bugün

Ya bunu anlamayacak ne var?
-Kıraathaneler uzaktan eğitime devam edecek,
-Sinemalara saat 10.00-20.00 saatleri arasında sadece 65 yaş ve üzeri girebilecek, bu saatler dışında 20 yaş altına yasak,
-AVM'ler ayakta yolcu alamayacak,
-Toplu taşıma araçları sadece paket servisi yapacak
Kekler yasak , boyalı gıdalar şekerler yasak , Çüklata yasak , gazoz-kola vs zaten yasak ee sucuk,sosis yasak... Kuruyemiş yasak hadi neyse diyip pastaneye gitsem pasta marmelatlarda yasak.. Hep yasak
fazlası yozlaştıran bir şeydir.

kant zamanında 18. asırda, neler demiş;

--spoiler--
"Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. işte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun nedenini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır. Sapere Aude! [Bilmeye Cüret Et! e.n.] "Aklını kendin kullanmak cesaretini göster!" sözü şimdi Aydınlanmanın parolası olmaktadır."
--spoiler--

--spoiler--
Dogmalar ve kurallar, insanın doğal yetilerinin akla uygun kullanılışının ya da daha doğru bir deyişle kötüye kullanılmasının bu mekanik araçları, erginleşme ve olgunlaşma için sürekli bir ayakbağı olurlar. (burada fazla dogma fazla yasak yozlaştırır diyor..)
--spoiler--

dogma ve kurallara karşı çıkarken aynı zamanda ahlakı da elden bırakmıyor! hülasa şunları diyor;

--spoiler--
"Genel bir yasa olmasını isteyebileceğin bir maksim'e (kişisel ilkeye) göre davran." (burada aydınlanma yasakçılığa karşı ama öyle gerektiğinden fazla da özgürlük yoktur diyor...)
--spoiler--

--spoiler--
"Başkalarını kendi amaçlarını gerçekleştirmek için araç olarak görme." (yani ergen irisi tosuncuk gibi ahlaksız olma, aldatma, ama aldanma da diyor...)
--spoiler--
Her zaman gerekli ve faydalı olan şeylerdir. Hiç bir yasak görmedim faydasız olan. Uyulan, uyulmayan yasakların bir sonucu var mutlaka. Uyulması halinde vicdani rahatlık var. Tersi durumunda da hem kişiyi olumsuz etkileyip zor durumda bırakacak hem de pişmanlık hissi oluşturacak bir götürüsü var. Ben özgürlüğün yasaklar ve gerekler çerçevesinde de yaşanabildiğini düşünüyorum. Yasaklar ve mesuliyetler insanı kısıtlayan zincirler olarak görülmemeli. Her yasağın, kuralın, vazifenin bir sebebi var.
devekuşu kabarede oynanan tiyatro oyunu. youtube'ta çeşitli bölümleri vardır. benim en beğendiklerimden birisi "dini yassahlar"dır. metin akpınarın sesinin, kendisine şarkıcıyım diyen bir sürü insanın sesinden daha güzel olduğunu bir kez daha gözler önüne serer bu oyun. özellikle, "zevceleri" gördüğünde, okuduğu uzun hava gibi olan bölüm harikulededir. ayrıca oyunların başında çalan şarkı da bu bölüme aittir.

yasak ne yasak ne uysak ne uymasak ne

günah-ül yassak mitad-ül mevzu
namevcut aşuk ul nasıl yaşarduk
netice hüsran seyahat el allah
of yallah yallah istanbul istanbul

içki ne kadın ne tatsak ya bir kere
içki ne kadın ne tatsak ya bir kere
şu yasak ne
şu yasak yasak ne

günah-ül yassak mitad-ül mevzu
namevcut aşuk ul vaziyet müşgül
petrol ziyade dolar cepte
of yallah yallah istanbul istanbul

yasak ne günah ne neyse ne boşver be
yasak ne günah ne neyse ne boşver be
şu yasak ne
şu yasak yasak ne

https://www.youtube.com/watch?v=vq5BGmxTAFs
girişinde bir şarkı vardır şöyle ki:

x2
yasak mi yasak mi
uysak mi uymasak mi

gına-hul yasak miktar-ı meb-zul,
na mevcut taşgul nasıl yaşar kul...
netice hüsran seyahat emman...
of yallah yallah istanbul istanbul...

x2
içki ne kadın ne
tatsak ya bir kere

şu yasak neeeeeee,şu yasak yasak ne...

x2
yasak mi yasak mi
uysak mi uymasak mi

gına-hul yasak miktar-ı meb-zul,
na mevcut taşgul vaziyet müşkul...
petrol ziyade dolar cepte...
of yallah yallah istanbul istanbul...

x2
yasak ne günah ne
neyse ne boşver bee

şu yasak yasak ne
şu yasak yasak ne...
neredeyse 30 yıl öncesine ait olmasına rağmen hala güldürebilen ve konusu gereği hala problemlere dokunabilen devekuşu kabare oyunudur..
Çoğunlukla saçma olan yazılı yazısız dayatmalardır.
çiğnenmesi farzdır, çiğnenmemesi mekruh sayılır, özetle mübah sayıyoruz efenim.
insanları sınırlandırmak için konmuştur bazıları.
bir olayı veya vb. olguları engellemek üzere kurulmuş özendirici kurallardır. çünkü her yasak merak uyandırır.
darbelerin de etkisiyle bir kısım yasaklar getirdim kendi ülkeme. ülkemde her boku kontrolüm altında, kontrol değil yahu, kontrolüm altında tutmak istedim. darbelerin etkisi falan yoktu aslında, ben böyle kendimi daha güçlü, hatta en azından güçlü hissettim.
kapattım kapılarımı, herkesten vize istedim ben. Gelip göremeyesin bu deli bozuk halimi diye;
senden bile vize istedim.

