1. 1.
  Yapay Zeka ile ilgili Efsaneler (Mitler)

  1- Makine Öğrenmesi Yapay Zeka mıdır?

  C-1) Her ne kadar birbiri ile aynı paralelde prosesler yürütülse de makine öğrenmesi ve yapay zeka farklı şeylerdir. makine öğrenimi, araştırma laboratuvarlarından gerçek dünyaya en başarılı şekilde çıkmış bir teknik iken, AI bilgisayar görüşü, robotik ve doğal dil işleme gibi alanları kapsayan geniş bir alandır.Makine öğrenimi, kalıpları öğrenmek ve büyük veri kümelerinden çıktıları tahmin etmekle ilgilidir. Sonuçlar “zeki” görünebilir, ancak özünde, daha önce görülmemiş hız ve ölçekte istatistiklerin uygulanmasıyla ilgilidir.

  2- YZ Bir sihir midir ? Bir mucize midir?

  C-2) Hayır değildir. YZ sadece Data- Matematik- Katmanlar ve iterasyondan ibarettir. Yani eğitim datası girdileri makineye öğretir ve döngüde insanın istediği (Human In The Loop HITL) verilere ulaşılmaya çalışılır. Yani elinizde girdi olarak kullanılan veriler için beyninizi nasıl eğitiyorsanız, kurduğunuz yapay zeka ağını da öyle eğitiyorsunuz ve ben bunu öğrendim diye size çıktılar sunuluyor. Olay bundan ibaret.

  3- YZ Sadece Teknoloji Elitleri için mi içindir?

  C-3) Efendim bunun cevabı da hayır! YZ sadece Facebook, Uber, Microsoft vs. için kullanışlı değildir. Gizmet- Teknoloji- Üretim vs. sektörlerinde verimlilik ve analiz sağlayıcı proseslerin içerisinde kullanılabilir.

  4- Ağ Öğreniminde Her Zaman Büyük Miktarda Veriye mi ihtiyaç Var?

  C-4) Hayır Yok! ilk başta ağınızı büyük veri kümeleri ile sınayabilir, öğrenme yeteneğini arttırabilirsiniz. daha sonra kendi küçük veri kümeleriniz ile bu ağın öğrenme kabiliyetini ve öğrenme mantığını aktararak işlem yapabilirsiniz. Salesforce ve Microsoft Azure' un özel vizyon API' ları bu şekilde çalışır: iyi sonuçlar elde etmek için sınıflandırmak istediğiniz şeyi göstermek için yalnızca 30-50 görüntüye ihtiyacınız vardır.

  5- Yapay Zeka Bütün işleri Alacak mı?

  C-5) insanoğlu her sıkıntılı durumun altından bir şekilde kalkmayı becermiş olduğundan, bunun da altından kalkacaktır. insandan makineye göç eden bir iş gücü hayal etmek olayı çok basite indirgemektir. Sanayi devrimi ile tarımdan fabrikalara geçişte büyük bir iş gücü fabrikalara kaydı fakat bu çok büyük bir işssizlik vs. gibi bir probleme yol açmadı. Yani en azından bununla ilgili benim okuduğum bir araştırma yok. Aslında, otomasyonun vaat ettiği verimliliğin ve atıkların azaltılmasının getirdiği daha üretken bir ekonominin, üretken, gelir getirici uğraşlarımızda zamanımızı harcamamız için bize daha fazla seçenek sunması mümkün olacaktır.

  6- Düşük vasıflı ve manuel çalışanlar, YZ ve otomasyon ile iş kaybı yaşayacaktır mı?

  C-6) Bu çok yanlış bir ifade. Genellikle YZ şu anda üst kesim işlere (Doktor- Avukat vs.) yönlenmiş durumda. Sıradan angaryalar otomatikleştiriliyor sadece.

  7- YZ Dünyayı ele Geçirecek

  C-7) Ne doğru ne yanlış * ... Bir yandan kırmızı buton teorisi çürütülürken bir yandan da kontrol bizim elimizde oluyor... Belirsizlik var!

  8- YZ insandan Daha mı Zeki?

  C-8) Şu an için değil. işlemleri iyi ve hızlı yapması zeki olduğu ile alakalı değildir. Sadece Computer Programme Unit (CPU) ile alakalıdır. O yüzden hızlı okuyor ve hızlı hesaplamalar yapıyor diye bir YZ' ye zeki diyemezsiniz. Şu an için IQ testi yapılan yapay zekalar içerisinde en yüksek IQ puanları 45- 50 civarında. Peki ya Satranç- Go ? dediğinizi duyar gibiyim. Satranç ve Go' da iyi olması yapay zeka nın IQ puanı ile ilgili değil tamamen oyun pratiğini arttırması ile ilgilidir. Öğrenme algoritması olası bütün hamleleri bir çok kez oynayarak, bunları hafızaya atmasını ve her hamleye karşı, oluşturulabilecek olası hamleleri hesaplar. Yani bir nevi ezber yapar!
  2 ... karacay cerkes