1. 1.
  Gerçeklerin söylenmesine karşı bazı insanların verdiği şaşırtıcı tepkiyle bilinmeyen kusurlarının ortaya çıktığını anlatan sözdür.
  1 ... italiano
 2. 2.
  pkk ya laf söylenildiğinde anlamsız* bir alınganlık gösterenlere söylenebilecek deyim.
  5 -3 ... infantes
 3. 3.
  (bkz: scarface)
  2 ... scarface
 4. 4.
  gizliden gizliye ima edilen suçlamaları üzerine alınan kişilere söylenen, sinir bozucu söz (direkt adını söylesen olmuyor mu? ne ima ediyorsun, bak yine gocundum. demek ki yaram var).
  1 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  ortaya söylenen sözün arkasına eklenen cümledir.direk olarak kişiye söylenmez de dolaylı yollarla gönderme yapılası durumlarda kullanılır.
  ... feyza
 6. 6.
  bazı durumlarda saçma olan bir laftır.
  yoldan geçen tanımadığınız birisine gidip "o.ospu çocuğu" deyin, adam olayı idrak edip üzerinize geldiği sırada "yarası olan gocunur koçum, sen o.ospu çocuğu musun? niye gocunuyorsun ki?" deyin bakalım neler oluyor? adam size, dk.da 46 yumruk atacakken, son kurduğunuz yarası olan gocunur lafından sonra dk.da 73 yumruk atmazsa gelin yanıma.
  ... trablus
 7. 7.
  söylenilen kişiye doğrudan dokunduran atasözü. x, y'ye laf sokup durur isim vermeden. y bunun üzerine dellenerek "ne diyon lan sen" der. x karşılık olarak "ben sana dedim dedim mi?* üzerine alıyorsan o senin sorunun canikom" tarzı bir alayla "yarası olan gocunur" der. bu sözü söyledikten sonra x, isim vermeden laf sokmaya devam eder. y'nin yapacak pek bir şeyi yoktur, ağız-burun-kafa-göz allah ne verdiyse girişmekten başka...
  ... jackmartins
 8. 8.
  duyulduğu ortamda acaba ben mi bi yamuk yaptım düşüncesinin oluşmasına neden olan, sonrasında da aman neyse çaktırmayayım dedirten durum.
  ... almiraa
 9. 9.
  sistemdeki hatayı gösterdiğinizide, daha önce o hataya düşmüş olan gereksizlerin agresifleşmesidir.
  ... cavit
 10. 10.
  "yarası olan gocunursa yarası olmayan ne yapar?" sorusunu akıllara getirir
  -1 ... nietzsche