1. 1.
    bir gerçektir.

Arkadaşlar attığınız her adım, her özel bilginiz, yazıp çizdiğiniz her harf, siber-uzayda kayıt altına alınıyor.

Normalde bile, mükemmel işleyişi olan devletlerde acayip belirsizlikler vardır. ne olduğunu anlamadan karanlık dehlizlere düşersiniz. isminiz bir yerde geçmiştir. bir yere adınız verilmiştir. Bilmeden bir konuda satırlar yazmışsınızdır. bir anda başınıza gelen bela ile uğraşır durursunuz.

siz trollük dersiniz devlet adamı suç der. siz iyi niyet dersiniz, bürokrasi taciz der. siz öylesine yazdım dersiniz mahkeme kasten suç işleme der.

meşhur bir söz vardır; paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez diye. bunu zamanımızda tam tersine çevirebiliriz. paranoyak olmamanızda takip edilmediğiniz anlamına gelmez.

Bu konuda detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler Kafka'nın Dava'sını okuyabilirler. Bu konuda yine Tahıl Bora'nın ''bilinmeyen kanunun dava'sı'' isimli makalesini de okuyabilirsiniz.
    17 -10 ... bay josef k
  2. 2.
    sonunda! perdenin arkasını görebilen biri.
    2 -2 ... ifiwereyou
  3. 3.
    Neyse ki üşengeç olduğum için pek bir şey yapmıyorum.
    ... queen of cookie
  4. 4.
    well done sherlock.
    3 ... tommy oliver
  5. 5.
    adam haklı beyler. bu sefer köy veya ilçe olan hak değil. yıllar sonra bile sıkıntıya girebilirsiniz, dikkat edin.

edit: siz silseniz bile oradan silinmiyor.
    1 -2 ... a t m a c a
  6. 6.
    takip edenlerin ufukları açılabilir.
    2 ... monk of monkmountain
  7. 7.
    omzumuzdaki melekler varken siber teranelerinin lafı mı olurmuş. evet.
    7 -2 ... melal i intizar
  8. 8.
    Dalga geçilebilecek bir konu olsada aslında evet, Teknoloji hayatımızda kendine yer edindikçe bizler kendimizi kimi insanların kucağına atıyoruz.

Telefonlarımızdaki yada bilgisayarlarımızdaki kamerlardan bizi (kapalıyken bile) izleyebiliyorlar, ya da mikrofonlardan dinleyebiliyorlar.

Kullandığımız cihazlarda retina, parmak ve hatta yüz izimiz bile var.

Cep telefonlarımızın şarjı tamamen bitikken bile yerimiz tespit edilebiliyor. Teknoloji ilerledikçe izlenmemiz ve gözetim altında tutulmamız çok daha kolaylaştı.
    1 -1 ... halflaz
  9. 9.
    Aklıma anatidaefobi geldi bir an gülümsedim. Kendinizi bu kadar önemli saymayın, paranoyanız azalır.
    (bkz: paranoya)
    ... mdhouse
  10. 10.
    bayadır okunmak için sırada bekleyen bir kitap bu öneri üzerine sanırım birkaç güne başlarım.
    ... gitmelavinia