bugün

/herkes yaşasın diye ben öldüm/

Şair kendi damarının sesini şiirine müzik yapandır. Kan nasıl akıyor ise şiir öyle şekillenir.
Yasak Bölge öfke ve ikrar ile örülmüş bir kitap. (bkz: Cafer Keklikçi)'nin ikinci kitabı.

/vira bismillah aşk evet yo hayır illallah
gelip dayanıyor benim yumruğum sizin tomruğunuza
gelip dayanıyor kapkara korkularınıza/

(bkz: Tanınma Korkusu) ile üslubunu kabul ettiren Keklikçi Yasak Bölge'de bu üslubun üzerinden dünyaya bakışını anlatıyor. Anadolu'nun sesi ve öfkesi istanbul'u bastırıyor. Edebiyat âleminin neredeyse şiirin cenazesini kaldırmaya hazırlandığı bir zamanda şiir söyleme gücü ile takdiri hak ediyor.

ismet Özel Şiir Okuma Kılavuzu'nda omuzlardan bahseder. Omuzlar yani şiirin dayanak noktaları olmaksızın orada bir baştan yani şiirden söz etmenin mümkün olmadığını söyler Şiirin en önemli dayanağı olan 'rahatsızlık' Keklikçi'nin şiirlerinde kendini yoğun olarak hissettiriyor. Bu dayanak son zamanlarda edebiyat dergilerini saran 'naylon şiir'lerden ayırıyor Keklikçi'nin şiirini. Şiirin ölmeyeceği umudunu aşılıyor.

/bende kıyamet öyle bilindiği gibi kopmuyor
bende kıyamet Ahmet
bende kıyamet otuziki dişimden başlıyor kopmaya/

Şiirlerde bir arayışın, başka bir dünya özleminin sesleri duyuluyor. Keklikçi'nin şiirleri çok etkileyici bir müziğe sahip. Müzik ve sancı birleştiğinde ortaya sarsıcı şiirler çıkıyor. Her şiir yüksek sesle yeniden okumayı gerektiriyor. Ki ancak o zaman anlıyorsunuz şairinin kanının damarında nasıl aktığını. Adrenalinin yükseldiği noktaları, öfkeden yapılma satırların diriliğini fark etmemek mümkün değil.

/ellerimi uzatıyorum yeryüzü panosuna ellerimi uzatıyorum yüzyılların anısına
bir adam hergün bir hayalin başında ağlayacak bir adam hergün sağ kalacak
puslu gürültülerden güdülmüş gündüzlerden
bir şey kalmaz: beni göğsünde kim uyutacak/

Maraş, Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'ndan sonra çok güçlü bir sesi daha edebiyat âlemine katmış belli ki. Nesi var bu Maraş'ın suyunun bilinmez ama hep aksın istiyor gönül. Maraş'ın delikanlılarının istanbul'un köhneliğini alt ettiğine daha yıllarca şahitlik edelim.
(bkz: area 51)
genellikle askeri alanlar, girilmesi yasak olan yerlerdir.
(bkz: mahremiyet)
ing. forbidden zone
"yasak bölge girilmez" uyarılarında son nokta için :
http://www.ahajokes.com/cartoon/b002.jpg

girilmez, gireni vururuz, hayatta kalanı yine vururuz.
yıllarca aşk acısı çekmiş bünyenin, tekrar aynı acıları yaşama gücünün olmaması durumunda kendisine aşık olan yeni kişi için sarfedeceği bir sözdür.
(bkz: forbidden zone)
(bkz: area 51)
(bkz: mayınlı arazi)
güncel Önemli Başlıklar