bugün

ilk çağda filansın. gelmişsin dünyaya bolluk bereket var, tabiat var. ama yapacak işin de çok hani. ateş yakman lazım, tekerleği bulman lazım filan. para lazım. yani gez, eğlen, seks yap filan ama çalış da bir yandan.

ama bazı insanoğlu tembel işte. kafa da azıcık çalışınca hemen müessese kurulmuş: felsefe. "napıyosun abi? tut şunun ucundan hadi yardım et." "siz takılın ben biraz düşünüp sizleri aydınlatıcam" deyip ege kıyılarında, meyve ağaçları gölgelerinde manitalarla gününü gün eden bir güruh var. düşünüyorlar o biçim...

adama soruyorlar bir süre sonra "ne düşündün?" diye. adam kalkıp taşşak geçercesine "tek bildiğim; hiçbir şey bilmediğimdir" diyor ve hayatına mis gibi devam ediyor. ve bu saçı sakalı birbirine karışmış miskin tiplerin fikirleri hala ders diye okutuluyor ve hala insanlarla taşşak geçiliyor.
günümüzde de geçerli bir olaydır. yapacak hiç bir şey bulamayan insanlar derin buhranlara girerler ve duygu ile düşünce harmanlaması yapmaya başlarlar. sıkıntıdandır efendim.
önce karnın tok olması lazımdır.
Bolluk ve bereketin olmadığı ilk çağda filozofları nasıl olur da toplum kabul ederdi ?

"Bildiğim tek şey hiçbişey bilmediğimdir." Lafını sokaktaki adam söylese adamı keserlerdi. Ancak bunu diyen yıllarca halkı bazı konularda aydınlatmış birisiyse. Onun lafı önemsenirdi.

Nitekim doğru bir önermedir de. Evrenin ne kadar fazla bilgiler içerdiğini insanoğlunun bir hiç olduğunu vurgulamaktadır.

dünyanın en önemli şeylerinden biridir felsefe. insanoğlunun nerede olduğunu ve temel bazı kavramları. Madde, etik, estetik, dil vs. tartışan ve bilimleri doğurmuş olan düşünce bilimidir.

Modern felsefe bu bahsi geçen allahın ege'sinde çıkmıştır. Hatta Muğla, Milas, Bafa tarafında temelleri atılmıştır.

bizler düşünemeyiz bizler çalışırız köle gibi daha küçük şeylerin peşine düşeriz. Ne bileyim ipad'im olsun Güzel bir arabam olsun gibi.

o yüzden bizler anlayamayız, çünkü bütüne bakamayız. Bundan dolayı bizim için allahın adamı düşünmüş yutturmuş der geçeriz...
ilkçağ filozofları için geçerli olan açıklama. elektriğin, doğalgazın ve televizyonun olmaması sonucu oluşan durum. (bkz: maden yapcak bir şey yok bari düşüneyim)
üniversite yıllarında ev arkadaşlarımla beraber bizzat denediğimiz şeydir.okula pek uğradığımız yoktu, okuduğumuz yer köyden farksızdı ve canımız çok sıkılıyordu, sonra arkadaşlardan biri hadi düşünür olalım lan dedi...

hep beraber düşünen adam pozisyonu alıp yarım saate yakın zaman öylece düşünmüştük, aklımıza bişey gelmeyince "eeehh sikerim lan" deyip düşünür olmaktan vazgeçtim ve normal mal hayatıma geri dönmüştüm.arkadaşlarım da beni takip ettiler...
(bkz: bütün meylim vallahi dertten)
işleri yolunda gitmeyen insan düzeni sorgular.
filozofun birisi demiş. "mutlaka evlenin. karınız iyi olursa mutlu olursunuz, kötü olursa filozof."