1. 1.
  yaratmak yoktan var etmek manasına gelir. hicbir insan yada allah'tan baska hicbir varlik yoktan hicbir sey var edemez. sadece olanlari kullanip yeni bir seyler uretebilir.

  bu boylamda dusunuldugunde dogru olan onerme
  3 ... cell-im
 2. 2.
  (bkz: yaratıcılık allah a mahsustur)
  -1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  yaratmanın sade ve sadece allah a mahsus ve has olduğunu gösteren ve anlatan cümledir.
  ... ali biberon
 4. 4.
  bizim güncelleştirdiğimiz "yaratmak" kelimesi aslında herşeyi "yoktan var etmek" anlamını karşılamamaktadır. bu anlamı karşılayan kelime "halk etmek" * yani "halk" kelimesidir. türkçemizde bu kelimenin birebir karşılığı olmadığı için de "yaratmak" kelimesinin kullanımı kişinin tekelindedir, ama kerih olduğu düşünüldüğü için kullanmamak daha evladır...
  1 ... bursask
 5. 5.
  bir ürün çıkaran firmanın "hede hödö hedeleyi yarattı" şeklindeki reklamına aile büyüklerinin vermesi muhtemel cevap.
  1 ... der meister
 6. 6.
  -hocam çok yaratıcısınız
  +yaratmak allaha mahsustur it! *
  1 ... mojorisin
 7. 7.
  (bkz: mecaz ile gerçeği karıştırmak)
  1 ... bahadrhun
 8. 8.
  Sürekli verilen ve anlamadığım tepkidir. Hayır, yani biz arapça konuşmuyoruz, Türkçe konuşuyoruz. Ve Türkçe'de yaratmak fiili yoktan var etmek anlamına geldiği gibi üretmek anlamına da gelir. Yani tek bir anlamı yoktur. Allah'a mahsus olan yoktan var etmektir tabii. Buna bir şey demek elbette suç olur. Ama her yaratmak kelimesi kullandığında "yaratmak Allah'a mahsustur" demeyin be. Orada üretmek anlamında kullanıyoruz. Bu kelime neredeyse bir tabuya dönüştü dilimizde.
  1 -1 ... tsunamyy
 9. 9.
  bu lafı söyleyen kişi aşırı şakirt olmasıyla tanınır. halbuki kuran-ı kerim'i okumamıştır. muhammed'in ayı yardığını falan zanneder. yunan mitolojisi'yle daşşak geçerken kendisinin de bir mitolojinin altında olduğunu fark edememiştir.
  -2 ... top sakalim ben degilim
 10. 10.
  doğru bir önermedir fakat günümüz insanı için "yaratmak" çok entel ve karizmatik bir kelime, adeta "modern" liğin bir sembolü olduğu için kullanılmadan edilemez.

  sonuç olarak heryerde söylenemeyecek bir doğrudur,"geri kafalıya bak ya" gibi tepkiler almamak için sık kullanımdan kaçılmalıdır...
  1 -2 ... hasmet ibriktaroglu