1. 1.
  binaların deprem karşısındaki davranışlarını inceleyen inşaat mühendisliği bölümü derslerinden biri.
  ... hic kirik
 2. 2.
  günümüzde halen inşaat mühendisliğinin statik hesapla bittiğini zanneden büyük çoğunluğun bir tarafına takmadığı mühendislik alanıdır. Yapıyı, ki özellikle ülkemizde bol bulunan betonarme olanları, daima düşey yükler altında duracağını varsayarak dizayn ederler. halbuki yapıya bir deprem esnasında sabit değil zamanla değişen yükler etkir. işte bu durumda statik durumdaki kuvvetler oldukça büyür ve yapı buna uygun dizayn edilmediğinden kum gibi dağılabilir.
  buna daha açıklayıcı olması bakımından şu örneği verebiliriz. iki taşın üstüne koyulan bir kalasın taşıma kapasitesi 50kg kadar olsun, eğer bu yükü getirip kalasın üstüne koyarsak kalas taşır ama getiripte 10 cm yukardan kalasın üstüne bırakırsak kalas en fazla birkaç yaylanmadan sonra kırılır. işte burada statik olarak etkiyen 50kg mı kalas taşırken dinamik etkiyle gelen 50 kg mı taşıyamadığı apaçık görülür. bu nedenle yapıların sadece statik hesaplarla yapılması insan canına verilen değerle bağdaşmamaktadır. ve yine bu nedenle yapı dinamiği inşaat mühendisliğinde büyük yer tutmalıdır.
  1 ... komandobok
 3. 3.
  zevkle çözülen hesapların döndüğü ders.. bazen ilginç sorular çıksa da, hocası kıt not veren biri olsa da, güzel derstir..
  1 ... jonktrelda