1. ?.
  bugüne kadar cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 oy şartı aranmazken, konu sistem tarafından dışlanmaya çalışılan bir partiyle ilgili olunca hukuku çiğnemekte sakınca görmemektir.bir çok hukukçunun aksi yönde görüşlerine ve önceden uygulanan kurallara bakılacak olursa hukukun nasıl da chp'nin dümen suyuna girdiği ve tsk'nin online muhtırasının etkisini gösterdiği görülecektir.

  belki kısa vadeli anti demokratik hedefler için hukuk böyle kolay çiğnenebiliyor.hatta bu çok açık.ancak geçmişte de görülmüştür ki bir siyasi hareketin önü böyle dayatmalarla kesilse bile halk bunun takdirini sandıkta gösteriyor.türkiye için üzücü bir gün.ancak artık kimse hukukun üstünlüğü gibi zırvalardan bahsetmesin.zira artık böyle hukuksuzluklardan sonra bu söylenenin bir inandırıcılığı kalmıyor.
  2 -4 ... resul balay olmak
 2. ?.
  chp'nin anayasa mahkemesine başvurması sonucunda ortaya cıkan hadisedir... ibret alınasıdır...
  -1 ... babilibabilibuu
 3. ?.
  Ülkemizde çoğunlukla sistem dışına itilmeye çalışılan bir partiyi hukuku bahane ederek/hukuku çiğnemekten çekinmeyerek kapatmaya dönük olan çabalara verilen isimdir. Genellikle anonim bir deyiş olan "irticai faaliyetlerin odağı olmak" zırvasıyla itham edilir alt edilmeye çalışılan siyasi oluşum. Bilinir ya, ülkemde "rejim" denirse durmaktadır akan sular.

  Efendim belki uzun/kısa vadeli anti-demokratik hedeflere dönük olarak çiğnenebilecektir hukuk, ancak tecrübelerimiz de defaatla göstermiştir ki bir siyasi hareketin önü ne zaman böyle gayrı ahlaki bir şekilde kesilmişse; tarih aynı şiddetle de vurmuştur tokadını, tarihin bu doğal akışına müdahele edenlere.

  Tüm bu yaşananlardan sonra, ülkemizde çok popüler olsa da artık "Hukukun Üstünlüğü" ya da "Muassır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmak" gibi kelime gruplarının bahsinin edilmemesi lazımdır. Belki yol dolanbaçlı olsa da tarih yürüyordur yolunda, ancak fikrin, aklın ve demokrasinin namusu kirlenmiştir bir kere.
  -1 ... resul balay olmak
 4. ?.
  akp'ye kapatma davası nın hukuki değil siyasi olduğuna delalettir, ideololik gözlüklerini çıakrmayan başsavcıların sahne almasıyla bir kez daha anlaşılmıştır, anlaşılmayacak bir durum da yok aslında, malumu ilan etmişlerdir...
  1 -2 ... kill for you
 5. ?.
  (bkz: juristokrasi)
  -1 ... ozgurluk
 6. ?.
  (bkz: kuvvetler ayrılığı)
  ... abd i acz
 7. ?.
  üçüncü dünya ülkelerinin değişmez kaderidir.

  üçüncü dünya ülkeleri böyledir işte. önce iktidar kontrol edip kadrolaşmaya, siyasallaştırmaya çalışır yargıyı, sonra da bunu başaramayınca yargının kendisine karşı siyasallaştığını iddia eder. bir garip siyasal düzen, ya da zat-ı şahanelerinin deyimiyle "garabet".

  hadi bakalım, hayırlısı.
  3 ... insomniac
 8. ?.
  ikinci dünya savaşı öncesi rusyada bir papaz ile arkadaşları sohbet ederlerken biri papaza sormuş "ne olacak halimiz" diye. papaz soruyu soranı önce bir süzmüş, sonra demiş ki; ya savaş çıkar, ya çıkmaz. çıkmazsa sorun yok da çıkarsa ya bizi askere alırlar, ya da almazlar. almazlarsa yine sorun yok ama alırlarsa ya bizi piyade yaparlar, ya da süvari. süvari yaparlarsa sorun yok da piyade yaparlarsa ya ön safta savaşırız, ya da arkada. arkada savaşırsak bişi olmaz da önde savaşırsak ya esir düşeriz ya düşmeyiz. düşmezsek sorun yok da düşersek ya hitler bizi sabun yapar, ya da tuvalet kağıdı. sabun yaparsa sorun yok ama tuvalet kağıdı yaparsa, işte o zaman boku yeriz.

  şimdi saadet veya refahın başına gelen akepe nin başına gelirse ben diyorum ki en iyi ihtimalle 7 sene geriye gideriz, imf, dünya bankası, avrupa birliği hayallerimiz söner, yatırımcı bu kaypak zeminde yatırımını yapmaz, sonuçta batarız.

  olur ha kapanmazsa, türkiyede hukuka bir gram güven kalmaz artık. hani şu laikliği savunup da ikinci maddedeki sosyal, demokratik, hukuk üçlemesini kenara iten hakkaniyet fakiri insanlar var ya, kaçacak delik ararlar o zaman.

  iki ucu boklu değnek bu olsa gerek. yukarıdaki fıkrada boku yemeleri için aşmaları gereken merhaleleri biz çoktan aştık. pazartesi ya dava reddedilecek ya da son döngüyü de tamamlayıp bu güzel günleri arayacağız. ya yargı siyasallaşacak, ya da bana atacağınız bu çamuru temizleyemem deyip kenarı çekilecek.
  haysiyet ceket değil ki yıkayıp yıkayıp giyelim..
  ... kobayashe
 9. ?.
  TERSiNDEN DAHA KÖTÜ BiR DURUMDUR.*
  ... sucht
 10. ?.
  akp'nin kapatılması istemiyle dava açılması sonrasında herkesin ağzındaki iki kelime.
  - yargı siyasallaşmış hacı
  + gayri durulmaz bu ülkede

  gibi diyalogları sıkça duydum etrafımda. ama atlanmaması gereken bir nokta var. bu dava ne kadar politikse, davayı temelsiz olmakla itham etmek de o kadar politiktir. akp'yi sütten çıkmış ak kaşık olarak görmek komiktir.
  2 ... yalnis