Denize nazır resimler yaptığım şu yaşımda hiçbir pişmanlık duymadan fısıltıyla kendime anlatıyorum bunları. Siz bilmeyin, yahut sen bilme;

YASAK!
kabare gerçek oldu. sıkı yönetimin bile yasaklamadığı şeyler yasaklanıyor. yarın sokakta el ele dolaşmak yasaklanırsa şaşırmayacağım.
yasak aşk ve alkol yasağı adlı favori skeçlerimi barındıran devekuşu kabare oyunu.
devekuşu kabarenin güzel oyunlarından birisidir. özellikle arap turistler bölümü süperdir.
--spoiler--
+ çok içersen raki, avrat işve sen mahsun. Takım-ül taklavat suskun. Ha gayret, ha gayret, nah muzafferiyet.
--spoiler--
(bkz: plajda cadir kurmak yasaktir)
-karım mı(sesi düşer morali bozulur)....bağlayın....(metresine döner) şu garıyı sahiden bağlasalarda kurtulsak...goca memeli bir gadın....halbüse seninkiler.ıcucucununcununcehheehehahehaeheahaeeh(kesmeden bağlar)ıaaaaaaaaalooooooooooo kendi garımlamı görüşüyoruuum!

şeklinde efsanevi repliğin olduğu oyun
Güzel ülkemde yıllar önce devekuşu kabare tarafından hicvedilmiş fakat an itibariyle pratikte rastladığımız traji-komik durum.

Örneğin devlet benim yerime hangi sitelere girip giremeyeceğime karar veriyor. Üstelik girip de bir konser videosunu youtube üzerinden izlemem şu an yasak!

Türk aile yapısı adı altında bir bahaneden güç alınarak, televizyonlarda huysuz virjin vesaire aykırı karakterlerin yer alması yasak!

Manisa 19 mayıs törenlerinde bir milletin vekili tarafından beğenilmeyen kıyafetler, gelecek sene muhtemelen yasak!

Vur deyince öldürmenin cennetindeyiz! Savulun Türkler geliyor!
alkol kontrol en güzelidir. mutlaka izlenmelidir. metin akpınar dünyada sayılı denilebilecek bir performans sergilenmiştir.
yasak olanların toplu listesi. bu liste kabaracak gibi gözükmektedir.
(bkz: internete erişim yasağı)
çaycı hüseyin patron abdulkadirin akrabasıdır, ve şirket kendisininmiş gibi takılmaktadır.. mevzu kopar ve abdulkadir gelir...

çalışanlar: hoşgeldiniz abdulkadir bey
abdulkadir: hoşgordük argadaşlar

hüseyin:hoşgeldin abdulgaaadir..
abdulkadir: hoşgordük hazreti hüseyin... malatyadan hazreti mehmet ali ağca yı yetiştirdik... gayseridende zatıalinizmi yetiştiniz... isaylamı gonuştun...
yasaklar daima ilgi çekicidir.yasaklanan bir şeyi elde etmek için insan var gücü ile çalışır.
birini bir şeyden uzaklaştırmak için yasak konmamalıdır.nedenini sakince anlatmanız yeterlidir.
1-California'da kedi ve köpeklerin izinsiz yemeğe çıkmaları yasaklanmıştır.
2-Florida'da bekar ya da dul bir kadının pazar öğleden sonraları paraşütle atlamaları yasaklanmiştır
3-Arizona'da patlak lastikli bir arabanın içinde yemek yemek yasaklanmiştır.Ön kolttukta yiyen 25 arka koltukta yiyen de 50 dolar ceza ödüyormuş.
4-Florida'da bir kirpiyle aşk yaşamak yasaklanmıştır.
5-Alabama'da motorlu taşıt kullanan birinin göz bağı kullanması yasaklanmıştır.
6-Alaska'da uyuyan bir ayıyı fotorafını çekmek için uyandırmak yasaklandırılmıştır.
7-Arizona'da eşşeklerin küvette uyumaları yasaklandırılmıştır.
"yasak ne yasak ne uysak ne uymasak ne" sözlü şarkısını bir dönem ezberlediğimiz mükemmel bir kabare.
devamlı yasaklamaya maruz kalan bir çocuk ailesiyle dışarda gezerken jandarma görmüş, sormuş "bu ne" diye. "jandarma" demiş babası. çocuk, "jandaracam işte" demiş.
güncel Önemli Başlıklar