bugün

çeşitli zamanlarda çeşitli nedenlerle yasaklanmış olan şarkılardır.

'soldan sağa sağdan sola
salla bayrağı düşman üstüne'
sözlerini içeren şarkı neden önce soldan gibi abuk bir nedenle bir dönem yasaklanmıştı mesela.
kişiyi bunalıma sokan dolayısıyla intihar etmeye teşvik eden şarkılar;

güneş doğmayacak yarın üstüme,
belki gözlerimi kapatacağım.
ruhum bu dünyadan göçüp gidecek,
belki son günümü yaşayacağım.

ibrahim tatlıses

bu akşam ölürüm beni kimse tutamaz,
sen beni tutamazsın yıldızlar tutamaz.
bir uçurum gibi düşerim gözlerin,
gözlerin beni tutamaz.

murat kekilli
bana ne yazdan bahardan
bana ne borandan kardan
aşağıdan yukarıdan
yolun sonu görünüyor

musa eroğlu

( bir ara karaman'da yasaklanmaya çalışıldı ama beceremeyince vali " eheh, şaka yaptım, severiz, sayarız, abimizdir" demiştir. ) *
zamanında Bulutsuzluk Özlemi 'nin Güneye giderken adlı şarkısı da içinde geçen ''solda güneş yükseliyordu '' cümlesinden ötürü yasaklanmış, grubun şarkıyı yayınlama isteğinden dolayı sansürü kaldırtmak için bu söz '' yolda güneş yükseliyordu'' şekline sokulmuştur.
80'lerde TRT tarafından müstehcen bulunmuş olan Sezen Aksu'ya ait "ikinci bahar" şarkısı.Oğlu mithat can için yazdığı şarkı bir dönem trt tarafından yasaklı şarkılar listesine alınmıştır.
bütün dünya buna inansa bir inansa
hayat bayram olsa... diye giden şarkı komünist propagandası yapıyor diye bir dönem yasaklanmış.

bu şarkıdan bu manayı çıkarmak için delirmiş olmak lazım.
volkan konak / cerrahpaşa

hiç anlamamışımdır neden yasaklandığını.
http://hurarsiv.hurriyet....8494&tarih=2005-12-17
leman sam'ın anladım adlı şarkısı.nedeni ise çok komik,hiçbir türk kadını tanımadığı adamın yanına usulca sokulup merhaba diyemez. (bkz: ağla sevgili yurdum)
gülşen gel gel sarışınım nedeni çok free olması .
nirvana- rape me nedeni belli tabii ki kurt rape me diye bagiriyor...
sarkinin yazilis amaci kadinlara tecavuz edenlere karsi duyulan nefretken yanlis anlama sonucu mtv muzik odullerinde calinmasina izin verilmemistir.
(bkz: arkadaş)
(bkz: melike demirağ)
12 mart döneminde birçok türkü halkı komunizme yönlendirebileceği düşüncesiyle yasaklanmıştır.

kalenin dibinde taş ben olaydım
gelene gidene yoldaş olaydım

sağ yanımda yaram var
sol yana dönder beni

nice güle arz eyleyen kızıl gülem ben

bu liste böyle uzar gider...