1. 1.
  uzun süreli uzay yolculukları için olmazsa olmaz bir teknolojidir.

  henüz pratiğe dökülmemekle birlikte teoride sağlanabilir,

  bunun için yuvarlak ve kendi ekseni etrafında dönen oldukça büyük bir gemi inşa etmek lazımdır, böylece insanlar santrifüj (merkezkaç) kuvvetinin yarattığı itme gücüyle yapay yer çekimine ulaşmış olacaklardır.

  ayrıca;

  (bkz: rama)
  1 ... double cross
 2. 2.
  güzel ve önemli bir bilim kurgu kitabı olan rama'da da geçen, merkezkaç kuvvetinden faydalanılarak yaratılan yer çekimi türüdür. hatırlarsak aynı tür bir yer çekimi interstellar filmine de konu olmuştur.

  eğer uzayda, yani yer çekimsiz ortamda uzun bir süre kalacaksak ve yapay bir yer çekimi oluşturamazsak, yer çekimine göre evrimleşmiş olan vücudumuzdaki kaslar yavaş yavaş erir, kan pompalanması gerçekleşmez, kısacası uzun süre yaşayamadan vefat oluruz.

  peki böyle bir şeyi yapmak mümkün müdür? olabilir. nasa'nın bu konuda çalışmaları olmuştur. ancak bunun için gerekli mali kaynak hiçbir şekilde hiçbir zaman tam anlamıyla sağlanamamıştır. yapay habitüasyon modülümüze geri dönecek olursak, uzayda deli danalar gibi dönecek olan bu habitüasyon modülü bir şekilde mükemmel bir dengeleme sistemini de beraberinde isteyecektir. yani herhangi bir şekilde dengesini bozup yalpalamaya başlarsa işte o zaman akla hayale sığdırmakta zorlanacağımız olaylar gerçekleşmeye başlar, aman diyelim.

  sonuç olarak böyle bir şeyin yapılabilmesi, diğer bazı uçuk bilimsel fenomenlerden daha az uçuk derecede sayılıp mümkün olabilir diyebiliriz. tabii bu şahsi fikrim.
  1 ... turhanyet
 3. 3.
  metalden giysilerle çözülemeyecek yer çekimidir. Çünkü yer çekimi tüm bedene etki eder.

  Powerball tarzı bir sistem geliştirilebilir belki ama yalpa yapma durumunda canlı varlık bırakmaz muhtemelen.
  1 ... vandal savage