bugün

keşke değil iyi ki demektir.
keşke yerine iyi ki demektir.
Yapmayıp pişman olununca kötü bir sonuç olmuyor fakat iyi bir sonuç ta kaybedilmiş olunuyor. Yapıp pişman olununca iyi bir sonuç olmuyor kötü bir sonuç olunuyor. Bence durumuna ve işe göre değişir. Eğer bir iş yasal olarak suçsa ve tehlike olma ihtimali varsa veya yüksekse, tehlike olmasa bile yapmamak akıllıcadır. ama eğer kötü işi yapmak istiyorsa yasal olarak suç olmasina ve tehlikesi olmasına rağmen o işi yapacaktır. Yaptığında kazançlı çıkabilecektir belki ama hem daha sonra vicdan azabı çekebilecek hem de hapse atılabilecektir. Aynı zamanda insanları üzebilecek ve maddi açıdan kötü duruma sokacaktır. Yasal olarak suç olan bir şeyi yapmamak akıllıcadır.
duruma göre değişir. mesela bir arsa alacaktım annem alma dağ başı dedi. 3 sene sonra bina oldu oralar gitti 2 daire.

ha bir kerede arkadaşlarla gezecez gitme dedi dinlemedim. sonuç kaza geçirdim ayağım kırıldı 6 ay koltuk değneğiyle 1 senede topallıyarak yürüdüm hala hafif sakatlık kaldı.
https://youtu.be/dSVgNNw4FeE

Sevenler bir pişman ise sevmeyen iki.
Evet.
Yapılacak eylem yasal olarak suç sayılıyorsa yapmayıp pişman olmak daha iyidir. Suç değilse yapın gitsin.
denenmiş tecrübeleri tekrar denemek ahmaklıktır. ha sonucunu tam bilmiyosan buyur dene.
daha güzel versiyonu ise, "yemeyip pişman olmaktansa, yeyip şişman olmak" olsa gerek. düşünsene, 4 porsiyon bol acılı sıcacık yağlı yağlı adana, fosur fosur kokuyor burnuna burnuna... ohhh... mmmm...
Yapmayıp pişman olmaktan daha iyidir. Bazen riski göze almak keşkeleri azaltır.
bir ar-ge mühendisi yaklaşımıdır. yok olmaz diyerek oturmaktansa, deneme yaptıktan sonra olmadığını görmeyi tercih edenlerin sloganıdır.
Bazen de 'yapıp pişman oldum, keşke yapmasaydım da yapmadığım için pişmanlık duysaydım' diye düşündürüp bu kez de bunun pişmanlığını yaşatan durum. çok boktan.
çok zalim bir duygudur. içi içini yer insanın ama bünyeyi mantıklı düşünmeye zorlayınca taraflar için en doğrusunun bu olduğu gerçeğini kabullenmek zorunda kalırız.
işin ucunda hep aynı duygu varsa (bkz: pişman olmak) yapıp, yapmamanın bir öneminin olmadığı işlerdir.
hayatta yapılabilecek en doğru şeydir % 90 oranla, en fazla kaybedilecek bir can vardır bu hayatta elimizde sonuçta.

not: % 10 u kapsayan durum bile bile salaklık yapmaktır. örneğin;
islam ı benimseyip bile bile zina etmek vb. bilimum bir günah işlemek, veya uçurumdan atlamak vs. vs. diye uzar gider.
bazen insan iki arada bir derede kalır içinden yapmak gelmez o şeyi ama yapmazsa da sanki pişman olacak gibidir. tam yapmaya niyetlenir dur ya hiç yapasım yok şimdi diye geri döner falan. aslında hayatımızı buna benzer zamanlarda aldığımız kararlar şekillendirir. akşamki partiye gitmek mi evde kalıp kafa dinlemek mi belki partiye gidecek takati kendinizde görmüyorsunuzdur ama orda geçirilecek eğlenceli vakitler ve hoş insanlarla tanışma ihtimali sizi ikileme düşürür.
bir şeyi yapmayıp sonra pişmanlık duyarsak bunun geri dönüşü olmaz. çünkü hayata bir kez geliriz ve bunun geri dönüşü olmaz. pişmanlığı da unutulmaz. ama yapıp pişman olduğumuz zaman bir daha neyi yapıp yapmayacağını anlarsın ve bu pişmanlığını unutman için yardımcıdır.
yapıp pişman olduklarında tamirat mümkündür,
özür bile iş görebilir. yapmayıp pişman
olduklarında tren kaçmıştır, geri dönüşü
yoktur. yapmadığınla kalırsın.
en rahat kafalarda yaşayan insan davranışıdır. Uygulaması güç, alışması kolay, bırakması zordur. Toplumda yüzsüz olarak tanımlanabilir ya da ar damarı çatlamış olarak nitelendirilir.
sikindirik hayat mottosu. biz bir nesil bir bölümü böyle yaşadık ve burdan daha gençlere sesleniyorum; yapmayım aq yapmayın. birakın eksik kalmanın pişmanlığı olsun içinizde. hiç olmazsa amacınız kalır.
insanın kendisine sonradan neden yapmadım sorusunu sormaması içindir. bazı şeyleri yapmadığı için pişmanlık duymak yerine yaptığı için pişmanlık duymak daha iyidir. *
Carpe diem benzeri söz. Aslen pişman olacaksan yaşamadıklarından değil yaşadıklarından pişman ol şeklindedir. Hayatta bir şeyi yaşamaktan korkmamanın ve günü cesurca yaşamanın tavsiyesidir.
"içimde kalacağına dışarı çıksın" sloganıyla eşdeğerdir.
sonunda pişman olmama ihtimalinde varsa neden olmasın durumu.
(bkz: pinhani - hele bi gel)

üniversite sınavına hazırlanırken, yan sınıfta bir kıza tutulmuştum. ama bi türlü hislerimi o'na açamadım. dersane bittikten sonra "ulan niye konuşmadım, salak mıyım ben, ne kaybedecektim" diye sorular sorup, durdum kendi kendime. üniversiteye yerleştikten sonra, başka şehre gittim. o'nu bi daha göreceğimi düşünmemiştim. gel gör ki, ara tatil dönüşünde sokakta yürürken karşıma çıktı. çok şaşırdım. ama bu sefer konuşacaktım. reddedileceğimi bile bile gidip, konuştum. "hayır" demesine karşın, bi ferahlık ve rahatlama hissettim.
"içinden geleni söyle kalırsa yazık olur" sözü çok kötü gaza getirmişti beni. bu şarkı olmasaydı, belki de aklımın bi köşesinde o, hep kalacaktı.
yapmasanız hep düşünürsünüz:" ulan yapsam nolurdu" diye. bunu düşüneceğinize yapın.
(bkz: just do it)
güncel Önemli Başlıklar