım ismi.. uzun zaman oldu tanışalı.. arkadaşın birinci derece kankasıdır kendisi..
Oyunun oyunu adlı tiyatro oyununda tecrübesini konuşturan, usta bir oyuncu.
yana yakıla drama oyuncusu olmayı çok istemiş ama olamamış muhteşem komedyen. bir aralar gazetecilerle arası kötüydü. tüm basın ortak karar almışlar, onunla ilgili haber yapmamışlardı.
süper derecede kaliteli komedyendir. tiplemeleri şimdiki gibi sıradan ve basit değil anlamlı ve komiktir. geri gelsindir.
ağabeyi artık karaağaçlı olmuştur...
bkm'de oyunun oyunu adlı tiyatro oyunu ile yıllar sonra sahnelere geri dönen, kendisi küçük yeteneği dev, usta oyuncu.
Hastalığı yüzünden gözlerden uzak kalmıştır. Ama asla gönüllerimizden uzak kalmayacaktır.
en güncel çalışması:
(bkz: aman annem gormesin)
makyaj odası şarkıları albümünde, ''taht kurmuşsun kalbime'' şarkısını fantastik bir şekilde, kırk yıllık fantezi müzik sanatçısı gibi yorumlamış ve şaşırtmış komedyen. tebrikler.
azalarak yok olmuş GEREKSiZLiKTiR.
gözlerim beni yanıltmadıysa az önce kendisini fox tv'de sürahi hanım tiplemesiyle gördüm. geri dönmüş televizyonlara.
(bkz: bi kedi gördüm sanki)
gelmiş geçmiş en komik bayan tiyatroculardan biridir. tekrar ekranlarda görmek çok güzel. (bkz: fox tv)
geri dönüşüyle bünyeleri sevindirmiş tiyatrocudur. böyle insanlara ihtiyacımız vardı.
1959 Malatya doğumludur. Annesi kastamonulu olduğundan dolayı düğününü Kastamonu'da yapmıştır. Bu sebepten ötürü çoğu kişi tarafından Kastamonu'lu sanılmaktadır.

yer aldığı projeler şunlardır ;

2008 - Aman Annem Görmesin : Kaçık Hatçe

2005 - AB'nin Yolları Taştan : Suzan Çekirdek (Anne)

2002 - Sana Bayılıyorum

2000 - Haşlama Taşlama

2000 - Yaseminnamecik

1997 - ince ince Yasemince : Kakılmış / Şuayip / Gülazer

1996 - Mesela Dedik

1994 - Yaseminname : Sürahi Nine / Alican

1991 - Varyemez : Kemal Sunal - Yasemin Yalçın

1989 - Talih Kuşu : Kemal Sunal - Yasemin Yalçın
itilmiş de gelecekse, kakılmış ı istiyoruz. sürahi hanım ayrı bir şey zaten.
canlandırdığı şuayip karakteri örnek alınasıdır. özellikle şuayip in giydiği yelekler muhteşem ötesidir. yasemin yalçın, beni duyuyorsan o yeleklerden bana da gönder.
yasemincedeki tiplemeleri gerçekten komik. hayvan taklidi yapanlara komedyen denen ülkemizde hak ettigi yerde olmadigini dusunuyorum.