bugün

Yapmazsan hep aklın kalır, geleceğe net bakamazsın. Yaparsan belki canın yanar ama bir daha dönüp arkana bakmazsın.
Bir şey yapmamak da bir şey yapmaktır. Malesef pişman olacağın varsa olursun.
ikisine de.

Ben pişman olmak için yaratılanlardanım sanırım.
artı oy verdiğin 15 entrye göre yaptıklarına mı yapmadıklarına mı pişman olduğunu söylüyoruz!

tanım: yapılmayanlara pişman olunan sualite.
Herhangi bir şey yaptığında bir diğerini yapmamış olursun. Gidersin neden kalmadım dersin, kalırsın neden gitmedim dersin. Eğer pişman olacağın varsa olursun.
Yapma imkanım varken yapmadığım bir şey yine benim hür irademle verdiğim bir karardır. Bence insanlar yapamadıkları şeyler için pişman olurlar. Aslında pişmanlık yerine ukde kelimesi daha uygun olurdu ama neyse.
yapmadıklarımız yaptıklarımızın seyrini değiştirdiğine göre, pişman olunacak fiiller varsa pişmanlık her iki hâlde de bizi bulur.
Daima yapmadıklarıma.
Her ikisinden sonra da keşkelerim pişmanlıklarım oldu. Olaylara göre içinde bulunduğumuz duruma göre değişiyor tabi ki .
Yaptığım şeyler dünyayı değiştiremiyorsa hâlâ yapmadıklarıma pişman kalırım.
Yapacaklarım için pişman olur yine de yaparım.
Ben hepsine pişmanım valla. Pişmanlık komple benim vücut bulmuş halim.
En çok yapılmayan cesaret edilemeyen pişmanlıklar koyar insana. Yapılanlar için bu da bana ders oldu denir ancak yapılmayanlar bir belirsizlik ve ukte olarak insanı kemirir.
Yapacağım şey ilerde beni rahatsız edebilecek bir şeyse yaptığıma.
yapamadıklarıma pişman olurum. yaptıklarıma da pişman olurum ama, yapamadıklarımın fırsatının ayağıma bir daha gelip gelmeyeceğini bilememem. yaptığım pişmanlıkları bir daha yapmayarak vicdanımı bir nebze de olsa rahatlatabilirim. ama bu pişmanlık yapıp yapıp süreklilik arz ediyorsa her defasında da bir daha yapmayacağım olayı biraz oyuncak kalabilir. allah'ım sen yardım et, inşallah her şey iyi olur.
Yapamadıklarıma. Yaptıklarımı yapmamayı yapsaydım ne pişmanlık kalırdı ne bu durumlar. (bkz: yapacağın işi sikeyim)
hiçbi şeye pişman olmamak gerekir. denemişsindir, olmamıştır. ya bir daha denersin ya da başka bir şey denersin.
Yaptıklarıma çünkü bakıp da düşündüğümde benden kaynaklanmasa dahi hata olarak nitelendirilebilecek çoğu şey benim eylemlerim neticesinde oluştu.

Aslına bakılırsa bir şey yapmamak da yapmama işini yapmaktır. Tabii böyle düşünmek ne kadar ilgi çeker bilemiyorum.
Yaptıklarımın bir telafisi olur ama yapamadıklarımın telafisi nerdeyse imkansızdır. Çünkü zamanı geri getiremezsin.

O yüzden içinizden geçen şeyleri mümkün oldukça yapın. 5-10 yıl sonra keşke şunları şunları yapsaydım demeniz hiç ama hiçbir şeye yaramayacaktır.

Kısacası; yapın.
bir şeyi yapmadıysan ya o şeyden habersizsindir ya da yapamayacak durumdasındır, bu iki durumda da pişman olunacak bir şey yoktur. yaptığın şeylerin içinde hata kabul ettiğin konular vardır, ancak onları bugün hata olarak görüyorsundur, o şeyi yaptığın anda o şey büyük ihtimalle hata değildi.

ki o durumda da pişman olunacak bir durum yoktur. kaldı ki yaptığın hataların bir bedeli olur, ve sen büyük ihtimalle o bedeli ödersin. bedelini ödediğin şeyden pişman olmamak lazım aslında...

yani sonuçta hiç pişman olmamak lazım, hangi noktadaysan, ve nereye doğru yürümek istiyorsan, oraya doğru yürüyeceksin.
Gençken yaptıklarına, ölüme yakınken yapmadıklarına pişman olur insan.

Bazen aklıma yaptığım için pişmanlık duyduğum şeyler geliyor. Bazılarında kendimden utanıyorum, bazılarında kendime gülüyorum, bazılarında ise 5 dakika duruluyorum.

Bazen de kendimi 25 değil de 75 yaşımda gibi hayal ediyorum. Şunu da yapsaydım ne olurdu diyorum. Kötü şeyler olurdu, ortalık Karışırdı, bir süre kimsenin yüzüne bakamazdım. Ama sonuçta geçip giderdi işte. Ne geçip gitmiyor ki koduğumun hayatında.

Ama işte insanı engelleyen bir şeyler var hep beyninde. Bir şeyler hep bir adım geri çekilmeye zorluyor. insnaın kaybedeceği şeylerin ne kadar çok olduğu ile alakalı. Kaybedeceğin şey ne kadar çoksa o kadar çok çekingenleşiyor, korkaklaşıyor. Bu kaybedecek şeyler bir insan olabilir, değerler olabilir, kendine olan saygın olabilir. Her şey olabilir.

Bir daha hayata gelirsem ve seçme şansım olursa çok daha cesur olabileceğim bir hayat seçmek isterdim. insan geriye dönüp baktığında sadece yaptıkları için pişman olmalı çünkü. Yapmadığı için pişman olacağımız şeyler hep bilinmezlik çünkü. Kötüyü bilinmezliğe tercih edecek cesareti göstermek lazım.
yapamadım diye kendi kendimi yemektense yapıp da pişman olmayı yeğlerim.
Yabmadıhlarıma.
Yaptıktan sonra bir şey eksik gördüğümü anladığım zaman ulan bunu nasıl böyle yapmadım şeyinden pişman oluyorum.
Elbette yapmadıklarım, her yaptığım bir tecrübe. Yaptıklarımın sonuçlarını zaten biliyorum. Yapmadıklarım için pişmanım.