1. 1.
  soğan,pirinç,yağ gibi malzemelerle hazırlanmış için, üzüm yapraklarına sarılıp pişirilmesiyle hazırlanan türk usulü yemek.

  zeytinyağlı ve etli olmak üzere iki çeşidi vardır.
  10 ... kısmetsiz
 2. 2.
  eğer iyi yapılırsa yanına konacak yoğurtla hiçbir yemeğe değişilmeyecek tattır. * *
  7 -1 ... karga
 3. 3.
  etli olanının tadının hiçbir yemekte bulunamayacagı saheser
  5 -1 ... dopdop
 4. 4.
  şu günlerde toplanan taze yaprakla yenilmesini önerdiğim, hatta dün yediğim müthiş güzellikdeki türk yemeğidir.
  4 ... crypto
 5. 5.
  her çeşidine bayıldığım yemektir.özellikle zeytinyağlı yaprak sarma bol limon, ve bol baharatla hazırlanmış içle mmmmmmmükemel olur.. tencerelerin kapağı hiç kapanmaz gidip gelip yersin...yawww olsada yesek ..* (bkz: aç karına okunmaması gereken başlıklar)
  5 ... internettin
 6. 6.
  parmak kalınlığında ve uzun olanı makbul olan, yapması zor tüketimi kolay yemek.
  3 ... gonulcelen
 7. 7.
  etsiz yapılanının yalancılıkla suçlandığı dolma ceşididir. (bkz: yalancı dolma)
  4 ... pilotmont
 8. 8.
  yapılmasıyla tüketilmesi bir olan yemek türü. anne tarafından yapılanı makbuldür. öğrenci yurtlarına gönderilen yemek kolilerinin büyük bir çoğunluğundan çıkması muhtemeldir.
  6 ... oylumunelumune
 9. 9.
  ekmek arası bile olup da yenebilen güzide yemek.. özellikle yeni pişmişse, açarsınız tencereyi, biraz sıcak olmasına rağmen, kendinizi tutamazsınız; direkt dalarsınız, üstünde de limon parçaları vardır... ki hoş bir ekşilik verirdolmaya, kendinizi alamadan, önce bir kaç tane yersiniz, sonra biraz daha, tutamadan arkasına bir kaç tane daha eklersiniz; bu arada parmaklarınız da sırasıyla teker teker, dolmayı tatmış olur, sonra bir bakarsınız, ''nasıl bitirdim lan bu kadar şeyi!'' diye bir tencereye bir de midenize.. piştikten sonraki ilk açıldığındaki halinden çok farklı olarak, tencerenin sadece dibini bırakırsınız.*
  6 ... faidelibilgi
 10. 10.
  turklerin, yunanların ve ermenilerin bir turlu paylasamadıgı yemek. dunya yemek kitaplarında yunan yemegi olarak gecer. ermeni yemek sitelerinde midye dolma, topik ile birlikte ermeni mezesi olarak bahsedilir ve kurtulustaki mezecilerde yine midye dolma, topik ile birlikte ermeni mezesi olarak satılır. turkler icin ise geleneksel turk yemekleri arasındadır ve vazgecilemez bir tattır. zeytinyaglı cıtır cıtır meze olarak yenilebilidigi gibi, uzerine sarımsaklı yogurt dokulerek yemek olarak yenilir. *
  3 ... ms.viking