1. 1.
    merhaba sözlük kardeşlerim. şimdi anlatacaklarımı rica ederim okuyun.
    bu düşünce biraz tuhaf da olsa mantık içerir. gecenin bir yarısı olabilir , yolda yürürken beyninizi yoracak tarz'da bir düşünce olabilir, beyninizi karmakarışık saman gibi toplayabilir düşüncelerinizi bir araya. ama fakat gerçekten de mantık içeren bir düşünceler.
    şimdi bizim dünyaya gelme gerekliliğimizin amacı nedir?
    yani neden geliyoruz bu dünyaya neden doğduk, neden türedik ve neden çoğaldık böyle bir gezegen gördük bir yaşam gördük, amacımız ne anlamış değilim dinler'de ise ibadet içeren komik olgular mevcut yani diyorum ki, bir kavim bilimsel bilgisizliklerinden dolayı bir din uyduruyor kendi tarzlarında ve bu dünyada içeren tüm, yani her zamanki gibi güneş , ay , yıldızlar bütün dinlerin olmazsa olmazıdır. ve insanlara birçok iyi olması isteğini uyandırdığının yanında birçok tehdit içeren ve kötü sözler , kötü hitaplar etmek'de bulunmakta ve bu yazıların her bir kelimesinin bir tanrı tarafından yazılıp , bir vahiy aracılığıyla gönderilmesi aklım almıyor bu ''tanrı'' dediğimiz olgunun nasıl bir varlık olduğunu bilmeden, şöyle yani bu tanrı bir ruh mudur? yoksa bir insan mı? bir hayvan cinsi midir? nasıl kavramdır bilinmediği takdirde ona tapmak,ibadet etmek zorunda olmamız , onu benimsemediğimiz, kabul etmediğimiz ve inkar ettiğimiz sonucunda bir ömür cehennem azabı çekeceğimizin anlamı nedir? fakat günümüzde birsürü gezegen bir sürü galaksiler, ve yaşamakta olduğumuz dünya uzay, okyanusunun sadece bir su damlası gibi olduğunu varsayarsak, bir tanrı sadece insanlar'a özel bir dünya yaratamaz bu kadar gezegen , galaksi bu kocaman evren sadece bir insan'a özel yaratılacak kadar olağanüstü bir kavramdır. yani diyeceğim şudur insanlar böyle bir evren'i hakedecek kadar değerli değiller daha bir sürü trilyonlarca galaksiler bulunmakta ve belkide oralarda ayrı bir yaşam var onların'da apayrı bir tanrısı var ve onlarında apayrı yıldızları ve gezegenleri vardır ne bilesin?

geldik dinler konusuna, gelmiş geçmiş insalar bilimle alakadar olamdıkları için kendi kavimleri içinde kendilerine özel dinler tasarlayıp (uydurup) bir nesil'e inandırarak ve artık zamanla bunların birer efsaneler olduğunu kanıt getiriyor buda zaman zaman geçdikçe herşey değişiyor.

misal eski antik dinler her bir kavimlerin tanrıları birbirinin benzeri olarak tasarlanmış ve uydurulmuştur.

eski antik dinlerin birbirine benzerlikleriyle birlikte zaten, günümüzdeki semavi dinlerinde birbirine benzemesi kadar efsanelere kanıt göstermiştir.
    yani semavi dinler'de bir nesil tasarlanmış bir inanış olarak yol tanımlayacak ve zamanla bu semavi dinlerin'de birer uydurma ve efsane olduğu ortaya çıkacaktır bunda yine devreye ''zaman'' girecektir.

fakat günümüzde bilim çok fazla geliştiği için yeni bir din ortaya çıkması olağanüstü birşeydir yani imkansızdır. bilim yavaş yavaş herşeyi ortaya dökmeye devam etmiş durumda bulunmakta olmakla birlikte kanıtlar'da göstermiş bulunmakta ve bilim güvenilir bir yoldur dinler'e göre.

yani kısacası burda tanımlamak istediğim, yaşamımız boyunca ne kadar da tuhaf şeyleri zihnimize yerleştirmiş bulunmakta olup herşeyi net bir kavrama getirip bulunduğumuz bir hayal dünyamıza inanmamız da hayatımızı değiştirmediğine el atmış bulunmaktayım. merak etmeden yaşadıkça birşeylerin ne kadar saçma olduğunu anlamıyoruz, ve yanı sıra herşeyin en doğrusu bizim dünyamızdır olarak düşünmekte bulunuyoruz.

neyse kafam allak bullak oldu iyi geceler.
    2 ... nicke lan jello
  2. 2.
    az okuyan insanın gereksiz ve saçma masallar olarak nitelendirdiği gerekli ve kadim masallardır. Küçükken sekiz-dokuz yaşlarındayken bende aynı hususlar üzerinde kafa yoruyordum. Akabinde idrak ettim ve küçük, toy olduğumdan mütevellit idrak edemediğimi farkettim. Tüm kendini bir bok sanan insanlar düşünürler böyle, kendilerinin düşündüklerini kimsenin düşünmediğini bilinçaltlarına yerleştirmiş biçimde. bir düşünce akıllarına geldiğinde "yani illa düşünen olmuştur ama şu açıdan bakmışlar mıdır acaba" gibi soru cümleleriyle kendi içlerinde kendilerini kandırma savaşı verirler. DÜşüncelerinin yanlışlığını birisi kanıtlasa dahi bunu idrak edemez veya kabullenemez gereksiz ve saçma masallar kavramını ortaya atan cahiller.

Olum kafan allak bullak olur tabii, bir bok bilmeyen insan bilmediği konular hakkında düşünürse amı götü dağıtır. idrak idrak idrak. Bazen bilsen bile idrak edemezsin o ayrı. Allah sana idrak nasip etsin demeyeceğim, içten içe sinirlenirsin biliyorum ben seni.
    -1 ... herteldenyazar