1. 1.
  Herhangi bir enstrümanın ne şekilde çalındığını öğrenmek isteyenlere eğitim amaçlı destek olmak adına geliştirilen bir yapay zeka PixelPlayer.

  --spoiler--
  PixelPlayer adlı yapay zeka bir videodaki farklı enstrümanları algılayabiliyor ve bunları piksel seviyesinde ayırt edebiliyor.

  Pek çok amatör ve profesyonel müzisyen çalmak istedikleri şarkıları öğrenmek için YouTube’un başında aylar harcıyor. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) bu süreci çok daha kolay hale getirebilecek bir yapay zeka projesi geliştirdi. PixelPlayer adlı yapay zeka bir videodaki farklı enstrümanları algılayabiliyor ve bunları piksel seviyesinde ayırt edebiliyor. Böylece dinleyici dilediği enstrümanın sesini dinleyebiliyor.

  Yapay zeka örneğin bir blues parçasında gitar ve trompet kullanılan bir bölümü alıp, gitarın sesini artırabiliyor üflemeli çalgıları ise tamamen susturabiliyor. PixelPlayer 20 farklı enstrümanı algılayabiliyor ancak alto saksafonla tenor saksafon arasındaki farkı ayırt etmekte zorlanıyor. Daha fazla geliştirilirse bu yapay zeka güçlü bir ses düzenleme aracı haline gelebilir. Araştırmacılar bu aracın mühendislere eski konser kayıtlarının ses kalitesini artırmada yardımcı olabileceğini söylüyor. (Kaynak: The Week)

  https://theweek.com/artic...85711/ai-help-learn-music

  https://www.dunyahalleri....a-destekli-muzik-egitimi/
  --spoiler--
  3 ... gazeloglu